پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   67652  | تاریخ خبر : 1396/01/15  | ساعت : 07:53

یادداشت/

استقبال گردشگران از ارس مهم ترین سرمایه حمایتی برای توسعه منطقه آزاد ارس


نصر:  با وجود این که منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس به عنوان صنعتی ترین منطقه آزاد ایران مشهور است اما حضور انبوه گردشگران در ایام نوروز و در سایر ایام، نوید بخش توسعه پایدار این منطقه و مشوق مطمئنی برای توسعه اقتصادی-صنعتی ارس خواهد بود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

البته این یک فرضیه اساسی در نظریات توسعه است که هر منطقه ای توان جذب جمعیت گردشگر بیشتری داشته باشد ظرفیت های تجاری،صنعتی و اجتماعی آن روز به روز شکوفاتر شده و مسیر توسعه در آن با سرعت و اطمینان بیشتری همراه می گردد. روی همین اصل هم هست که برنامه ریزان مناطق آزاد؛  ظرفیت و پتانسیل های ذاتی گردشگر پذیری مناطق را به صورت جدی در نظر می گیرند.

منطقه آزاد ارس هم از ابتدای تشکیل خود با برخورداری از اقلیم متمایز و جذاب در کنار آثار طبیعی-تاریخی دیدنی در کناره های رودخانه پر آب ارس،  براحتی توانسته است سرمایه گذاری های عمده ای در حوزه گردشگری جذب نماید. البته به مرور زمان، توسعه زیرساخت های ضروری سرمایه گذاری، از طرف سازمان منطقه آزاد ارس فعالین بخش خصوصی را در پیگیری پروژه های خود تشویق نموده است.

در حال حاضر گردشگری منطقه آزاد ارس سرمایه ای غیر قابل چشم پوشی برای توسعه تجاری-صنعتی ارس هست و در سایه حضور گسترده مردم از اکثر استان های کشور که سال به سال نیز بر کثرت و تنوع آن افزوده می شود خواهد توانست ماموریت اصلی منطقه آزاد ارس را که همان توسعه صنعتی-اقتصادی درونزا و برون گراست را پشتیبانی نماید.

فاز های گوناگون صنعتی تعریف شده در اسناد بالادستی منطقه در کنار صنعت کشاورزی مدرن تاکنون پروژه های صنعتی-کشاورزی متعددی را جذب و فعال نموده و شاکله اصلی اقتصاد ارس را به نوعی با صنعت و کشاورزی ترسیم کرده است. اما همانطور که می دانیم هر سرمایه گذاری نیازمند بازار های فروش در داخل و خارج است و در دنیای کنونی شناسایی بازار برای محصول، قبل از مرحله ترسیم پلان سرمایه گذاری موفق در روی صفحه کاغذ است. در این راستا، می تواند گفت که حضور انبوه گردشگران در ایام مختلف سال می تواند بخشی از نیاز بازار سرمایه گذاری صنعتی-کشاورزی و تجاری ارس را بخوبی پوشش دهد و انگیزه قوی شود  تا کالاهایی که دارای جذابیت بیشتری نزد گردشگران است در همین منطقه تولید شده و ضمن توسعه اشتغال برای جوانان دغدغه واردات کالاهای خارجی را به شدن کاهش دهد.

به صورت دیگر سلیقه مصرفی گردشگران که خواستار اجناس مرغوب با قیمت های مناسب هستند تولید کننده گان منطقه آزاد ارس را برای بهره برداری بیشتر از مزایای قانونی منطقه آزاد در دستیابی به مواد اولیه و تکنولوژی روزآمد تشویق خواهد کرد و در نتیجه چرخه تولید منطقه نیز در جهت مثبتمتحول خواهد شد. و رضایت دوطرفه ای حاصل خواهد شد که منافع عمومی جامعه هم از قبل آن قابل تامین است.

پس می توان امیدوار بود در سال اقتصاد مقاومتی-تولید و اشتغال منطقه آزاد ارس، بتواند همانند سال گذشته که در عرصه توسعه اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل از سرآمدان استان و حتی کشور بود با پشتیانی سیستمیک، در کنار حمایتی که مردم با حضور خودشان در ایام عید نشان دادند ضمن جذب سرمایه گذاری های عمده داخلی و خارجی در عرصه های گوناگون صنعتی،کشاورزی،تجاری و گردشگری برند صنعتی ترین منطقه آزاد ارس را با سربلندی و درخشان تر از گذشته حفظ نموده و سهم اشتغال زایی قابل توجهی در کشور بدست گیرد.

صادق پورصادق

انتهای پیا

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است