پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   66426  | تاریخ خبر : 1395/12/08  | ساعت : 12:15

دکتر محمدباقر صدری در گفتگو با «نصر» تاکید کرد:

آسیب به منطقه صنعتی غرب تبریز، خسارتی بزرگ است/ نقش "زمین باز"ها در توقف حرکت رو به رشد و قطع تولید صنایع منطقه غرب


نصر: عضو برجسته انجمن اقتصاددانان ایران خواستار توجه مسئولان کشور به لزوم رونق و توسعه صنایع منطقه صنعتی غرب تبریز شد و گفت: مسئولان به وظیفه ملی خود عمل کنند و جلوی آسیب به منطقه صنعتی غرب تبریز را بگیرند که خسارتی بزرگ است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، دکتر محمدباقر صدری با انتقاد شدید از تغییر کاربری و تخریب کارخانه بنیان دیزل، به خبرنگار «نصر» گفت: صنایع منطقه صنعتی غرب تبریز در توسعه صنعتی کشور نقش بسزایی داشته اند و رونق و توسعه این منطقه صنعتی نقش مستقیمی در رونق اقتصادی و توسعه صنعتی کشور دارد.

 

* صنایع منطقه غرب تبریز نگین صنعت آذربایجان هستند

وی افزود: صنایع منطقه غرب تبریز نگین صنعت آذربایجان هستند و با برخورداری از تکنولوژی های برجسته تولید و برندهای جهانی، اهمیت راهبردی در صنعت و اقتصاد کشور دارند که در صورت مدیریت صحیح می توانند موتور محرک توسعه صنعتی ایران باشند.

صدری گفت: منطقه صنعتی غرب در سایه تلاش های مردان بزرگی چون آقایان مهندس توکلی، نیازمند، طوبی، توتونچی و... رشد کرده، اما به علت سوء مدیریت ها در برهه های مختلف با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده است.

 

* "زمین باز"ها در توقف حرکت رو به رشد و قطع تولید صنایع منطقه غرب نقش ایفا کردند

وی به آغاز روند واگذاری صنایع بزرگ منطقه غرب به بخش غیر دولتی در از اوایل دهه 70 اشاره کرد و گفت: از زمانی که واگذاری صنایع مادر این منطقه به بخش غیر دولتی آغاز شد، برخی واحدها با مشکلات متعددی مواجه شدند و حالا پس از واگذاری قریب به اتفاق این صنایع به بخش خصوصی، کار به جایی رسیده که بنیان دیزل به عنوان یکی از بزرگترین صنایع این منطقه با تغییر کاربری و تخریب مواجه می شود.

این اقتصاددان برجسته کشورمان از روند خصوصی سازی صنایع بزرگ منطقه صنعتی غرب تبریز انتقاد کرد و گفت: در انتخاب منطقه این صنایع مطالعات بسیار دقیقی در دهه 40 انجام گرفت و این منطقه طوری انتخاب شد که از شهر نه خیلی دور باشد و نه خیلی نزدیک، اما امروز که این منطقه در داخل محدود شهرداری قرار گرفته، "زمین باز"ها در توقف حرکت رو به رشد و قطع تولید این صنایع نقش ایفا کردند و بنیان دیزل را تخریب کردند.

 

* شورای شهر و شهرداری تبریز دانسته یا ندانسته به شهر تبریز ضربه زده اند

صدری به توسعه نا متوازن کلان شهر تبریز اشاره کرد و گفت: توسعه شهر تبریز متوازن انجام نشده و شورای شهر و شهرداری تبریز دانسته یا ندانسته به شهر تبریز ضربه زده اند و فرایند توسعه تبریز را چنان بد قواره کردند تا منطقه صنعتی غرب در درون محدوده شهری قرار گرفت و در نتیجه این روند عده ای هنگام خریداری کارخانه های این منطقه بیشتر به زمین های وسیع آن ها چشم دوختند که متاسفانه از نیت خیری هم برخوردار نیستند.

 

* برای حفظ منافع ملی اقدام کنید

این اقتصاددان برجسته ایرانی تاکید کرد: مسئولان آذربایجان شرقی باید برای حفظ منافع ملی در منطقه صنعتی غرب تبریز با جدیت وارد کار شوند و از تغییر کاربری و تخریب کارخانه بنیان دیزل جلوگیری کنند.

صدری افزود: در تبریز زمین های خالی زیادی وجود دارد که مناسب ایجاد مجتمع های تجاری و تفریحی هستند و امیدوارم مسئولان استان به نصیحت های مشفقانه صاحب نطران صنعتی و اقتصادی عمل کنند.

