پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   67714  | تاریخ خبر : 1396/01/16  | ساعت : 09:32

خبر/

تلاش برای حفظ و ساماندهی گنبدهای تاریخی مراغه


نصر:  اجرای طرح ساماندهی گنبدهای تاریخی مراغه به عنوان یکی از داغ ترین موضوعات این روزها در رسانه ها، مسئولان سازمان میراث فرهنگی و مدیران استانی و شهرستانی را به تکاپو برای رفع دغدغه های موجود در خصوص این طرح و صیانت از این میراث های گرانب های تاریخی وا داشته است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، توقف عملیات اجرایی طرح ساماندهی گنبدهای تاریخی مراغه با حکم قضائی به عنوان واکنشی در برابر اعتراضات افراد مختلف و کارشناسان و دلسوزان عرصه میراث فرهنگی در رسانه ها، شروعی بر بررسی های کارشناسی و دور از حساسیت های موجود در روزهای اخیر شده است.

اهمیت تاریخی این آثار ثبت شده ملی و بازتاب رسانه ای گسترده آن، زمینه ای مناسب برای ایجاد همتی عمومی برای حفاظت از این اثار تاریخی در بین مسئولان و کارشناسان فراهم کرده است.
گنبدهای تاریخی کبود و مدور با پیشینه تاریخی و معماری های بی بدیل و هندسی آن که متعلق به دوره سلجوقیان و ایلخانان بوده، همواره مورد توجه گردشگران، تاریخدانان و علاقه مندان به معماری و میراث فرهنگی بوده و از این رو حفاظت از این آثار در کنار لزوم ساماندهی پیرامونی آن اهمیت بررسی مشکلات به وجود آمده در این زمینه را دو چندان کرده است.
معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مراغه با تاکید بر لزوم حفظ حریم و صیانت از گنبدهای تاریخی مراغه گفت: برای حفظ و ساماندهی این آثار تاریخی به عنوان یکی از نمادهای فرهنگ و تمدن این خطه با همراهی و مشارکت دستگاه های متولی تلاش شود.

ظفر محمدی روز سه شنبه در جلسه بررسی مشکلات پیرامون ساماندهی برج های تاریخی مراغه افزود: با توجه به حساسیت های به وجود آمده در رسانه ها و فضای مجازی در خصوص اجرای طرح ساماندهی محوطه این اثار تاریخی، اقدمات لازم و قانونی برای حفاظت از این آثار انجام شده است.

وی ادامه داد: بر اساس بررسی های انجام شده توسط کارشناسان و دستگاه های متولی این امر، تا بررسی های بیشتر توسط کارگروه های سازمان میراث فرهنگی، هرگونه عملیات عمرانی در محوطه این اثر تاریخی با حکم قضائی متوقف شده است.

وی اضافه کرد: براساس مصوبات اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، شرکت عمران بهسازی مراغه به عنوان مجری طرح ساماندهی محوطه این برج های تاریخی متعهد و ملزم به اجرای بندهای یازده گانه تفاهم نامه بین این شرکت و این سازمان در این زمینه شده است.

وی گفت: بر این اساس آغاز هرگونه عملیات عمرانی و ادامه این طرح منوط به اجرای بندهای این تفاهم نامه و نیز حکم قضائی در این خصوص و با حضور کارشناسان سازمان میراث فرهنگی شده است.
وی افزود: با توجه به توقف عملیات اجرایی این طرح و وضعیت بلاکلیف در این خصوص، بنده موافق وضع موجود نبوده و اجرای مناسب این طرح با نظارت کارشناسان امر می تواند موجب ساماندهی و حفاظت از این آثار ثبت شده تاریخی و ملی شود.

دادستان عمومی و انقلاب مراغه نیز در این جلسه گفت: با توجه به اینکه اجرای طرح ساماندهی این آثار تاریخی به موضوع داغ رسانه ها و فضای مجازی تبدیل شده و شاهد برخی بداخلاقی ها در این زمینه بودیم، با عنایت به دلسوزی کارشناسان امر در خصوص صیانت از این آثار ملی، دستور توقف هرگونه عملیات عمرانی در این مکان صادر شده است.
علی دلداری افزود: توقف عملیات عمرانی این طرح و حضور یگان حفاظت میراث فرهنگی برای بررسی بیشتر و تخصصی کارشناسان امر در این زمینه انجام شده است.
وی ادامه داد: هرگونه اظهار نظر و حکم قضائی در این زمینه تا زمان حضور تیم کارشناسی از سازمان میراث فرهنگی کشور در محل اجرای این طرح صادر نخواهد شد.
وی اضافه کرد: در راستای حل اختلافات و برطرف شدن دغدغه ها در این زمینه، باید بر اساس تفاهم نامه ها و قوانین و نظرات کارشناسان امر اقدام شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مراغه نیز در این نشست گفت: با وجود ارائه مجوزهای لازم برای اجرای طرح ساماندهی محوطه برج های تاریخی، عملیات اجرایی و عمرانی این طرح تا نظر نهایی و کارشناسی با حکم قضائی متوقف شده است.

