پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   66382  | تاریخ خبر : 1395/12/10  | ساعت : 08:10

گفت و گو با زن مبارز آذربایجانی؛

عینک های بدبینی را از چشم مان بر داریم!


نصر: نسل امروز كه فقط خاطرات روزهاي سرد و سخت انقلاب را مي‌شنوند يا مي‌خوانند شايد به دشواري بتوانند مشقت هاي به ثمرنشستن آن را درك كنند. ولي دراين ميان رسالت عظيمي براي بيان واقعيت‌هاي آن روزها بر دوش رسانه‌هاي مكتوب و ديداري و شنيداري است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، سي‌وهشتمین فجر انقلاب اسلامي ايران را پشت سر گذاشتیم، فجري كه با تحمل مرارت‌ها و سختي‌هاي فراواني از سوي مبارزان و مجاهدان واقعي انقلاب اسلامي به دست آمده است. درك فضاي شكنجه و خفقان در رژيم طاغوت براي نسل چهارم انقلاب خيلي راحت نيست مگر آنكه خاطرات تلخ و فراموش ناشدني آن دوران بازگو شود و بارها و بارها صفحات سرخ تاريخ رقم بخورد تا جوانان آگاه باشند كه اين انقلاب اسلامي به راحتي به دست نيامده است. پيروزي انقلاب اسلامي سختي‌ها، مرارت‌ها و شكنجه‌هاي زيادي را به دنبال داشته است و مبارزان آن اعم از زن و مرد و پير و جوان شب‌ها و روزهاي سختي را براي رسيدن به پيروزي پشت سر نهاده‌اند.

«ناهید سلیمانیان» از زنان مبارز انقلاب است. وي درسال 1330 در تکاب متولد شد و در خانواده‌اي مذهبي و فرهنگي رشد و نمو يافت و بعد از ازدواج به دلیل شغل همسر در غرب کشور (قصر شیرین)  ساکن شد. لیسانس رشته تکنولوژی آموزشی با گرایش علوم تربیتی دارد و یک مبلغ دینی زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی در تبریز است. بعد از شروع فعالیت های سیاسی پا به ميدان مبارزه گذاشت و همزمان به ادامه تحصيلات علوم ديني پرداخت. مبارزاتش زماني اوج گرفت كه مادر سه فرزند بود.

با این مادر مبارز به گفت و گو نشستیم، که خیلی اصرار داشت در جایی بنشیند که عکس امام خمینی(ره)نیز بالا ی سرش باشد.

ناهید سلیمانیان در مورد چگونگی ورودش به عرصه ی مبارزات سیاسی گفت: یک روز همسرم آمد و گفت که کلاسی گذاشته اند برای آقایان و خانم ها به عنوان روش تدریس جدید که 10 جلسه است،من هم پذیرفتم وشرکت کردم ، همه بی حجاب بودند به جز من و یک دخترخانم که چادر داشتیم .فضا بسیار بد بود یعنی من به آن حد ندیده بودم.این دختر خانم باحجاب آمد و کنار من نشست و پرسید شما چراچادری هستید و من جواب دادم شما چرا چادری هستید؟گفت خانواده ما اینطورهستند و باز از من پرسید به سرویس بهداشتی اینجا سرزده اید؟ آنجا چیز هایی نوشته اند. من هم از روی کنجکاوی رفتم ببینم چه خبر است که دیدم نوشته اند مرگ بر شاه، خیلی ترسیدم و متعجب از اینکه چه کسی می تواند در این دوره خفقان این کار را کرده باشد. در خواب هم نمی دیدم که چنین اتفاقی بیفتد به دخترخانم گفتم کار خیلی خطرناکی کردی که جواب داد، نترس هیچ اتفاقی نمی افتد کم کم دارد کارهایی انجام می گیرد گفتم مثلا چه کاری؟ گفت شاه رفتنی است گفتم خوب؟گفت:آیت الله خمینی از پاریس خواهد آمد وامورات ایران را در دست خواهد گرفت، من نام امام را شنیده بودم ولی شناخت کافی نداشتم.

