پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   66595  | تاریخ خبر : 1395/12/14  | ساعت : 08:20

گزارش «نصر» از نمایشگاه سفال و سرامیک گروه "زیروه" در خانه فرهنگ تبریز/

روح هنرمندانه دمیده بر سفال


نصر: هنرمندان سفالگر تبریزی، ظرفیت های بالای آثار سفالی خود را این بار با نقش سفال بر زمینه چوب و فلز به نمایش گذاشتند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر نصر، تبریز دارای پیشینه ای فاخر در حوزه سفال و سرامیک است و امروز شاهد شکفته شدن گل های باغ ترنم خویش، با نگاهی نو و مدرن است. هنرمندان جوان رشته سفال گر امروز، در پی نمایان ساختن ظرفیت های بالای این رشته در بین سایر هنرهای اصیل سنتی است. گروه هنری "زیروه" از جمله گروه هایی است که در مسیر ارتقا سطح هنر های دستی قدم نهاده است.

 نمایشگاه سفال و سرامیک گروه "زیروه" به هماهنگ کنندگی "محمد نوریان" در خانه فرهنگ تبریز در حال برگزاری است. این گروه طی فعالیت های پنج ساله خود در حوزه سفال و سرامیک با برپایی نمایشگاه های مختلف در پی انتقال روح هنری و خلاق خود با آثار منحصر به فرد خویش، به مخاطبان بوده است.

گروه "زیروه" این بار در ششمین دوره فعالیت خود با همکاری 30 هنرمند خلاق سفالگر، آثار خود را در طرح ها و نقش های مختلف با بعد های معنایی متفاوت برای علاقه مندان حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی به نمایش درآورده است.

نگار خانه "میرعلی تبریزی" و "علی اکبر یاسمی"، در این چهار روز مملو از بازدید کنندگانی است که برای تماشا آثار سفالی نشسته بر دل چوب و فلز راهی خانه فرهنگ تبریز شده اند، به گفته جمعی از هنرمندان این مجموعه، این نمایشگاه با هدف ترکیب و استفاده سفال با سایر متریال های ساخت پذیر ایجاد شده و این مسیر را برای گسترش حوزه سفالگری و حفظ هنرهای سنتی با نگاهی مدرن، پیش گرفته است.

سفال های نقش بسته در قاب های نمایشگاه، با رنگ های چشم نواز خود، هر بیننده ای را به خود جلب می کند؛ چراکه طرح و رنگ های نقش بسته بر دل سفال ها هر کدام مصداقی از تفکرات، آمال و الام درونی خالق خود و بیانگر ناگفته های خانه خیال او هستند.

شاید نخستین فکری که در نگاه اول ذهن بینندگان را به خود مشغول و دقایقی نگاه آن ها را در پای هر قاب  می دوخت، سرشت ازلی انسان بود. سرشتی که با دمیده شدن روح بر گل وجود، انسان را موجودی زمینی کرد. روحی که امروز این توانایی را به انسان داده تا از زیبایی خود، به دست ساخته های خود بدمد و نوای زنده بودن را در آن به جریان اندازد.

 برای درک بیش تر و برقراری ارتباط با آثاری که در این مجموعه به نمایش درآمده بود، در پای صحبت تعدادی ازهنرمندان گروه "زیروه" نشستیم.

"اسما بشیری" یکی از هنرمندان شرکت کننده در این مجموعه درباره آثار خود گفت: در این اثر که ترکیبی از سفال و چوب است، مجسمه سفالی نمادی از انسان و مکعب چوبی نمادی از مشکلات است و من در تلاش بودم که لحظه شکست تا برخاستن دوباره را بصورت انتزاعی به مخاطب خود انتقال دهم؛ چرا که در آثار سفالی می توان حسیات درونی را بطور کامل با نقش ها و طرح هایی که بر آن کشیده می شود آشکار ساخت.

"ملیحه ژاله پور" یکی از پیشکسوتان حوزه سفال گری شرکت کننده در این نمایشگاه، درباره گروه هنری "زیروه" بیان کرد: هدف تشکیل این گروه به سرپرستی "محمد نوریان"، ارتقا خلاقیت هنری و همچنین استفاده از ظرفیت های بالای هنرمندان جوان تبریز است.

هنرمند سفالگر تبریزی بیان کرد: آثاری که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده اند ترکیبی از طرح های سنتی، مدرن و سنتی-مدرن است که جهت بازدید و فروش برای علاقه مندان به هنر سفالگری ایجاد شده است.

ژاله پور درباره نام گذاری این گروه سخن به میان آورد و گفت:  این گروه بعد از پنج دوره فعالیت و افزایش تعداد هنرمندان خود تصمیم بر انتخاب یک نام بر این گروه هنری گرفت و با الهام از نامی آذری، نام "زیروه" به معنای "قلّه" را برای این گروه انتخاب کرد.

این گزارش حاکی است، نمایشگاه سفال و سرامیک گروه هنری "زیروه" در دو نگارخانه "میرعلی تبریزی" و "علی اکبریاسمی" واقع در خانه فرهنگ تبریز از 7 الی 11 اسفند سال جاری از ساعت 16 الی 19 میزبان علاقه مندان به هنرهاس سنتی و صنایع دستی است.

..........................................

گزارش از نویده رئوف فرد

........................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است