پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   67699  | تاریخ خبر : 1396/01/15  | ساعت : 19:46

بود و نبود شورای شهر تبریز(1)/ هنرمند پیشکسوت تئاتر تبریز در گفت و گو با نصر؛

صدیق جمالی: فرهنگ و هنر تبریز، دلسوزی ندارد/ سهم ناچیز شورای سوم و چهارم در توسعه فرهنگی تبریز


نصر: بازیگر پیشکسوت و کارگردان تئاتر گفت: فرهنگ و هنر تبریز، دلسوزی ندارد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "یعقوب صدیق جمالی" ، در گفت و گو با خبرنگار نصر به اهمیت وجود شورای شهر در کلانشهرهایی همچون تبریز اشاره کرد و آن را امری ضروری دانست؛ چراکه  قانون گذاران و مسئولان وقت، با دقت و بررسی های موشکافانه بر خلا موجود در سیستم شهری تصمیم  بر تشکیل شوراهای شهر در امور شهری، گرفتند.
وی افزود: تشکیل شوراهای شهر، مدیریت شهری را از محور فردی و جایگاه حقوقی به نام شهردار به خرد جمعی تبدیل کرده که در آن از تفکرات و سلیقه های متفاوت می توان بهره برد.
صدیق جمالی معتقد است: در دولت های نهم و دهم شاخص اصلی شوراهای اسلامی شهرها یعنی استفاده از اندیشه صاحب نظران و فرهیختگان شهر، ظرفیت ها و تخصص های لازم در حوزه ی مدیریتی شهر، منحرف و به رویکردی جناحی و پیش پا افتاده تبدیل شده است.
وی در این خصوص اظهار داشت: انحراف رویکردهای شوراهای اسلامی در دوره های اخیر، امری سهم خواهانه بوده و بدیهی است که طبق رویکردی که توسط افرادی سودجو اتخاذ شده، نتیجه ای جز چهارعضو تعلیقی و شهردارهای متعددی که از کار برکنار شده اند، نخواهد داشت.
بازیگر پیشکسوت تئاتر، با بیان اینکه توجه شورای شهرها تنها نباید به مسائل عمرانی شهر معطوف باشد، تاکید کرد: وظایف شوراهای شهر تنها ساخت خیابان ها و پل های عریض نیست، شهری به وسعت تاریخ، فرهنگ و فرهنگ سازی وسیع می طلبد؛ چراکه آئینه تمام رخ یک شهر تلفیقی از فرهنگ و سنت های آن است.
صدیق جمالی افزود: برای پیشبرد اهداف فرهنگی شهر باید تصمیمات زیربنایی از سوی شوراهای شهر اتخاذ شود، اما متاسفانه نه در دوره سوم و نه در دوره چهارم شورای اسلامی تبریز، در راستای ارتقا سطح حوزه های فرهنگی و هنری قدمی برداشته نشد.
وی با اشاره به دغدغه های حوزه فرهنگ و هنر تبریز که امروزه دل بسیاری از هنرمندان این شهر را به درد آورده است، تصریح کرد: تبریز از نظر تامین بسترهای لازم برای گسترش فعالیت های فرهنگی و هنری خود با بحران های جدی روبرو است، به طوریکه کلانشهر تبریز با جمعیت قریب به دو میلیون نفر، هنوز سالن همایشی، نمایشی و حتی سینمایی درخور مردم خود ندارد. ما هیچ چیز نداریم!
این کارگردان پیشکسوت حوزه نمایش اظهار کرد: انتظار جامعه هنری و فرهنگی از شورای شهر تبریز، رویکردی کلان و اتفاقات بزرگ در عرصه فرهنگ است؛ چراکه فقدان نگاه فرهنگی مسئولان و حتی عدم توجه داوطلبان انتخابات دوره پنجم نیز، از هم اکنون مشهود است و با عدم پرداختن به مسائل فرهنگی و شناخت کافی نسبت به این حوزه نشان از گم گشتگی فرهنگ ما در خیل عظیمی از پروژه های عمرانی است.
صدیق جمالی گفت: از تیم 13 نفره دوره پنجم شورای اسلامی تبریز که به زودی روی کار خواهند آمد این تقاضا را دارم که نگاهی دلسوزانه به تبریز داشته باشند، ما هیچ چیز نمی خواهیم!
صدیق جمالی با اشاره به عدم کارکرد صحیح مسئولان شهری در راستای تبریز 2018، بیان کرد:عملکرد شورا و شهرداری تبریز در خصوص تمهیدات لازم برای تبریز 2018 مطلوب نیست و با توجه به زمان کمی که تا برگزیده شدن تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام باقی است، هیچ اقدام اثر گذاری تاکنون در سطح شهر انجام نگرفته است.
یعقوب صدیق جمالی در پایان در پاسخ به اینکه اگر روزی عضو شورای شهر تبریز شود، چه اولویت هایی را در راستای کاری خود قرار خواهد داد، گفت: در واقع علاقه ای در قرار گرفتن در این موقعیت ندارم، اما اگر بخواهم خیال پردازی در این مورد داشته باشم، حتما نگاهی دلسوزانه تر و واقع گرایانه نسبت به تبریز، همچنین رفتاری در خور مردم نجیب تبریز خواهم داشت؛ چراکه مردم تبریز در اتفاقات اخیر بسیار نجیبانه سکوت کردند و بار دیگر حمایت از شهر خود را پیشرو گرفتند.
وی خاطرنشان کرد: اگر روزی در جایگاه پرمسئولیت شورای شهر باشم، باید نگاهی در شان فرهنگ و تاریخ تبریز داشته باشم، هیچ زمان از جایگاه خود به مردم که صاحب خانه هستند از بالا به پایین نگاه نمی کردم، شعاری بدور از توانایی خود به مردم وعده نمی دادم، همچنین برای ارتقا حوزه فرهنگ و هنر تبریز با برنامه ریزی های دقیق نه وعده های دروغین، قدم هایی واقعی بر میداشتم.
انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

سلام واقعا که... نوشته اند ما هیچ نمی خواهیم جالب است و بسی جای تامل، نصر از تو بعید است....
07:50:57 1396/01/16
دلسوخته
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است