پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   66815  | تاریخ خبر : 1395/12/17  | ساعت : 07:45

گزارش اختصاصی نصر از وضعیت سفرهای نوروزی/

وداع تلخ سفر از سبد خانوارهای ایرانی/ افزایش سرسام آور قیمت سفرهای داخلی!/ آغاز سفرهای ارزان به کشورهای همسایه


نصر: سفرهای نوروزی از دیرباز یکی از اولویت های ما ایرانیان بوده و اکثر خانواده های ایرانی تلاش داشته اند که حداقل 15 روز هم که شده بار و بندیل شان را ببندند و عازم سفر شوند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، این رونق بازار گردشگری اما همه ساله با کاهش مواجه شده و به نوعی سفر از سبد هزینه خانوارهای ایرانی رنگ می بازد ؛ اگرچه دلایل مختلفی در کاهش این سهم اثر دارد ولی آنچه که بیشتر از سایر شاخص ها مورد توجه است کاهش درآمدهای عمومی، افزایش هزینه ها و در نهایت گران بودن سفر به ویژه در ایام پیک مسافر است.

در طول سال های گذشته دولت ها تلاش کرده اند تا با سیاست های تشویقی زمینه سرمایه گذاری و ایجاد بسترهای مناسب گردشگری را برای جذب گردشگران داخلی و خارجی فراهم کنند ولی گویا در این میدان رقابت کشورهای همسایه به ویژه ترکیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان گوی سبقت را از ما روبوده اند.

برنامه ریزی جشن ها و کنسرت های مختلف در نزدیکی مرزهای کشورمان موجب شده است تا بسیاری از ایرانیان نوروز را به جای سفر های داخلی به کشورهای همجوار بروند البته با هزینه کمتر از سفرهای داخلی!

امسال به واسطه ناامنی هایی که در ماه های گذشته در ترکیه رخ داده امید می رفت مسئولان داخلی با درک این وضعیت نسبت به برنامه ریزی و جذب گردشگران داخلی تلاش مضاعف کنند که گویا دقیقا برعکس شده است.

هزینه تورهای خارجی نصف و هزینه تورهای داخلی سه برابر شده است یعنی به نوعی کاملا نرم در داخل کشور چنان حرکت می کنیم که تورهای خارجی با استقبال بیشتری مواجه شوند و به جای اینکه مانع از ضرر و زیان شرکت های مسافربری و هتلی های داخلی شویم بازار هم صنفان آنان را در کشورهای همجوار سکه می کنیم.

رونق بازار اقتصادی به رونق آژانس‌های مسافرتی و گردشگری می افزاید اما از طرفی زمانی ‌که کشور اقتصاد انقباضی در پیش بگیرد و پروژه‌های کمتری اجرا و پیمانکاران کمتری وارد کار می‌شوند و به نسبت آن سفرهای تجاری- نمایشگاهی نیز کاهش یافته و در روند کارکرد آژانس‌های هواپیمایی تاثیر مستقیم و در صنعت گردشگری تاثیری غیرمستقیم دارد.

با فرا رسیدن ایام عید دل آدم برای یک سفرعالی و استراحت کافی لک می زند تا کوله بار سفر را ببندد،  نه درس و نه کار و مسئولیت مانع از رفتن به تعطیلات چه داخلی و چه خارجی نمی شود و هرکس به دنبال آب و هوایی عالی   برای دور شدن از استرس روزمره، 15 روز تعطیل که جان می‌دهد برای گذرندان اوقاتی فرح‌بخش.

متاسفانه در یکی دو سال اخیر رکورد سنگین اقتصادی اولویت‌ ذائقه خانواده‌های ایرانی را در زمینه سفر از بین برده و صاحب نظران عرصه گردشگری پیش بینی می کنند کم رمقی " سال 1396 " در پیش است و امسال سالی است که از هم اکنون خشکسالی مالی و افت مسافر در آن به راحتی مشاهده می شود.

در این میان آژانس های مسافرتی و هتل های فعال بیشترین اثر را می بینند به همین دلیل گفته های شان تخصصی و به نوعی اثرگذار است.

 

کاهش میزان رزرواسیون هتل ها در تبریز

اسماعیل اسکویی مدیر هتل پنج ستاره پارس ائل گولی تبریز به رزروهای رو به کاهش و اقامت های یک شب مسافران اشاره کرد و گفت: طبق چک لیست گزارشات رزرو هر روز در 2 ماهه اخیر 20 درصد کاهش میهمان داشتیم و با توجه به ویژگی آب و هوایی تبریز " سرد سیر بودن" در صورت باریدن برف و سرمای عید روند رزرو هتل باز هم کاهش خواهد یافت.