وی ادامه داد: کم کم صمیمی شدیم واز من دعوت کرد در مراسم عزاداری که در منزل شان بود شرکت کنم ومن هم چهارده جلسه را مداوم رفتم ، معمم ها ی زیادی می آمدند و از حال و هوای انقلاب می گفتند ولی بنده درک نمی کردم دیگر بعد مدت ها کارمان به جایی رسید که اعلامیه دستم دادند اول دور از چشم شوهرم می خواندم و آرام آرام امام راشناختم ،بعد از مدت کمی راهپیمایی ها شروع شد. وچون منطقه گرمسیری بود شب ها راهپیمایی می کردیم شوهرم مرا می برد راهپیمایی و بعد اتمام به منزل می رساند. درماه مبارک رمضان آیت الله طالقانی شهید شد و مردم آنجا هم چون فارس زبان بودند من سر دسته بودم و به زبان آذری شعار هایی می دادم بچه را روی گردنم می نشاندم و شعار می دادم. (همراه با خنده)بالاخره انقلاب کردیم از آن زمان امام را شناختم ولی مبالغه نمی کنم اگر بگویم که قبل انقلاب امام را شناختم و با خدایم عهد بستم از خطی که امام ترسیم کرده منحرف نشوم تا مرگ.

این زن مبارز از شرايط خفقان زمان طاغوت چنین گفت:کشف حجاب که توسط رضاخان انجام شد بی حجابی به اوج خود رسید و اروپایی ها با دست رضاخان عفت زنان ایرانی را نشانه گرفتند، بی بند و باری به نهایت رسیده بود مغازه های لهو و لعب روبه راه واشرف پهلوی نیز در مالیات آنها دخیل بود و می توانم بگویم تنها 10 درصد خانواده هایی که متعصب بودند تلویزیون نخریده بودند.

وی تصریح کرد:  بدترین اتفاقی که در زمان طاغوت رخ داد کوپنی کردن مواد مخدر بودکه(توسط اشرف پهلوی از انگلستان آورده شد) و توسط بهداری ها با نازلترین قیمت در اختیار مردم قرارگرفت (زیرنظراشرف پهلوی) مردم ثبت نام می کردند و هفته ا ی یکبار از بهداری ها تحویل می گرفتند.واین چنین مردم ما گریبانگیر مواد مخدر شدند وهنوزهم که هنوز است  تاوانش را می پردازیم .

سلیمانیان اضافه کرد: فقر و بدبختی حکمفرما بود، کسانی که بی حجاب بودند فرقی نمی کرد از چه راهی کسب درآمد کنند وقتی حجاب کنار زده شد قباهت مسئله از میان می رود، تلاش یک زن برای حفظ حیا وعفت است وقتی ازبین رفت دیگرچیزی مهم نیست.

وی ادامه داد: قشرمذهبی زندگی سختی داشتند.مشقت های فراوانی وجود داشت من درعجبم از انسان هایی که آن سختی ها را به زمان حال انتقال نمی دهند. سر چادر زنان ، لباس آقایان (ازآرنج و زانو های شان و یقه کت شان)  وصله دار بود(حتی جوراب ها).وضعیت بهداشت افتضاح بود.ثروتمند ها با صابون مراغه می شستند و فقیرها با چوغان (یک نوع هویج که خشک کرده و آسیاب می کردند)که مختصر کف می داد با آن لباس می شستند. به علت نبود آب لوله کشی مادران تشت هارا روی سر گذاشته و باید چهار پنج ایستگاه پیاده می رفتند تا چشمه آبی پیدا کنند و مجبور بودند در سرمای زمستان یخ را بشکنند ودر آب زیرصفرلباس بشویند.

این مبلغ دینی اضافه کرد: متاسفانه چون پیشگیری نبود درهر خانواده ای هشت نه تا بچه وجود داشت ومادران هر 15 روز آنها را به حمام می بردند.فکر کنید یک خانم لباس شش بچه را حمل کند با یک بچه هم در آغوش و چهار ایستگاه را پیاده طی کند تا به حمام برسد،چون ماشین نبود و اگر هم بود می ترسیدند سوار شوند.ویا پولش را نداشتند.

در زمستان ها آنقدر هوا سرد می شد که دست هایمان یخ می زد و ترک خورده و خون آلودمی شد. درتعجبم  بعضی ها از روزگارفعلی گله دارند، نمی دانم آرزوی کدام یک از آن بدبختی ها را می کنند.

سلیمانیان اضافه کرد: اگرکسی می خواست اسباب بازی کوچکی درست کند ساواک دستگیر می کرد .اگربچه ی نابغه ای در یک خانواده پیدا می شد شبانه گم و گور می شد. یا آنقدر شکنجه اش می کردند که دیوانه می شد و یا جنازش پیدا می شد. الان آنقدر آزادی بیان داریم که کسی جرات می کند در اتوبوس بنشیند و پشت سرگرداننده مملکت حرف می زند.

