پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   66847  | تاریخ خبر : 1395/12/18  | ساعت : 16:50

گزارش «نصر» از نشست خبری "انجمن سینماگران آذربایجان شرقی " /

پرده آخر سینمای تبریز


نصر: تکریم هنر سینما و تئاتر تبریز، نوشدارویی بعد از مرگ سهراب است که تنها با از دست دادن هنرمندان یادآوری می شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، سینمای تبریز! چه نام غریبی است این نام، سینمایی که در دهه های قریب، غربت بسیاری بر خود دیده است. آوازه ی شهری هنری با غمی همراه است که قادر به رخ نمایی سینمای خود نیست. تبریز که مهد پرورش هنرمندان متبحر تاریخ سینمای ایران است، اکنون با بحران جدی در حوزه سینما و فیلم سازی مواجه است.

فیلم سازان و سینماگران استان از هر روزنه ای فریاد نابسامانی های سینمای تبریز را سر داده اند، اما کوهی برای انعکاس سخنان خود نیافته اند؛ انگار کوه ها نیز قدرت انعکاس خود را از دست داده اند.

فیلم سازان استان، امروز تنها امیدی که برای دیده شدن آثار خود در دل دارند، موقعیت هایی همچون جشنواره های سراسری فیلم است تا بتوانند آثاری که با تلاش و دوندگی های خود به ثمر رسانده اند، به چشم های بینای اهالی سینما برسانند؛ چراکه چشم ها در شهر مادری کم سو شده اند.

نگاه های دوری که بر سینمای تبریز هست، شاید به مشکلات متعددی که در هر مرحله از تولید، عوامل را درگیر می کند، گریزی نمی زند، شاید تنهایی کارگردان را در دق الباب جلب حمایت نمی بیند، شاید بسته بودن قاب های پرده ها را در جای جای فیلم نمی بیند، شاید دست فروشی هنرمندان قدیم الایام را در راسته های بازار نمی بیند، شاید حال رنجور سینماهای دهه پنچاه شهر را نمی بیند و شاید نگاهی سینمای این شهر را نمی بیند...

هنرمندان سینمای تبریز، پس از سالها تلاش در این حوزه و سفید کردن آسیاب دوار سینمای شهر با موهای سپید خود، یک به یک از غربت نا تمام هنری خود، پرده آخر را با بستن بار سفر به غربت به پایان می رسانند.

"علی اکبر افتخار" رئیس انجمن سینماگران آذربایجان شرقی، در نشست خبری این انجمن گفت: متاسفانه دولت مردان ما هنوز به تاثیرگذاری رسانه ای به نام سینما ایمان نیاورده اند و مسئولان ذیربط  در بخش فرهنگ و هنر بسیار ضعیف و ناکارآمد عمل می کنند و با حرکتی لاک پشتی هر از گاهی اقدامی در این حوزه انجام می دهد.

وی با بیان اینکه همایش های جذب سرمایه گذاری در تبریز صرفا جهت صنعت و تجارت برگزار می شوند اضافه کرد: تمام همایش هایی که برای فرصت های سرمایه گذاری در استان برگزار می شود صرفا در راستای ارتقا صنعت و تجارت استان است، دریغ از اینکه به حوزه ی هنر نیز در این امر پرداخته شود و آگاه سازی مناسبی برای سرمایه گذاران  صورت پذیرد.

افتخار از جشنواره فیلم تبریز در راستای اهداف انجمن خبر داد و گفت: این جشنواره از جمله برنامه های انجمن است که در نظر داریم بعد از امضای تفاهم نامه با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در مرداد ماه سال 96 برگزار کنیم و به برگزیدگان فیلم‌های بلند و کوتاه پس از داوری طی مراسمی جوایزی اهدا خواهد شد.

نائب رئیس انجمن سینماگران آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه اولین سینما در تبریز آغاز به کار کرده است و این شهر سابقه دیرینی در سینما دارد، گفت: متاسفانه امروزه سینما در آذربایجان‌شرقی جایگاه واقعی خود را از دست داده و نقش سینما در میان انبوهی از برنامه‌های فرهنگی بسیار کم رنگ است.

"فرهود بحری کرمی" افزود: در جهان امروزی تصویر حرف اول را در تمامی زمینه‌ها می‌زند و از سویی با وجود پتانسیل بالای استان در این زمینه، عدم توجه مسئولان به سینما و فیلم ‌سازی درد آور است. متاسفانه سیاست های مسئولان ما سال به سال و میز به میز متفاوت است و تنها زیان این سلسله مراحل را هنر تبریز متقبل می شود.

"قادر فریور" فیلم ساز وعضو انجمن سینماگران آذربایجان شرقی نگرانی خود را درمورد عدم حمایت هنرمندان استان اعلام کرد و گفت: مدیران و مسئولان فرهنگی ما باید توجیه شوند که هنرمندان در ابتدای کار به پشتوانه آن‌ها و ادارات دولتی نیاز دارند، چراکه فیلم سازی حرفه ای پر هزینه است و تمام فیلم سازان قادر به تامین تمام هزینه های آن نیستند و نیازمند حمایت های بخش دولتی و خصوصی هستند، ما خواستار آن هستیم که نهاد های دولتی بودجه ویژه ای را به حوزه هنر اختصاص دهند.

فیلم ساز جوان تبریزی افزود: وقتی ما تنها استانی هستیم که برای بخش رقابتی فیلم فجر، فیلمی با زبان مرجع استانی ارائه کرده‌ایم، یعنی نقطه تمایزی با دیگر استان‌ها و شهرها داریم و مسئولان فرهنگی ما باید فرصت را برای ایجاد ارتباط با مسئولان مرکزی غنیمت بشمارند و تمهیدات لازم را جهت تامین نیازهای هنرمندان به کار بگیرند.

وی در خصوص  نقش موثر رسانه ها در پیگیری امور فرهنگی هنری تاکید کرد: انجمن سینماگران نمی‌تواند به طور مستقیم درخواست‌های خود را با تهران درمیان بگذارد و این رسانه‌ها هستند که باید مسئولان ونهاد های ذیربط را در خصوص وعده های داده شده آگاه سازند. متاسفانه در جامعه ما تا مسئله‌ای به صورت تیتر سوالی در رسانه‌ها منتشر نشود، کسی پاسخگو نمی‌شود.

فریور در پایان سخنان خود ادامه داد: اینکه در شهر ما به کنسرت بیش‌تر از سینما توجه می‌شود، دلیلی بر عدم آینده‌نگری و صبر و تحمل مسئولان است. مدیران ما متاسفانه فقط با در نظر گرفتن دوره مدیریتی خود، طرح و برنامه‌هایی را انتخاب می‌کنند که در کم‌ترین زمان بیش‌ترین سود را تامین کند. اگر به ازای هر کنسرت، یک فیلم کوتاه ساخته شود، سینمای تبریز جانی تازه خواهد گرفت.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است