وی در خصوص اقدامات انجام شده برای جذب گردشگر با توجه به اوضاع اقتصادی موجود اظهار داشت: با توجه به اوضاع اقتصادی که داشتیم افزایش قیمت هر سال را امسال نداشتیم  و بعد از عید نیز با تخفیف 10 درصدی امیدواریم سال جدید میزان رزرو هتل بیشتر شود.

اسکویی همچنین افزود: متاسفانه هزینه های سنگین آب و برق و گاز اجازه تخفیف بیشتر را با توجه به قیمت تمام شده پایانی را برای ما مقدورنمی کند که با توجه به برنامه ها و تخفیف هایی که کشور های همجوار برای ایام تعطیلات ارائه می کنند، تاثیر منفی مضاعف بر صنعت توریست ما می گذارد.

وی در ادامه بیان کرد: اقامت مسافران یک شب است که این امر به سبب نزدیکی ما به کشور های همسایه است و مسافرانی که با ماشین شخصی قصد عزیمت به کشور دیگر را دارند با اقامت یک شب به مرز و از آنجا به کشور مقصد سفر می کنند.

 

مردم فکر روزی خود هستند تا مسافرت!

"رشید رجب پور" مدیرعامل  آژانس هواپیمایی و خدمات مسافرتی و گردشگری فلامینگو پرواز در خصوص مشکلات اقتصادی و رابطه مستقیم آن با سفر ها اینگونه  اظهار کرد: متاسفانه وضع اقتصادی شرایطی را به وجود آورده که مردم هشت شان گروی نه شان است و کسی توانایی سفر ندارد، مردم فکر روزی خود هستند تا مسافرت!

وی ادامه داد: امسال حجم مسافر نسبت به 2-3 سال قبل 70 تا 80د درصد افت داشته که این رقم قابل توجهی است و اگر سال پیش ما 100 مسافر داشتیم امسال تعداد مسافران به زور به 10 نفر می رسد و به علت کم بود مسافر پرواز است که پشت سر هم کنسل می شود .

 وی افزود: این شرایط برای مسئول دفتر هواپیمایی های که دفتر آنها شخصی است بهتر از کسانی است که هم ماهیانه اجاره دفتر می دهند و هم پول حقوق کارمندان، مالیات دولت را نیز که نگویم بهتر است.

 

افزایش قیمت تورهای داخلی

کارمند یکی از کانتر های دفاترآژانس هواپیمایی نیز در خصوص کم شدن رونق بازار مسافران چنین عنوان می کند: متاسفانه موقعیت های ناامن منطقه ای از یک سو و بالا رفتن نرخ سفرهای داخلی از سویی دیگر، اشتهای رفتن به سفر را در مردم کور کرده وقتی پایه نرخ سفر داخلی مشهد مقدس و کیش از یک میلیون و 100 تومان و یک میلیون و400 تومان شروع می شود، حساب جیب مردم را با این رکود  اقتصادی خود داشته باشید.

او همچنین در ادامه عنوان کرد: تنها تفاوتی که امسال با سال های  قبل دارد این است که سالهای قبل تورهای داخلی به نسبت تورهای خارجی به دلیل ارزانی از رونق بیشتری برخوردار بود؛ ولی امسال به دلیل همان نا امنی در بعضی از کشورهای همسایه   تور های داخلی 3 الی 4 برابر افزایش قیمت داشته و مردم اغلب ترجیح می دهند یا با ماشین شخصی سفر کنند یا اصلا سفر نکنند.

وی اشاره کرد: باید بگویم دیگر از صف های طولانی و شکستن شیشه به دلیل عدم نداشتن بلیط شب عید برای مسافر خبری نیست یادم می آید مجبور بودیم  از صبح ساعت 7 تا شب حوالی ساعت 9 در آژانس بمانیم و بلیط برای مسافران صادر کنیم؛ اما الان صبح ساعت 9 می آییم و تا ساعت 4.30 عصر از بی مسافری مگس می پرانیم.

................................................................

گزارش از آیرین رحیمیان

.................................................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

عوضش تورم در کشورمان هرروز پایین می آید و چنان ترمز بریده که فکر کنم یکی دو ماه دیگر به منفی ....برسد و این برای ما بسیار مسرت بخش است.
14:35:59 1395/12/17
امیر
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است