یعقوب طالبی افزود: آغاز مجدد عملیات عمرانی در این طرح باید بر اساس قوانین موجود، عمل به تفاهم نامه یازده بندی اداره کل میراث فرهنگی با شرکت مجری این طرح و با نظارت کارشناسان امر صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: بر این اساس، خاکبرداری و عملیات عمرانی با رعایت خطوط قرمز و حریم 25 متری این آثار تاریخی و اجرای پیوست های فرهنگی این طرح انجام خواهد شد.
مدیرعامل شرکت عمران بهسازی مجری طرح ساماندهی محوطه برج های تاریخی مراغه نیز در این جلسه گفت: بر اساس این طرح محوطه 700 متری این آثار تاریخی به هفت تا هشت هزار متر مربع افزایش می یابد.
نوتاج عباسی افزود: اجرای محوطه سازی، احداث آمفی تئاتر، ایجاد پارکینگ و راه های دسترسی با 12 هزار و 500 متر مربع و تراکم 30 درصدی در این مکان انجام می شود.
وی ادامه داد: برای اجرای این طرح تاکنون 300 میلیارد ریال سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی برای اجرا و تملک ساختمان و محوطه مجاور این آثار انجام شده است.
وی اضافه کرد: اجرای این طرح بر اساس مجوزهای لازم از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده و هرگونه عملیات اجرایی و عمرانی نیز با رعایت ضوابط قانونی انجام می شود.
مدیرعامل انجمن تاریخ پژوهان مراغه نیز در این جلسه با انتقاد از برخی بی توجهی ها به حفاظت از این اثار تاریخی گفت: رعایت ضوابط و حریم مناسب نسبت به این اثر های تاریخی توسط شرکت مجری ضروری بوده و از وارد آمدن خسارت به این نمادهای تاریخی جلوگیری می کند.

محمد مشتری افزود: بر اساس نظرهای کارشناسان امر در زیمنه میراث فرهنگی مطالبات عمومی برای صیانت از آثار تاریخی چون گنبدهای دوقلوی تاریخی مراغه ضروری است.
وی ادامه داد: تخصیص اعتبار مناسب برای محوطه سازی از سوی سازمان میراث فرهنگی، رفع تصرف و واگذاری حریم دسترسی این گنبدهای تاریخی در ضلع های شرقی و غربی و تحویل ان به میراث فرهنگی و نیز اخذ مجوزهای لام برای گودبرداری ، پروانه ساختمانی و اجرای پیوست های فرهنگی مهم ترین مطالبات عمومی در خصوص این طرح بوده که باید توسط شرکت مجری انجام شود.

در روزها و هفته های اخیر با حضور مدیرکل و کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی و برگزاری جلسات بررسی و کارشناسی و تصویب تفاهم نامه با شرکت مجری طرح برای رفع مشکلات در خصوص این طرح، اقداماتی بوده که برای صیانت از این آثار انجام شده است.

حضور تیم تخصصی کارشناسن میراث فرهنگ کشور و ارائه نظرات کارشناسی و رایزنی و بررسی های ریشه ای در این خصوص، می تواند منجر به نتیجه ای مناسب و ماندگار در عرصه میراث فرهنگی و حفاظت از این آثار ماندگار تاریخی این خطه شود.
22 اسفند 95، ایرنای دفتر مراغه گزارشی با عنوان 'زخم تجاری سازی بر تن گنبدهای تاریخی مراغه' منتشر کرد که در تشکیل این جلسه و توقف هرگونه عملیات در محوطه این دو اثر تاریخی بی تاثیر نبود.
این گزارش حاکی است، گنبد کبود از بناهای دوره سلجوقیان در منطقه مرکزی شهر مراغه بوده و تزیینات به ‌کار رفته در این بنا در مقایسه با سایر بناهای دوره سلجوقیان و ایلخانان مغول کم ‌نظیر است.
درباره زمان احداث گنبد کبود نظرات دیگری نیز وجود دارد عده‌ای آن‌ را مربوط به‌ زمان مغول دانسته و عده‌ ای تاریخ بنای برج را مربوط به قبل از هلاکوخان در دوره ایلخانی ذکر کرده‌ اند.
این اثر تاریخی در 15 دی سال 1310 هجری شمسی به شماره ثبت 135 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

برج مدور نیز از بناهای ساخته ‌شده در دوره سلجوقیان در شهر مراغه بوده که در فاصله ده متری شمال گنبد کبود در مرکز شهر مراغه قرار گرفته‌ است.

بر روی کتیبه برج به خط کوفی تاریخ احداث بنا سال 563 هجری نگاشته شده اما درباره نام بانی و مدفون داخل آن هیچ ‌گونه اطلاعی در دست نیست و مزاری کاملا ناشناخته‌ است.
این اثر تاریخی در 15 دی سال 1310 هجری شمس به شماره ثبت 136 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

شهرستان مراغه با حدود 515 اثر تاریخی و تپه های شناسایی شده جزو 10 شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می شود که حدود 300 اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
این شهرستان با حدود 250 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

گزارش از ابراهیم مطلوبی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است