وی ادامه داد: روستا ها وضعیت بد تری داشتند،در زمستان ها که یک یا دو متر برف می بارید راه ها کامل بسته می شد، یک نفر تعریف می کرد : خانمی درد زایمان داشت و نیاز فوری به دکتر ، ولی دسترسی به دکتر امکان پذیر نبود مادررا رو به قبله دراز کرده بودند و با چشمان باز برایش یاسین می خواندند.آنقدر بچه در شکم مادر تکان خورد که مادر جان داد و بچه هم بعد از مدتی به مادرش پیوست .

خودمان دکتر نداشتیم(یعنی اجازه نمی دادندکه داشته باشیم) جنگ تحمیلی باعث شد که دکترهای ما ورزیده تر بشوند .از هندوستان دکتر وارد می کردندوآنها هم به همه یک مدل دارو می نوشتند طوری که جوک شده بود که این دکتر ها شب در خانه شان دویست نسخه می نویسند وهر مریض که وارد می شود یکی از آنها را به او می دهند.

وی ادامه داد: اگر یک نفر پیدا می شد که کنکور پزشکی قبول می شد آنقدر مراقب اش بودند که مبادا حرفی بزند یا کاری انجام دهد آخر سر هم می شنیدیم فلان دانشجو گم شده است و بعد پنج سال وی را دیوانه در خیابان پیدا می کردند .

این زن مبارز در پاسخ به این سوال که نقش زنان را درانقلاب چگونه می بینید؟پاسخ داد:ما اول مدیون روحانیت ودوم مدیون آنهایی هستیم که امام را قبول کردند و به ندایش لبیک گفتند وسختی ها و شکنجه ها را تحمل کردند از جمله دختر آقای طالقانی که دستگیر و شکنجه شد، وجان اش را در طبق اخلاص گذاشت.

وی اضافه کرد: بعد از انقلاب نیز زنان سنگ تمام گذاشتند. در جنگ تحمیلی صبرزنان باعث می شد مردان در جبهه بمانند. من می گویم پنجاه به پنجاه خانم ها سهیم اند هم در پیروزی انقلاب و هم در جنگ تحمیلی.

وی در بیان خاطراتش گفت: زمان انقلاب قصر شیرین بودیم بعد از انقلاب که جنگ شروع شد یک روزهمسایه مان آمد وگفت که دخترم حاضر شو باید برویم ،گفتم کجا؟ گفت نمی دانم عراقی ها وارد شهر شده اند فقط باید برویم در آن زمان از همسرم خبری نداشتم و نمی دانستم اسیر شده است همه چیزرا گذاشتیم وبا سه فرزندم به راه افتادیم  (زهرا فرزند کوچکم یک ماهه بود)و شدیم مهاجرین جنگی،همراه مردم از کوه ها و دشت ها مخفیانه عبورکردیم و به سر پل ذهاب رسیدیم درآنجا سه ماه زیر چادر بودیم و بعد که هوا سرد شد روانه تبریز شدیم .

وی اظهار داشت: ازاین خرسند هستم که اگرچه طعم اسیری همسر و در به دری را چشیدم اما لحظه ای به امام شک نکردم و در قیامت پیش امام سر افکنده نیستم چون هدف ما والاتر از این ها بود ،با امام عهد بسته ام که همیشه راهش را ادامه بدهم و از را ه قرآن سعی کرده ام که به این هدف برسم. از لحاظ زمانی هر ثانیه یک جوان و از لحاظ مکانی هر وجب یک جوان از دست داده ایم به سینه هایی که رگبار گلوله شد تا به آرامش برسیم و الان سرنوشت مملکت به دست خودمان است .آنهایی که بد می گویند از این نظام، کافی است عینک بد بینی را از چشم های شان و پنبه ی جهل را از گوش های شان بردارند وبا بصیرت شنوایی و بینایی به این قضیه نگاه کنند به کشور های همسایه(عراق ،سوریه ،لبنان،بحرین ،عربستان و....)نگاه کنند ببینند کدام قدرت است که امنیت مارا تضمین کرده است.وبدانند این امنیت ثمره خون میلیون ها جوان است.ندانند بی انصافی کرده اند ،تخطی کرده اند .

سلیمانیان درپاسخ به این سوال که عوامل شکل گیری انقلاب را در چه می دانید گفت: ملت ما می خواستند رژیم پهلوی راکه به ارزش ها،عقاید،سنن و آداب اسلامی بی توجه بود وبه غیر از خیانت به ملت ایران کار مثبتی انجام نداد رااز میان بردارندوحکومتی اسلامی جایگزین آن کنند.

