پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   67323  | تاریخ خبر : 1395/12/30  | ساعت : 01:19

قلب مادر، کلاس درس فرزند است


نصر: مادران سرزمین من جایشان نه گوشه‌های خانه‌های سالمندان بلکه گوشه دنج قلب‌های تک تک فرزندان میهنمان است.

به گزارش نصر به نقل از فارس،  اندام نحیف و تکیده‌ای دارد، چشمان کم سویش را به نقطه‌ای می‌دوزد و آه عمیقی می‌کشد، استخوان‌های صورتش به مانند اسکلتی جاندار به آرامی حرکت می‌کند، با بغض می‌گوید: دخترم بد زمانه‌ای شده و فکرش را بکن نخوری، نپوشی، خوش نگذرونی همه چی رو تو حلق بچه‌هات بریزی، اونوقت بزرگ که شدن برن و تنهات بزارنف نه سراغی ازت بگیرن،نه حالتو بپرسن.

او را مدت‌هاست که می‌شناسی در محل حاج خانم صدایش می‌کنند. در یک  خانه بزرگ تنها زندگی می‌کند. خودش می‌گوید: شب‌ها از ترس تمام لامپ‌های خانه را روشن می‌گذارد، طبق گفته‌اش سه پسرش هرکدام در یک گوشه شهر مشغول کار و زندگی خودشان هستند و چون همسرانشان با زندگی او در کنار آنها راضی نیستند، در این خانه تنها زندگی می‌کند و با حقوق بازنشستگی همسرش روزگار می‌گذراند.

شاید این جمله را بارها شنیده‌ایمکه مادری  چندفرزندش را زیرپرو بالش می‌گیرد و بزرگ می‌کند، اما از بد روزگار خیلی وقت‌ها چند بچه از عهده نگهداری یک مادر بر نمی‌آیند.

این یک واقعیت تلخی است که زندگی صنعتی عصر حاضر مسبب آن شده است، آن قدر در دنیای کار غرق می‌شویم که گاها  یادمان می‌رود،  قلبی تپنده برای یک لحظه دیدن ما هر روز چون گنجشکی که در قفس گرفتار شده باشد تقلا می‌کند.

گرفتاری‌های زندگی و کار هر چقدر هم که باشد،  نباید مانعی بر سر راه رسیدگی و دلجویی از این فرشته های زمینی شود.

متاسفانه خیلی  از سنت‌های زیبای ایرانی در عصر حاضر رنگ باخته و به فراموشی سپرده شده‌اند. قدیم‌ها مادرها و پدرها در کنار پسران و عروسانشان  روزگار می‌گذراند و در تربیت نوه‌ها نقش اساسی داشتند و گاهاً در سایه
 تربیت صحیح همانها بود که نسل‌های گذشته اسوه گذشت، فداکاری و جوانمردی بودند.

مادر در فرهنگ ایرانی اسلامی جایگاهی بس رفیع دارد، وظیفه تک تک ما هست که این عزیزان را بر دیدگانمان نهاده و نه سالی یک‌بار به بهانه روز مادر بلکه هر روز پیگیر حال  آنها باشیم.

مادران سرزمین من بوی ناب عشق می‌دهند، بوی زندگی، بوی گذشت، بوی فداکاری.

نشان به آن نشان که برای یافتنشان نه فرسنگ‌ها راه دور بلکه خانه‌هایتان را جستجو کنید، در هر خانه‌ای که باشند، روشنایی آن خانه از وجود نازنین آنها بوده و در نبودنشان حتی اگر قدرتمندترین چراغ‌ها را نیز روشن کنید، فایده‌ای نخواهد داشت. اما در بین سطور،  این حرف ها و شعارها مانده‌ایم، پس چگونه ممکن است کسانی از این انوارالهی  دست یازیده و در گوشه  خانه های سالمند رهایشان کنند.!؟

مادران سرزمین من جایشان نه گوشه‌های خانه‌های سالمندان بلکه گوشه دنج قلب‌های تک تک فرزندان میهنمان است.

در این ایام که به بهانه تولد بانوی دو عالم فاطمه زهرا(س)روز مادر نام گرفته تلنگری بر روح و جانهایی باشد  که هوای این فرشتگان زمینی را بیشتر بدانیم.

نگارنده: فاطمه داداشی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است