پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   66916  | تاریخ خبر : 1395/12/19  | ساعت : 07:46

بیانیه جامعه مطبوعاتی آذربایجان شرقی در همایش تجلیل از استاد عزیز حمزه زاده؛

"حمزه زاده" مردی که زلال نوشتار و گرمی گفتارش، الگوی جامعه مطبوعاتی بود


نصر:آئین تجلیل و بزرگداشت از مقام ادبی و رسانه ای استاد زنده یاد« عزیز حمزه زاده» با حضور همکاران مطبوعاتی، صدا و سیما و خانواده وی در محل تالار خاقانی اداره ارشاد تبریز برگزار شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از آذرقلم، در این آئین، جمعی از همکاران آن روزنامه نگار پیشکسوت، به بیان فضایل اخلاقی و نیز خاطرات خود با آن مرحوم پرداختند.

در خاتمه این برنامه، بیانیه «جامعه مطبوعاتی آذربایجان شرقی» با همکاری آقای حاج احمد بادیران و توسط محمد امین خوش نیت قرائت شد که متن کامل آن به این شرح است:

گوهر از خاک برآرند و «عزیزش» دارند

بخت بد بین که فلک گوهر ما برده به خاک!

شرار آتش هجرش، لهیب غصه ی نبودنش، جان و تن نحیف اهل قلم را چنان خسته ساخته که هنوز، تاب دیدن جای خالی اش، قاب عکس آرمیده در کنج خانه اش و خاموشی نغمه شورانگیز صدایش را باور نداریم.

دست اجل، تقدیر سلطان عشق را چنین رقم زد. گلی از بوستان ادب و معرفت چید و مردی از تبار مهر و عطوفت و عزت قلم را گلچین کرد.

شب ها و روزهای تلخی از هجرت ابدی اوستاد عشق مطبوعات و صدا و سیما می گذرد. روزهایی که بسان سالهای سیاه غم و اندوه سپری شدند. شاخِ شمشاد قدِ مطبوعات، چندی است رخت از این وادی فانی بربسته و پرده نشین باغ رضوان و مرغ خلد آشیان گشته است. هم او عزیز بود و عزیز ماند و عزیز رفت!

سلسله جنبان درس «نوشتن برای مطبوعات»، خواندن برای مردم، و عزیز ماندن برای جامعه ای است که دردهایش فراتر از توان او بود. سخن از پیر مطبوعات آذربایجان است. مرشدی که نور آگاهی و رشد و تعالی بر ساحت اغلب نشریات، تاباند. از دیار قهرمانان و کوههای سر به فلک کشیده کردستان، با تحفه ای ارزشمند از صفا و صمیمیت در سبدی از علم و اخلاص، چندی میهمان دیار غیورمردان آذربایجان شد. صلابت کوه های خزائی و زاواوبوک و قول قولاغ را به عظمت و کرامت سهند و سبلان پیوند زد و چون یاری وفادار، در کسوت خدمت به این دیار برآمد.

اشتیاقش برای آموختن، به همان اندازه بود که شور حضورش برای آموزش دیگران.

مهربانی و صفایش، احترام و عزیزداری اش برای بزرگان، به همان اندازه بود که علاقه و مهرورزی اش برای جوانان و رهروان تازه این راه!

افتادگی و متانت اش، مثال زدنی، تجربه و اندیشه اش پاک و ماندنی، و علم و تبحرش در سماع قلم و مرکب و کاغذ دیدنی!

زلال  نوشتارش، گرمی گفتارش و طنین لحن سخن اش، از این پیر میکده عشق، الگویی ناب برای همه رهروان کاروان مطبوعات پدید آورده بود.

محنت ایام و صحبت اغیار و مکنت روزگار، هرگز عزت نفس او را نکاست و چون کوهی استوار، در برابر ملال دنیا، صبر پیشه ساخت تا بر همگان ثابت شود که مهتری و بهتری اش بی دلیل و بی منطق نیست.

جامعه مطبوعاتی، نشست های رسانه ای، محافل روزنامه نگاری و در نهایت جمع همه خبرنگاران و روزنامه نگاران استان، وجود و حضورش را چون گوهری گرانبها و نگینی ارزشمند غنیمت می شمردند و از مزرعه سرسبز علم و حِلم و دانشش، خوشه ها برمی چیدند و او چه متواضعانه، رسم وفاداری و عشق ورزی را برای جوانان این ره، دیکلمه می کرد!

کاروان عشق و معرفت در سپهر رسانه ای استان، لحظه ای از حرکت باز نمی ایستد. آن پیشگامان و پیش قراولان سپاه آگاهی علیه ظلمت و نادانی، از خاکریز دنیا عبور کرده و از خاک به افلاک ره پیمودند. گرامی می داریم نام و یاد و خاطره بزرگان این خانواده و سلاله پاک آگاهی بخش را.

از زنده یاد کریم شفاعی تا طنزنویس قهار ایران و آذربایجان استاد حمید آرش آزاد. از مرحوم راقی فر تا زنده یاد مرتضی اعلمی که هر تک تک آنها، چون گنجینه ای از علم و تجربه، چراغ راه همه ما شدند تا نهال نوشتن، مجال بزرگ شدن بیابد و سپهر مطبوعات این دیار بر جغرافیای پهن دشت ایران زمین پرتلاءلو بماند.

هر چند دست ویرانگر اجل، تقدیر هجرت ازل را بر دفتر عمر حمزه زاده و سایر بزرگان نگاشت اما در میعادگاه عشق و سرسپردگی بر آستان جانان، همچنان سرتعظیم و سجده تسلیم فرود می آوریم و تلاش و همت همه پویندگان راه آن شیرمردان و پرچمداران آگاهی بخشی جامعه را پاس می داریم.

یکبار دیگر ضمن عرض تسلیت به پیشگاه خانواده مطبوعات استان، رسانه ملی، خانواده آن مرحوم مغفور، طول عمر با عزت همه خادمین و رهروان و تلاشگران مطبوعاتی آذربایجان را از درگاه احدیت مسئلت می نمائیم و در آخر در مقام شاگردی در محضر آن اساتید و شما بزرگواران، سیاه مشق خویش را چنین نقطه پایان می گذاریم که:

امروز را برای بیان احساس به عزیزان غنیمت شماریم، شاید فردا، احساسی باشد اما عزیزی نباشد!

جامعه مطبوعاتی آذربایجان شرقی

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است