پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   67626  | تاریخ خبر : 1396/01/17  | ساعت : 07:55

به مناسبت روز سلامتی/

سلامت "مغز" مهم است/ "مخ" ات را به کار بنداز!


نصر: آهسته بدون اراده نفس می کشید یا پلک می زنید، دست و پا را حرکت می دهید و ناگهان راه می روید یا می دوید، و تمام این اعمال غیر ارادی را با یک وسیله به اراده در می آورید و "مغز" با فرمان های خود تمام این اعمال را کنترل می کند، شما حتی در مغز خود فکر می کنید، خواب می بینید و رویا می سازید؛ ولی اگر روزی مغز از کار بیفتد، آن وقت چه؟

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، شما چقدر به سلامت "مغز" خود فکر می کنید، آیا آنقدر که به سلامت سایر اندام های بدن اهمیت میدهید به همان اندازه به سلامت مغزتان هم اهمیت قائل هستید؟ آیا فکر کردید گذر زمان، سن و تغذیه چه تأثیری بر مغز می گذارد و مغز که تاثیر مستقیم بر تمام اعمال و رفتار ما دارد و در تأثیر مستقیم با همه عوامل بیرونی؛ دستخوش، چه جور تغییراتی می شود؟

"مغز" فرمانده بدن است و تمام فعالیت‌های بدن را حتی وقتی که خواب هستید کنترل می‌کند و این کار برای مغز که شبیه یک اسفنج بزرگ خاکستری و پر از چین‌ وچروک است، زیاد هم سخت نیست، مغز از بخش‌های مختلفی ساخته شده که همگی با هم کار می کنند.

بازیکنان و مهره های اصلی مغز ( ۱. مخ، ۲. مخچه، ۳.ساقه مغز، ۴. غده هیپوفیز، ۵. هیپوتالاموس ) هستند که هر کدام وظیفه ای به عهده دارند.

"مخ" ۸۵ درصد مغز را تشکیل داده و از دو نیم کره راست و چپ تشکیل شده و تا حالا شنیدید می گویند: "مخ" ات را به کار بینداز! در واقع این شاید یک اصطلاح باشد ولی در واقعیت دقیقا تفکر کردن را با "مخ" انجام میدهیم، مسائل را حل می کنیم و موسیقی می گوش میدهیم یا می نوازیم و حتی بازی می کنیم، احساسات ما را نیز " مخ"  کنترل می کند و  به عقیده دانشمندان " نیم کره راست مخ" مسائل مطلق را کنترل می کند، مانند: رنگ ها، موسیقی، شکل ها و " نیمکره چپ مخ" مسائل تحلیلی، مانند: ریاضیات، منطق و مسائل تحلیلی حتی صحبت کردن و از همه جالب تر این است که این دو نیم کره هر کدام دیگری را کنترل می کنند.

" مخچه"، ۱.۸ برابر کوچکتر از "مخ" است و زیر مخ قرار دارد؛ با اینکه خیلی کوچک است اما وظیفه " حفظ تعادل" را به عهده دارد، یک موج‌سوار را در ذهن مجسم کنید که دارد با تخته‌ی مخصوص، روی موج‌ها حرکت می‌کند و این موج‌ سوار برای حفظ تعادل بیشتر از هرچیزی به "مخچه‌" نیاز دارد! تا بتواند روی موج ها سوار شود و مانور بدهد.

" ساقه مغز" بخش قدرتمند و توانای مغز، زیر "مخ" و روبه روی "مخچه" قرار دارد و " نخاع" را به مغز وصل می کند و مسئول تمام اتفاقاتی است که برای اندام های حیاتی بدن می افتد، کنترل نفس کشیدن و هضم غذا و کنترل عضلات غیر ارادی مثل، عضلات قلب را به عهده دارد و از همه مهم تر پیغام های بین مغز و اندام ها را رد و بدل می کند ( درست مثل یک سیم رابط).

" غده ی هیپوفیز" نخود هر آش است! و خودش هم به اندازه یک نخود است! لباس های سال قبل برایت کوچک شده است؟ کفش های سال پیش چطور؟ همه این ها زیر سر این نخود است و این شاهکار هیپوفیز است! بله،" رشد" کردن، هیپوفیز بیشترین نقشش را در دوران بلوغ ایفا می کند و باعث " رشد" و بزرگ شدن می شود، دورانی که دختر و پسر دچار بیشترین تغییرات روحی و جسمی می شوند.

کنترل قند خون، مقدار مایعات بدن و سوخت و ساز و هر چیزی که در بدن اتفاق می افتد تا تو زنده بمانی و یا رشد کنی را به عهده دارد.

"هیپوتالاموس" عرق می کنید یا گاهی احساس یخ زدگی دارید و می لرزید! نگران نباشید چون هیپوتالاموس شما، دمای بدنتان را تنظیم می کند و به دمای نرمال 37 درجه می رساند و در واقع عرق کردن و لرزیدن در واقع تلاش بدن برای برگرداندن دما به حالت نرمال است.

 با "مغز" مهربان باشیم

وقتی " مغز" احساسات شما را کنترل می کند و تمام کارهای شما به اعمال و سلامت آن بستگی دارد پس چرا با او آنقدر نا مهربان هستیم؟ خوب فکر می کنید چه کاری می توانید برای مغزتان انجام دهید؟

خیلی کارها؛ باید بدانی مغز بیشتر از هر چیزی به راه اندازی نیاز دارد، یعنی دقیقا "مخ" ات را به کار بگیر! البته مغز همیشه در حال کار کردن است، اما منظور از این جمله این است که تا می‌توانید فعالیت‌های ذهنی انجام بدهید، مثلاً  کتاب زیاد بخوانید، معما حل کنید، پازل درست کنید یا نواختن یک ساز زیبا را یاد بگیرید و تمرین کنید، کار هنری درست کنید و یا هرکار دیگری که هم برای شما لذت‌بخش است و هم مغز شما را به فعالیت زیاد وامی‌دارد را انجام بدهید.

سالم تغزیه کنید

سعی کنید بهترین غذا ها را به مغز هدیه دهید تا سلامت آن را تضمین کنید، غذاهایی که سر شار از پتاسیم و کلسیم هستند از جمله بهترین غذا ها برای یک مغز سالم محصوب می شوند.

مغز را محافظت کنید

از مغز در برابر ضربه محافظت کنید مثلا در هنگام دوچرخه سواری و موتور سواری کلاه ایمنی به سر داشته باشید! سیگار نکشید و داروهای غیر مجاز مصرف نکنید و از نوشیدنیهای زیان آوری همچون نوشیدن الکل بپرهیزید.

پس نتیجه می گیریم اگر بخواهیم یک بدن سالم با روح و روانی سالم داشته باشیم باید از " مغز" مان خوب مراقبت کنیم و" مغز"ی سالم داشته یاشیم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است