پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   67692  | تاریخ خبر : 1396/01/17  | ساعت : 08:05

گزارش اختصاصی نصر از عمارت تاریخی شهرداری تبریز/

اندر احوالات میهمان نوازی بلدیه تبریز


نصر: امسال عمارت تاریخی شهرداری یکی از رکورداران بازدیدهای نوروزی آذربایجان‌شرقی بود ، اما آیا توانست این میزبانی را به شایستگی ابهت خود انجام دهد؟!

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، عمارت شهرداری تبریز که در بین مردم تبریز با نام "ساعات قاباغی" شناخته می شود، اولین بلدیه‌ کشور به شمار می رود که سازندگان آلمانی آن را به شکل عقاب ساخته اند، علاوه براین وجود موزه‌ شهر در داخل عمارت آن را به یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر تبدیل کرده است.

تالارهای مختلفی  در داخل عمارت شهرداری تبریز وجود دارند که در دل خود گنیجینه‌های بسیاری از تاریخ را به امانت نگه داشته‌اند و کتب و اسناد خطی، فرش‌های نفیس و دوربین‌های عکاسی قدیمی، فانوس هایی که در گذشته در سطح شهر استفاده شده و موزه کفش و...

در ابتدای فصل بهارمسافران بسیاری به قصد دیدن تبریز و یا تجدید دیدار با دوست و فامیل، میهمان این کلانشهر می شوند و برای گذراندن اوقات فراغت خود بازدید از آثار تاریخی را انتخاب می کنند، عمارت شهرداری امسال میزبان بسیاری از گردشگران از فرهنگ های گوناگون بود و برنامه های متعددی از جمله نمایشگاه صنایع دستی، اجرای زنده سفال و اجرای زنده دوخت کفش چرم تبریز، تکم گردانی، موسیقی سنتی و نمایشگاه زنده بافت تابلو فرش ، اما آیا توانست این میزبانی را به شایستگی ابهت خود به جای آورد؟!

عمارت شهرداری با قدمت 84 ساله خود تاریخ قدیمی در دل دارد و باید فرهنگ خود را درست به رخ بکشد، اما از نگاه یک گردشگر این ساختمان در نوروز  96آن طور که باید سنت شهر را در خود به همراه  نداشت.

اولین منظره ای که در لحظه اول ورود گردشگران نوروزی امسال به محوطه عمارت بلدیه تبریز به چشم می خورد هفت سین سال بود اما کاملا به دور از چشم نوازی! گویی با بی حوصلی تمام و عجله ای چیده شد بود تا فقط نشان دهد که آری هفت سین وجود دارد...

شاید اول به نظر بیاید هفت سین است دیگر نیازی به توجه آنچنانی نیست ولی نمی شود از این تفکر به دور بود که از سفره استفاده شده در هفت سین گرفته تا ظروف و المان های دیگر باید با توجه به سنت قدیمی شهر چیده شود تا گردشگران با دیدن آن با فرهنگ شهر عجین شوند.

هفت سینی که امسال در حیاط این عمارت با عظمت چیده شده بود همراه یک سبزه و گل مصنوعی، ظروفی که نه تنها همخوانی با یکدیگر نداشتند بلکه اثری از فرهنگ تبریز را نیز در خود نداشتند، رنگ بندی های استفاده شده به روح انسان خطاب نمی کرد و المان های سین دار این سفره با بی توجهی تمام فقط در یک ظرف قرار گرفته بودند و این سبب شده بود هر کس نیم نگاهی به هفت سین بیاندازد و رد شود.

کمی جلوتر که می رفتی چادری مشابه چادر عشایر قرار داشت که در آن خانمی با لباس محلی نان سنتی می پخت و مقابل آن آش رشته پخت می شد که مخاطب زیادی به خود جذب می کرد و ایده جالبی برای جلب توجه یک گردشگر بود.

بیشتر که وارد محوطه باز عمارت می شدید غرفه های هر چند منظم ولی کم به چشم می خورد و به عنوان یک گردشگر انتظار می رفت با صحنه فروش وسایل سنتی و قدیمی یک شهر مواجه شود اما اینطور نبود! غرفه اول از چپ وسایل هنر دست معلولان ذهنی به فروش گذاشته بود که برای کمک خیریه به آنها فروخته می شد،جالب بود اما در بازارچه داخل عمارت مناسب نبود، کنار این غرفه خانمی بود که راحت الحلقوم می فروخت اما زیاد خنده رو نبود و در پاسخ سوال "گران می فروشی" می گفت چرا هرکه به من می رسد می گوید گران است اینها خانگی پخته می شود کارخانه ای که نیست! چند غرفه دیگر هم از سنگ فروشی ها دیده می شد که بیشتر به جای هنر سنگ تراشی و انگشترهای قدیمی جای خود را به بدلیجات مدرن داده بود که همه شهر از آنها پیدا می شود. غرفه های دیگر که گلیم و عصا و کارهای دست ساز می فروختند بهتر بود و برخورد خوبی داشتند.

گردشگران بعد از گردش و عکس گرفتن با عمارت و نور پردازی زیبایی که در ساعات عصر واقعا زیباست ، وارد ساختمان شهرداری می شدند تا با جزئیات آن بیشتر آشنا شوند.

قسمت زیر زمینی عمارت شهرداری بخش از موزه این ساختمان را در بر دارد که آثار تاریخی مثل فانوس های قدیمی، ابزار آتش نشانی، دوربین های قدیمی، عکس های تاریخی و... در این قسمت موجود بود و بخش جذاب آن مربوط به اجرای زنده دوخت کفش چرم تبریز بود.

در داخل عمارت بخشی به تابلو فرش های سردرود اختصاص داده شد بود که هدف آشنایی بیشتر گردشگران با پایتخت تابلو فرش ایران بود و در قسمت های دیگر ظروف قدیمی ، عکس شهرداران گذشته، جوایز و لوح های داده شده از کشورهای دیگر و بسیاری آثار تاریخی به چشم می خورد که شاید اگر یک راهنما در این قسمت می شد این فضا خذاب تر به نظر می امد.

به قسمت انتهایی عمارت که حرکت می کردید درهای تالار شهر به روی گردشگران و شهروندان باز شده بود و ابهت ساختمان شهرداری دیده می شد زیرا که اتاقی است که دیوارهایش شاهد اتفاق های بسیاری بودند و بازدید کنندگان با دقت تمام وسایل موجود در اتاق را نگاه می کرد و لذت می برند، تنها چیزی که در این اتقاق زیاد جلوه خوبی نداشت شش دستگاه برای معرفی شهر تبریز گذاشته شده بود که تنها دو عدد از آنها کار می کرد و اطلاعات جامعی هم در خود نداشتند.

به طبقه دوم عمارت که وارد می شدید شاهد تالار فرش تبریز بودید، فرش هایی عظیم و قدیمی و دلنواز که نشان از هنر فرش تبریز دارند و گردشگران با دیدن آنها حیرت زده می شدند تنها ایرادی که این بخش داشت نورپردازی نادرست آن بود که هم زیاد فرش ها را زیبا جلوه نمی داد و هم گردشگران هنگام عکس گرفتن احساس نارضایتی از این موضوع می کردند.

گزارش نصر حاکی است، با اینکه عمارت شهرداری تبریز امسال به واسطه تبریز 2018 میزبان گردشگران بسیاری بوده است و برنامه های متنوع و سنتی زیادی برگزار کرده است با نحوه میزبانی خود تمایل گردشگران به بازدید دوباره از این مکان با عظمت را جلب کند.

گزارش از گلناز پورنامی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است