وی ادامه داد: از آیت الله مجتهد شبستری تقاضا می کنم گزارشی از اقدامات اخیر صورت گرفته را به محضر رهبری انقلاب ارائه کنند و با حساسیت موضوع تعرض به منطقه صنعتی غرب تبریز را پیگیری و تدبیر کنند.

صدری گفت: هیچ توازنی در توسعه شهر تبریز وجود ندارد و ساخت و سازها تا چند قدمی ائل گولی هم رسیده و در چهار گوشه تبریز حاشیه نشینی افزایش پیدا کرده و واحدهای صنعتی شرق تبریز را به به محدوده شهر متصل کرده اند. این وضعیت نگران کننده است و در آینده مشکلات بزرگی برای تبریز به وجود خواهد آورد.

 

* نقش تراکم فروشی و بلند مرتبه سازی ها در آلودگی هوای تبریز

وی در ادامه به برخی بهانه تراشی ها در خصوص آلاینده بودن صنایع منطقه صنعتی غرب تبریز اشاره کرد و گفت: در دهه 40 که صنایه این منطقه در حال شکل گیری بودند، مطالعات زیست محیطی همه آن ها با مشارکت کارشناسان خبره کشورهای اروپایی از جمله آلمان، چک، انگیس و... انجام شده و اقدامات لازم به انجام رسید تا در آینده این صنایع مشکلات زیست محیطی برای شهر ایجاد نکنند و نکردند، نمی دانم بعداً چه تغییر بزرگی اتفاق افتاده که به یکباره این صنایع سبز آلاینده شده اند.

دکتر محمدباقر صدری به بلند مرتبه سازی ها و تراکم فروشی شهرداری تبریز اشاره کرد و گفت: در جاهایی از شهر تبریز بلند مرتبه سازی را رواج دادند که جریان باد طبیعی تبریز دچار اختلال شد و نقش تراکم فروشی و بلند مرتبه سازی ها در آلودگی هوای تبریز خیلی بیشتر از صنایع منطقه غرب است.

 

* ادعای آلایندگی زیست محیطی بهانه جویی است

وی افزود: نمی توان به بهانه اینکه صنایع منطقه صنعتی غرب احیاناً موجب آلودگی زیست محیطی هستند، حکم تغییر کاربری و تخریب آن منطقه را صادر کرد و نقش این صنایع مادر را در روند توسعه اقتصاد کشور نادیده گرفت، بلکه اگر آلودگی هم وجود داشته باشد، راه حل آن بسیار ساده است.

صدری تاکید کرد: با تمهیداتی که در دهه 40 در صنایع این منطقه انجام گرفته، حتی ریخته گری تراکتورسازی و ریخته گری ماشین سازی هم آلایندگی زیست محیطی ندارند و چنین اظهاراتی بیشتر شبیه بهانه جویی است.

وی در پایان خواستار توجه مسئولان کشور به لزوم رونق و توسعه صنایع منطقه صنعتی غرب تبریز شد و گفت: مسئولان به وظیفه ملی خود عمل کنند و جلوی آسیب به منطقه صنعتی غرب تبریز را بگیرند که خسارتی بزرگ است.

* گفتگو از محمد سهرابی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (6)

ظاهرا مدیران استان ، سیستمهای بازرسی نمیخواهند موضع دا بررسی و پاسخگو باشند !! ولی نگران نباشید چوب خدا صدا ندارد .
12:53:43 1395/12/08
سرور
  
وقتي مسؤلين استان خودشان تصويب وامضا كرده اند ديگه چه انتظاري از آنها داريد؟
23:27:51 1395/12/08
بابايي
  
تمام مدیران محلی و مرکزی دوره ریاست جمهوری اقای روحانی در جهت ازبین بردن دستاوردها و منافع اذربایجان حرکت کرده و باعث عقب ماندگی بیشتر استان شدند
21:21:04 1395/12/08
shahinnazari
  

تصميم تخريب صنايع غرب تبريز در زمان احمدي نژاد تصويب وامضا شده است
22:49:31 1395/12/09
كريمي
  
آقايون تصميم به نابودي صنعت تبريز گرفته اند وكسيهم جلودارشان نيست
09:29:55 1395/12/09
شكيبا
  
متاسفانه شمشیرها علیه منافع آذربایجان از رو بسته شده و مانند موریانه هر...
09:47:06 1395/12/10
جمی
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است