پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   66892  | تاریخ خبر : 1395/12/19  | ساعت : 07:35

گزارش «نصر» از آیین اختتامیه جشنواره سراسری "شعر آهنگ آذربایجان"/

تشیع عامل همزبانی اقوام ایرانی


نصر: جشنواره سراسری "شعر آهنگ آذربایجان" با شرکت 450 شاعر از سراسر کشور در تالار نخجوانی کتابخانه مرکزی، به کار خود پایان داد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر نصر، آیین اختتامیه جشنواره سراسری "شعر آهنگ آذربایجان" با همکاری انجمن شعرآورد تبریز و اداره‌ی کل کتابخانه‌های عمومی استان، در تالار نخجوانی کتابخانه مرکزی تبریز با حضور اساتید برجسته هنر و ادب و علاقه‌مندان این عرصه و برگزیدگان این جشنواره از سراسر کشور، برگزار شد.

"رضا شیبانی اصل" دبیر جشنواره‌ی سراسری شعر آهنگ آذربایجان بر مستقل بودن انجمن شعرآورد تبریز تاکید کرد و گفت: این انجمن به عنوان تنها انجمن مستقل ادبی در شهر تبریز بدون وابستگی به ادارات و نهادهای دولتی به برگزاری این جشنواره پرداخت و درصدد ترویج فرهنگ شعر و شعرخوانی آذربایجان در سراسر کشور است.

شیبانی در خصوص معیار های این جشنواره بیان کرد: این جشنواره کار خود را با انتشار فراخوان در مهر ماه سال جاری در دو محور، در سراسر کشور آغاز کرد. معیارهای فنی، ادبی و فرهنگی از جمله معیارهای اصلی داوران برای انتخاب آثار ارسالی این جشنواره بود.

وی در ادامه توضیح داد: هدف شعرآورد شهرستان ادب به عنوان بنیان‌گذار و برگزارکننده‌ی شعرآهنگ آذربایجان، ایجادجریان ادبی فعال و هویت‌مند در راستای ادبیات ایرانی است.

دبیر جشنواره شعر آهنگ آذربایجان افزود: جشنواره شعر آهنگ آذربایجان سال گذشته به صورت استانی برگزار شد ولی امسال این جشنواره به‌صورت سراسری در حال برگزاری است، امیدواریم در سال های آتی این جشنواره به صورت برون مرزی اجرا شود.

رضا شیبانی در مورد شرکت کنندگان این جشنواره اظهار داشت: بیش از ۴۵۰ شاعر از تمامی استان‌های کشور در این جشنواره شرکت کرده و در مجموع بیش از هزار اثر به این جشنواره راه‌یافته است.

دبیر جشنواره بیان کرد: این جشنواره به دو محور، آزاد و موضوعی تقسیم شده است که بخش موضوعی آن به سه بخش از جمله، نقش آذربایجان در اعتلای نام ایران اسلامی، جبهه جهانی مقاومت از آفریقا تا ایران و خلیج فارس اختصاص یافته است.

شیبانی درباره‌ی بخش داوری این جشنواره افزود: در بخش آزاد و موضوعی فارسی داوران، "علی داودی" و "فریبا یوسفی" در مرحله‌ی اول و در مرحله‌ی نهایی "غلامرضا طریقی"، "وحید سمنانی" و "رضا شیبانی اصل" به انتخاب آثار پرداختند و همچنین در بخش آزاد و موضوعی ترکی‌آذری داوری آن را "علی شهودی" و "رضا شیبانی" را برعهده داشتند.

این گزارش حاکی است، در ادامه این جشنواره از مقام علمی و ادبی استان، "جمشید علیزاده" شاعر به نام تبریزی تجلیل شد.

جمشید علیزاده در این مراسم به عوامل وحدت اقوام ایرانی در طول تاریخ اشاره کرد و گفت : تا دوران صفویه این عامل وحدت در حوزه‌ی زبان‌شناختی قرار گرفته بود و زبان فارسی «دری»، تنها اشتراک همه اقوام شناخته شده بود اما از دوران صفویه تاکنون عامل تشیع نیز یکی دیگر از عوامل مهم این موضوع است.

وی تأکید کرد: حوزه هنر به ویژه شعر، خط پایانی ندارد و از طرفی مسیر میانبری نیز برای رسیدن به مقصد وجود ندارد و باید این مسیر شعر در طول زمان طی شود.

در پایان این مراسم از برگزیدگان بخش های شعر فارسی و آذری تجلیل به عمل آمده و پرچم شعرآورد تبریز توسط اساتید و هنرمندان شعر و ادب رونمایی شد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است