پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   67838  | تاریخ خبر : 1396/01/19  | ساعت : 08:22

گزارش/

نوروزی پرسفر و کم سانحه در آذربایجان غربی


نصر: طرح نوروزی سال 96 که سه هفته به طول انجامید با بسیج همه امکانات و ارگان های مسئول در آذربایجان غربی در حالی به پایان رسید که خبرهای خوب ترددهای چند میلیونی و کاهش تلفات و تصادفات جاده ای در طول مدت اجرای این طرح جالب توجه بود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از  ایرنا، تعطیلات نوروز یکی از مهمترین بازه های زمانی سفر برای میلیونها ایرانی است و خانواده ها با استفاده از تعطیلات حدود 2 هفته ای مدارس و دانشگاه ها در این ایام، ترجیح می دهند تا بار سفر ببندند.
تازه کردن دیدار با خویشاوندان، بازدید از جاذبه های گردشگری و سپری کردن روزهای شاد و بی دغدغه از جمله اهداف سفرهای نوروزی است ولی برخی از آنها به علت های مختلف از جمله کم احتیاطی در رانندگی و بی توجهی به هشدارهای ایمنی، نمی توانند از سفر خود لذت ببرند و گاهی نیز دچار مصیبت می شوند.
نوروز امسال در آذربایجان غربی با بسیج همه امکانات، نوروزی خوب و توام با شادمانی بود و به جز خانواده 16 جان باخته حوادث جاده ای در این استان، خبرهای خوبی از سفرهای نوروزی به گوش می رسید.
پلیس، اورژانس، راهداری، میراث فرهنگی و گردشگری و دیگر نهادهای مسئول با همراهی هم امسال را بسیار خوب شروع کردند که تداوم فعالیت های این نهادها و همراهی مردم با آنها در طول سال می تواند نویدبخش سالی کم حادثه و پربار برای مردم باشد زیرا این امر در سفرهای نوروزی به خوبی نمود داشت.

** کاهش هفت درصدی تصادفات و 33 درصدی سوانح رانندگی فوتی در آذربایجان غربی
فرمانده پلیس راه آذربایجان غربی گفت: در نوروز امسال همه آمارها از کاهش شاخصه های تصادفات رانندگی در استان حکایت داشت و در نوروز امسال نسبت به نوروز سال گذشته شاهد کاهش 33 درصدی تصادفات فوتی و 27 درصدی جان باختگان سوانح رانندگی، 6 درصدی تصادفات جرحی و 14 درصدی مصدومان حوادث رانندگی بودیم.
سرهنگ عباس فرمانی افزود: در مدت 20 روزه اجرای طرح نوروزی امسال 16 نفر در 12 سانحه رانندگی جاده ای جان خود را از دست دادند در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 22 نفر جانباخته در 18 حادثه رانندگی بود.
وی اظهار کرد: همچنین در مدت اجرای طرح نوروزی امسال 221 تصادف جرحی روی داد و بر اساس آن 427 نفر مجروح شدند در حالی که در نوروز سال گذشته 494 نفر در 234 تصادف جرحی، مصدوم شده بودند.
فرمانده پلیس راه آذربایجان غربی از وقوع 328 تصادف فوتی، جرحی و خسارتی در مدت اجرای طرح نوروزی امسال در استان خبر داد و گفت: این رقم در مدت مشابه سال گذشته 353 تصادف بود.
سرهنگ فرمانی با قدردانی از تلاش کارکنان پلیس راه و همراهی رانندگان و مسافران نوروزی برای کاهش تصادفات و تلفات سوانح رانندگی در این مدت افزود: امیدواریم این روند تا پایان سال نیز ادامه یابد و شاهد کاهش بیش از پیش جان باختگان حوادث رانندگی در استان باشیم.

** تردد حدود پنج میلیون موردی در ایام نوروز در جاده های آذربایجان غربی
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی نیز گفت: نزدیک به پنج میلیون تردد در نوروز امسال در جاده های استان ثبت شد که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.
عبدالحسین علی اکبری افزود: این تردد ها با استفاده از 40 دستگاه دوربین نظارت تصویری و 66 دستگاه ترددشمار ثبت شده است.
وی با اشاره به اینکه سرعت غیرمجاز و سبقت غیرمجاز بیشترین تخلفات ترددهای نوروزی را در آذربایجان غربی به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: همچون سال های گذشته محور ارومیه - سلماس پرترددترین جاده استان در نوروز سال جاری بود.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی از فعالیت سه هزار و 500 دستگاه وسیله نقلیه عمومی در ایام نوروز در استان خبر داد و اظهار کرد: در این مدت 300 هزار مسافر توسط ناوگان عمومی جابجا شدند.
علی اکبری گفت: در ایام نوروز امسال همچنین 257 هزار مسافر از پایانه های مرزی پنجگانه آذربایجان غربی تردد کردند که سهم بیشتر آن را مسافران ورودی تشکیل می دهند.

