پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   67300  | تاریخ خبر : 1395/12/28  | ساعت : 19:11

در آستانه سال نو /

نماد هویتی پایتخت‌نشینی تبریز در محله شنب غازان کلنگ زنی شد


نصر:  عملیات اجرایی احداث المان‌ پایتخت‌نشینی تبریز با حضور شهردار تبریز، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، جمعی از علاقمندان حوزه‌های فرهنگی و تاریخی و شهروندان، در محله تاریخی شنب غازان آغاز شد.

به گزارش نصر، شهرداری تبریز با در نظر داشتن ضرورت پاسداشت هویت تاریخی و پس از مطالعات مکان‌یابی و باستان‌شناسی توسط اداره‌ کل میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری، عملیات اجرایی احداث المان پایتخت نشینی، در محلات تاریخی را آغاز کرده است.

یکی از این محلات تاریخی با قدمت پایتخت نشینی، محله شنب غازان در حوزه شهرداری منطقه 6 در شمالغرب تبریزاست که عملیات اجرایی احداث المان پایتخت نشینی، در این محله کلنگ زنی شد.

المان‌های پیش‌بینی‌شده، مطابق سبک‌های معماری و سازه‌ای هر یک از دوره‌های تاریخی مرتبط، مطالعه شده و به زودی، به عنوان یک نماد هویتی، معرف جایگاه تاریخی کلان‌شهر تبریز خواهد بود.

گفتنی است، به گواه تاریخ، کهن‌شهر تبریز پایتخت سه حکومت مهم ایلخانیان (663 تا 703 هجری قمری)، ترکمانان(810 تا 907 هجری قمری)  و صفوی (907 تا 955 هجری قمری)  بوده و در مجموع، مدت 185 سال مرکزیت سیاسی و اجتماعی کشور را بر عهده داشته است. اگرچه منازعات تاریخی و حوادث طبیعی، بخش عمده‌ای از بناهای تاریخی این کهن‌شهر را از میان برده، اما همچنان می‌توان جلوه‌هایی از تاریخ پرشوکت شهر را در آثار و بناهای فاخر بررسی کرد.

مجموعه علمی و فرهنگی ربع ‌رشیدی و شنب‌ غازان، میدان صاحب ‌آباد و مسجد جامع، سه بافت ارزشمند تاریخی است که کانون‌های اصلی پایتختی تبریز در دوران‌های مذکور بوده ‌است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است