وی اضافه کرد: در کنار اصل اساسی یعنی همان اسلام خواهی نباید به فساد طبقه حاکم و غیر مردمی بودن حکومت که سلطنتی بود در شکل گیری انقلاب بی توجه بود؛زیرا فساد اداری،اخلاقی،رفتاری،مالی و تبعیض نیز در بدنه حکومت و خانواده سلطنتی وجود داشت،مردم از این مسائل آگاه بودند که همین عوامل باعث شکل گیری انقلاب شد،

وی عدم تصمیم گیری و استقلال در هیات حاکمه و اجرای سیاست های غلط غربی در کشور را از دیگر عوامل شکل گیری انقلاب اسلامی برشمرد و بیان کرد:حاکمان به جای الگوی های اسلامی الگوهای غربی را ترویج می کردند،بحث خفقان و پر شدن زندان ها از مبارزان مذهبی و ملی،نبود آزادی بیان و عقیده نیز مضاف بر موضوع شد و همه این عوامل شرایطی را به وجود آورد که مردم اعتراضات خود را گسترش دادند.

وی تصریح کرد: ما یک کوه صعب العبور را فتح کردیم وجوان های مسئولیت پذیر ما اهم و مهم کردند و جبهه را مقدم بر مملکت داری دیدند در نتیجه جوان های با سواد و به درد بخورما درجنگ به شهادت رسیدند. و کسانی که دوران جنگ خارج از کشور بودند.یا بودند و در جنگ شرکت نکردند، سرنوشت مملکت را به دست گرفتندکه هم در کار ناشی بودند وهم آن دلسوزی که آنها داشتند را نداشتند.وباز دست خدا این نظام را نگه داشت.

سلیمانیان افزود: اگر جنگ بر ما تحمیل نمی شد و اگریاران واقعی امام امورات کشور را به دست می گرفتند وضع بهترازاین بود .جوان های ما رفتند جبهه را نگه دارند و در نتیجه استحکام مملکت ضعیف شد وضعف بینش باعث شد که دشمن بعد از فتح، (اشاره به جنگ احد و سر پیچی از دستور پیامبر)ما را دور بزند . ولی دست یاری خداوند و ناله های مادران شهدا در نصف شب این نظام را سر پا نگه داشته است .

وی ادامه داد: تا زمانی که پشت ولایت ایستاده ایم ،ترسی به دل نداریم وتا زمانی که دشمن، دشمن ماست پیروزیم و وقتی که از ما راضی شد بدانیم که راه را کج رفته ایم .

وی گفت: پیشنهاد من به نسل سوم و چهارم انقلاب این است که: اسلحه ما حجاب است که حریم ماست و باید مراقبت شود چرا که مسئله ی مهمی بوده است که رضاخان دستورمنع آن راصادر کرد.حجاب مقدمه مبارزه دشمن با ماست، دشمن را می ترساند .

وی افزود: دشمن به انحاي مختلف كاري كرد كه نظام را از بيخ و بن بركند ولي با ايستادگي‌هاي مردم پشت سر رهبر تمام توطئه‌هاي آنها نقش بر آب شد و الان جوانان اين مرز و بوم بايد بدانند اين كشور با همه زحماتي كه پشت سر گذاشته توسط يك نسلي به رهبري حضرت امام به پيروزي رسيد و كشور به صورت مستقل و با رهبري حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در اختيار ملت است.

وی تاکید کرد: جوانان بايد آگاهانه و بانشاط و با توكل به خدا و محور قراردادن اسلام ناب محمدي مسير راه شهدا را كه با همه سختي‌ها توانسته‌اند از اين تلاطم‌هاي زياد نجات دهند و امنيت حاكم شود را به درستي ادامه دهند تا يك كشوري الگو براي جهانيان با ديدگاه اسلام ناب محمدي به دنيا ارائه دهند.

امام راحل فرمودند:

«پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبی به مملکت نرسد» وبازفرمودند: «نگذارید این انقلاب به دست نا اهلان و نا محرمان بیفتد.»

..............................................

گفت و گو از رقیه علیپور

.............................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

برف را هم سیاسی کرده این خانباجی
10:03:26 1395/12/10
قادر
  
شما هم عینک های خوش بینی را از چشم ها بردارید!
19:14:28 1395/12/24
ناصر
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است