** بستری شدن 551 مصدوم سوانح رانندگی نوروزی در آذربایجان غربی
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی نیز در خصوص اقدامات این مرکز در نوروز امسال گفت: 632 نفر از ابتدای اجرای طرح نوروزی در سوانح رانندگی جاده ای و شهری استان مصدوم و توسط اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند که از این تعداد، پزشکان 551 نفر را بستری کردند.
باقر بهرامی با اشاره به مداوای سرپایی 81 نفر دیگر در این مدت، افزود: از کل مصدومان سوانح رانندگی 314 نفر مربوط به تصادف های شهری و 318 نفر مربوط به تصادف های جاده ای بوده اند.
وی ادامه داد: در مدت اجرای طرح نوروزی امسال سه هزار و 2 ماموریت توسط کارکنان اورژانس در آذربایجان غربی انجام شد که از این تعداد 515 ماموریت به تصادف های شهری و جاده ای اختصاص داشت و از این تعداد 274 ماموریت شهری و 241 ماموریت جاده ای بود.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی گفت: تعداد ماموریت های تصادفی جاده ای در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 9 درصد بیشتر ولی تعداد ماموریت های تصادفی شهری در این مدت 11 درصد کمتر شده است.
بهرامی با قدردانی از همراهی رسانه ها در ایام نوروز اظهار کرد: امیدواریم با همراهی رانندگان، سرنشینان خودرو و پرهیز از عجله و شتاب در سفر شاهد کاهش روزافزون تعداد ماموریت ها، مصدومان و بستری شدگان حوادث رانندگی در استان باشیم.

** مراجعه 284 هزار مسافر به پست‌های سلامت هلال احمر آذربایجان غربی
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر آذربایجان غربی نیز در خصوص اقدامات این جمعیت در نوروز 96 به خبرنگار ایرنا گفت: پس از گذشت 19 روز از آغاز طرح‌های نوروزی جمعیت هلال‌احمر، 284 هزار و 40 مسافر از پست‌های ثابت و سیار راهنمایی مسافران نوروزی خدمات دریافت کردند.
حسن محمودی اصل زاده با اشاره به اینکه 263 هزار و 506 نفر به پست های ثابت و 205 هزار و 34 نفر به پست های سیار مراجعه کرده اند، ادامه داد: در این مدت 16 هزار و 95 نفر به خیمه گاه های نماز استان مراجعه کرده اند.
وی اضافه کرد: 19 هزار و 560 نفر از خدمات ایستگاه‌های سلامت و 19 هزار و 73 کودک از خدمات فضاهای دوستدار کودک در سراسر استان بهره‌مند شده‌اند.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر آذربایجان غربی بیان کرد: عرضه 114 هزار و 955 مورد نقشه راهنمای گردشگری، 103 هزار و 523 عدد بروشور آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی و نیز 58 هزار و 795 مورد سایر محصولات فرهنگی به مسافران از جمله خدمات ارائه‌ شده به مسافران نوروزی در پست‌های راهنمای نوروزی سراسر استان است.
محمودی ادامه داد: در این مدت 277 هزار و 273 قلم جنس از جمله نقشه گردشگری، بروشور و سایر محصولات در ببین مسافران پخش شده است.
وی افزود: در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی 20 پست ایمنی و سلامت 12 ساعته، سه پست ایمنی و سلامت 24 ساعته، 19خیمه نماز، 19 ایستگاه سلامت و 18 فضای دوستدار کودک در آذربایجان غربی برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی راه اندازی شده بود.
وی گفت: امدادرسانی به حدود 3 هزار حادثه‌دیده در بیش از 110 مورد حادثه از جمله حوادث جاده‌ای در طول 19 روز گذشته از جمله اقدامات جمعیت هلال‌احمر در پوشش امداد و نجات حوادث جاده‌ای در محورهای مواصلاتی سطح استان است.
مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با گذشت چند روز از پایان طرح نوروزی، آمار کاملی از وضعیت گردشگری آذربایجان غربی ارائه نکرده اند و آمار دقیقی از وضعیت مسافران وارد شده به استان، استفاده از اماکن اقامتی و بازدید از اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری در دست نیست.
این در حالی است که مسئولیت اصلی ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی به عهده این اداره کل است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است