پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   67009  | تاریخ خبر : 1395/12/21  | ساعت : 19:40

گزارش "نصر" از پنجاه و ششمین جلسه نقد کتاب " شهر کتاب" تبریز/

"مطلقا آبی" در بوته نقد نقادان


نصر: تفکرات فلسفی و روانشناختی ، جزئی انکارناپذیر از حیات روح انسان است، اما چگونگی تلفیق و ترکیب آنها وحتی تضاد میانشان در تفکر انسان، به سهولت قابل بیان نیست.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر نصر، مجموعه فرهنگی هنری "شهرکتاب تبریز" با برگزاری جلسات نقد ادبی و بررسی کتب و همچنین جشن امضا نویسندگان برتر کشور، هدف در آن دارد تا فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در میان نسل آینده ساز کشور ارتقا دهد.

این مجموعه، در پنجاه و ششمین جلسه نقد ادبی و بررسی کتاب خود، به نقد و بررسی کتاب "مطلقا آبی" به نویسندگی "کریم میرزاده"، نویسنده جوان اهری پرداخت. ویژگی اصلی این جلسه، حضور مولف جوان این کتاب در میان اساتید و علاقه مندان به جلسات نقد ادبی و بررسی کتاب، در مجموعه شهر کتاب تبریز بود.

این کتاب، مجموعه‌اي از داستان‌هاي کوتاه است که با زباني ساده و روان نگاشته شده‌اند. «بی نام»، «گذرگاه‌ها»، «دورتر»، «بالا آوردن»، «مطلقاً آبي»، «بيش‌ازحد ممکن»، «راه حل n+1ام»، «لغزش»، «زيباترين امضاي تاريخ»، «روال»، «افلاطون»، «بازگشت» عنوان‌هاي این مجموعه داستانی هستند.

کریم میرزاده با حضور در جمع شرکت کنندگان این جلسه در پای نقد ها و بررسی های مخاطبان کتاب خود نشست. مخاطبان این کتاب با بررسی های موشکافانه خود هر کدام، سعی در برقراری ارتباط و درک درستی از داستان های این مجموعه داشتند.

خوانندگان "مطلقا آبی" در این جلسه با بیان سوال هایی که هنگام خواندن این کتاب در ذهن خود ایجاد شده بود سعی در بررسی پاسخ های داده شده مختلف از دیدگاه حاضران این جمع بودند. در این میان اندیشه ها و نگاه های مختلف مخاطبان خبر از برداشت های متفاوت آنان از سطر به سطر این کتاب می داد.

طبق صحبت های مخاطبان، نویسنده بر خلاف زبان ساده و روان این کتاب، برآن است تا تفکرات فلسفی خود را در لابه لای سطرها جای دهد و سعی در ابلاغ آن ها در جملات دارد؛ این در حالی است که تلفیق زبان روانشناختی و فلسفی در جای جای  این کتاب به چشم می خورد و این تلفیق شاید بیانگر عدم انسجام نگاه نویسند باشد.

در ادامه این مبحث، مخاطبان به مقایسه زبان درونی داستان، «بی نام» با نگاهی فلسفی و داستان «بازگشت» با نگاهی روانشناختی از سوی نویسنده پرداختند، در مقایسه این دو داستان، موضوع قابل تامل برای خوانندگان، نگاه متفاوت نویسنده در داستان های مختلف این کتاب بود و مطلب مهمی که از سوی خوانندگان مطرح شد، عدم ایجاد فرصت برای نتیجه گیری مستقل مخاطب ازبعضی از عبارات نگاشته شده بود.

کریم میرزاده نیز در طی این جلسه به بررسی  نظرات و نقد های مخاطبان کتاب خود پرداخت و در پایان به سوالات حاضران این جمع پاسخ داد.

این گزارش حاکی است، جلسه پنجاه و ششم نقد ادبی و بررسی کتاب، مجموعه فرهنگی هنری شهر کتاب تبریز، از آخرین فعالیت های این مجموعه در سال جاری بود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است