پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   66955  | تاریخ خبر : 1395/12/19  | ساعت : 19:10

در بیانیه هیات داوران سومین جشنواره مطبوعات،‌ خبرگزاری‌ ها و پایگاه‌‌ های اطلاع ‌رسانی تاکید شد

محدود شدن در خبر های حکومتی چالش مطبوعات محلی/روزنامه نگاری ملی «کل نگر» و ژورنالیسم محلی «جزء نگر» است


نصر: هیات داوران جشنواره سوم مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری آذربایجان شرقی پس از بررسی آثار راه یافته به مرحله نهایی، بر این باورند که روزنامه نگاری محلی باید خود را از نگاه های دولتی به دور سازند؛

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

چرا که این امر هرگز به معنای رفتار غیر کارشناسی و مواضع جنجالی نیست، بلکه تاکید بر گوهرین« بخش خصوصی» است که می تواند بستر تحقق دموکراسی باشد.

به گزارش نصر، متن بیانیه جشنواره مطبوعات و خبرگزاری های استانی آذربایجان شرقی که قبل از ظهر امروز در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، مجید رضاییان به نیابت از هیات داوران نهایی آن را قرائت کرد.

رئیس هیات داوران جشنواره سوم با قرائت این بیانیه به حلقه مفقوده ژورنالیسم محلی اشاره کرد و افزود: آن هنگام که روزنامه نگاران محلی و منطقه ای ما، دست به قلم می شوند؛ پویشی جدید شکل می گیرد که در نسبت با روزنامه نگاری ملی تعریفی مستقل می یابد، پویشی که نشان می دهد؛ روزنامه نگاران محلی در استان های خویش تحولات را از لا به لای کوچه پس کوچه ها و «متن زندگی» مردم در می یابند و سوژه های خود را از این میدان شکار می کنند. در یک مقایسه می توان فهمید روزنامه نگاری ملی «کل نگر» و ژورنالیسم محلی «جزء نگر» است و این هر دو، «ویژگی های متفاوتی»  را برای این دو مدل از روزنامه نگاری رقم می زنند.

بنیان گذاری سبک روزنامه نگاری خبری- تحلیلی ادامه داد: در این میان اما، حلقه مفقوده روزنامه نگاری محلی، نرفتن به سمت همین متن زندگی است:«محدود شدن در خبر های حکومتی». این در حالی است که پوشش خبر های این حوزه انکار ناپذیر است، اما باید پذیرفت که این دایره را باید وسیع تر کنیم تا رسانه های محلی، جان بگیرند و در برابر دیدگان مخاطب، چونان آینه ای شوند که متن زندگی و فراز و فرود های وارسته به آن را نمایان کنند.

در ادامه این بیانیه رضاییان به ظرفیت های روزنامه نگاری محلی اشاره کرد: استان آذربایجان شرقی سابقه دیرین و درخشان در عرصه آزاد اندیشی و عدالت خواهی داشته است، مگر جز این است که « آزادی بیان» نیز، یکی از ستون های هویت رسانه محسوب می شود؟  از این رو استفاده از ظرفیت های اندیشه ای و آزادی خواهانه استان برای تقویت مدل ژورنالیسم محلی یک ضرورت است.

این استاد برجسته روزنامه نگاری اضافه کرد:  روزنامه نگاری محلی به دلیل جزء نگر بودن می بایست بیشتر به ظرفیت های درونی خوبش استوار باشد و ظرفیت هایی که جدای از پشتوانه فکری بر « توان های حرفه ای» متکی است. به باور ما، آذربایجان شرقی از رسانه های پویایی برخوردار است که با اتکا بر ظرفیت های خویش ضعف های خود را به شایستگی می توانند بپوشانند. اتفاقی که اگر رقم بخورد بار دیگر رسانه های استان بیش از گذشته در سطح ملی درخشیدن خواهد گرفت.

