پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   67752  | تاریخ خبر : 1396/01/16  | ساعت : 19:50

بود و نبود شورای شهر تبریز (2)/ مدیر خبرگزاری ایرنا در آذربایجان شرقی در گفت و گو با نصر؛

عزیزی راد: عملکرد مطلوب شورای شهر؛ خواهان انتخابی آگاهانه است


نصر: روزنامه نگار پیشکسوت تبریزی گفت: پیشینه سیاست شهری دولت مردان تبریز در کتاب تاریخ معاصرایران ثبت شده است.

 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "محمد عزیزی راد"، در گفت و گو با خبرنگار نصر به نقش شوراهای شهر در توسعه شهری اشاره کرد و گفت: شورای شهر یکی از نمودهای مردم سالاری است که در دنیا جایگاهی برای لحاظ نظر مردم در امورات شهری تلقی می شود. وجود پارلمان محلی در کشورهای پیشرفته و رو به توسعه ماهیتی مثبت دارد چراکه نقش آن در توسعه و آبادانی شهری از نظر، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بسیار پر اهمیت است.

وی افزود: تبریز نیز به عنوان یکی از کلانشهرهای مهم ایران نیازی مبرم به پارلمان محلی دارد و با توجه به سابقه چندین دوره ای شورای شهر تبریز این مهم، در سال های اخیر به یکی از پر چالش ترین موضوعات شهری تبدیل شده است. این شهر از دیرباز نقشی بنیادی در تشکیل نهادهای مردم سالار از جمله مشروطه و انجمن های مردمی داشته که به دنبال آن در بسیاری از تصمیمات کشوری اثر گذار بوده است.

عزیزی راد در خصوص عملکرد دوره چهارم شورای شهر تبریز اظهار داشت: دوره چهارم شورای اسلامی شهر تبریز، با 21 عضو خود، پر جمعیت ترین شورا در بین دوره های گذشته است، البته تعداد بالای عضوها مزیت های خاص خود را دارد از جمله اینکه تعداد بیشتری از نماینده های محلات و مناطق مختلف شهر می توانند برای رسیدگی به مسائل شهری شرکت کنند، در واقع ترکیب فعلی شورا شهر تبریز ترکیبی جالب و مفیدی داشت چراکه برخواسته از رای و نظر مردم بود که در غالب قانون شروع به فعالیت کرده است.

وی افزود: در پی فعالیت های چهارساله این دوره از شورا، ظهور نقاط ضعف و قوت امری طبیعی بوده چراکه این پارلمان، تشکیل شده از خرد جمعی است و محوریت فردی ندارد، در مجموع بدلیل اینکه فرد به فرد این مجموعه با تفکر و رای مردم انتخاب شده اند نمی توان عملکرد آن را به یقین نادرست یا کاملا صحیح تلقی کرد. اگر بخواهیم عملکردی مطلوب از شورای شهر خود ببینیم باید انتخاب خود را آگاهانه و با شناخت قبلی انجام دهیم زیرا عمکرد شورا جلوه گر انتخاب های خود ما است.

سرپرست خبرگزاری ایرنا در آذربایجان شرقی با بیان اینکه تبریز در طول زمان در حوزه سیاست و سیاست شهری پیشرو بوده است، گفت: "پیتر آوری" در کتاب "تاریخ معاصر ایران" خود آورده است که « نمایندگان تبریز در دوره اول مجلس ملی به نمایندگان تهران سیاست می آموختند»، پس با پیشینه ای این چنین ما نباید مسیر صحیح خود را با انتخاب های نادرست منحرف کنیم، از این رو من از داوطلبان دوره پنجم شورای شهر تبریز انتظار دارم که با نگرشی واقع گرا و کلان به وظایف خود عمل کنند و از رابطه های خویشاوندی و منطقه ای که به وفور در پست های مدیریتی مشاهده کرده ایم، بپرهیزند.

محمد عزیزی راد در پایان در پاسخ به اینکه اگر روزی عضو شورای شهر باشد، اولویت های کاری خود را بر چه سیاست هایی استوار خواهد کرد، گفت: من نظر خود را می توانم  نه به عنوان یک عضو شورا بلکه به عنوان یک شهروند تبریزی ارائه دهم و آن اینکه بتوانیم نماد های اقتصادی، صنعتی و فرهنگی تبریز را احیا کنیم و در این راستا قدم هایی استوار برداریم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است