در بخشی دیگر از این بیانیه به مخاطب گرایی و دموکراسی اشاره شده است؛ روزنامه نگاری محلی باید خود را از نگاه های دولتی به دور سازند، این امر هرگز به معنای رفتار غیر کارشناسی و مواضع جنجالی نیست، بلکه تاکید بر گوهرین« بخش خصوصی» است که می تواند بستر تحقق دموکراسی باشد.

این استاد دانشکده خبر تاکید کرد: دموکراسی در روزنامه نگاری محلی با مخاطب گرایی و اتکا به مطالبات مردم و نگاه چند سویه موثر است. به همین دلیل باید کوشید تا روزنامه نگاری محلی ضمن اتخاذ رویکرد کارشناسی نگاه مطالبه محور و غیر دولتی را تقویت کند تا تعادلی در این بین برقرار سازد. اما نیک باید بدانیم توجه به این تعادل و نگاه دو سویه، تنها در «ژانر روزنامه نگاری تحلیلی» تحقق خواهد یافت.

هیئت داوران با تاکید بر نکات پیش گفته «ارزیابی خو»  را از آثار ارسالی به شرح زیر اعلام می دارد:

۱- غیر تولیدی بودن در اکثر فرم ها و آثار ارسالی یکی از ضعف های جدی قلم داد می شود؛ باید بدانیم که برای تولید تنها تکیه کردن بر شبه خبر های «وی گفت_ وی افزود» بسیار آسیب زا است و به مراتب روزنامه نگاری را از تولید های حرفه ای دور می سازد.

۲_ در این میان در فرم خبر و گزارش خبری شاهد کارهای تولیدی اندکی بودیم. تمایل رسانه های استانی به گزارش های خبری مستلزم تاکید بر عنصر چرایی و چگونگی رویداد ها است و متضمن پاسخ دادن به آن است. «جمع بندی هی خبری» هرگز گزارش خبری محسوب نمی شود.

۳_ گزارش ها باید حدفاصل خود را از نظر«سوژه، پرداخت، اطلاعات و نیز روز آمدی» با فرم‌ مقاله رعایت کند. در آثار ارسالی سال جاری، گزارش هایی که بتواند این مقصود را برآورده کند کمتر شاهد بودیم.

۴_ مقاله نویسی و یادداشت نویسی نباید با اظهار نظر های فردی و گاه دل نوشته ها بجای یادداشت مخلوط و مخدوش شود. اساس مقاله نویسی و یادداشت نویسی «اندیشه محوری» است. در این زمینه آثاری که بتواند اقناع کننده باشد_ با وجود اندک آثار مثبت کمتر به چشم خورد.

۵_ عکاسی حرفه ای بر «عکاسی خبری»  استوار است تا گزارش های تصویری رسانه های ما باید این فرم از فوتوژورنالیسم را در روزنامه نگاری محلی جدی بگیرند، گرچه در زمینه گزارش های تصویری تلاش های در خور توجهی صورت گرفته است که می تواند در جای خود قابل تقدیر باشد.

۶_ تیتر نویسی یعنی به کار گیری «اوج خلاقیت». آثار ارسالی در این زمینه، گرچه با خلاقیت های محدود همراه بود، اما واقعیت آن است که هنوز تا نقطه مطلوب فاصله بسیاری وجود دارد.

افزون بر آن، بی تردید کار زیبایی شناسی، گرافیک و صفحه آرایی از لوازم سردبیری و به جلوه امدن هر رسانه_ در کنار تیتیر به شمار می آید که در این زمینه نیز، شاهد اندک اتفاقات مثبت بوده ایم که نیاز به تقویت روز افزون دارد.

در انتهای این بیانیه آمده است : هیئت داوران امیددوار است که با رشد وجوه مثبت یاد شده، بتوانیم در دوره های آتی، شاهد آثار محکم تری باشیم. جا دارد که در اینجا، صمیمانه از تلاش های همه دستاندر کاران جشنواره تقدیر به عمل آید.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است