پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   66222  | تاریخ خبر : 1395/12/04  | ساعت : 08:28

دکتر حسین زاده دلیر در گفتگو با «نصر» تاکید کرد:

صنعتی بودن منطقه غرب مشکل شهر تبریز نیست/ تبریز از نظر کاربری تجاری کاملا اشباع شده است


نصر: عضو هیات علمی دانشگاه تبریز گفت: کاربری صنعتی در شهرها یکی از کاربری های عمده است و صنعتی بودن منطقه غرب مشکل شهر تبریز نیست.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، دکتر "کریم حسین زاده دلیر" در واکنش به تغییر کاربری و تخریب کارخانه بنیان دیزل به خبرنگار «نصر» گفت: از منظر شهرسازی، یک شهر از کاربری های مختلفی از جمله کاربری صنعتی تشکیل می شود و شهرهای متعارف و بزرگ دنیا همگی دارای کاربری صنعتی هستند مگر اینکه شهری مثلا صرفاً توریستی باشد.

وی تاکید کرد: کاربری صنعتی در شهرها یکی از کاربری های عمده است و صنعتی بودن منطقه غرب مشکل شهر تبریز نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز اضافه کرد: صنعت یکی از عوامل توسعه پایدار شهرهاست و دقتی که باید صورت گیرد در کاهش آلودگی کاربری ها صنعتی است و این به مفهوم حذف کاربری های صنعتی از شهر نیست.

 

* منطقه صنعتی غرب به سلامت و محیط زیست تبریز آسیب نمی رساند

حسین زاده دلیر به مطالعات دقیق انجام گرفته برای مکان یابی دقیق منطقه صنعتی غرب تبریز اشاره کرد و گفت: صنایع این منطقه در بخشی از تبریز واقع شده اند که به سلامت و محیط زیست شهر آسیب نمی رسانند چرا که باد غالب تبریز از شرق به غرب است و اگر آلودگی هم باشد به داخل شهر تبریز نمی رسد.

وی ادامه داد: تبریز یک شهر صنعتی است و 100 هزار نفر در این شهر به طور مستقیم در بخش صنعت کار می کنند و بخش بزرگی از مردم تبریز از همین صنایع غرب تبریز امرار معاش می کنند که در برنامه ریزی ها نباید مورد غفلت قرار گیرد.

این استاد دانشگاه تبریز گفت: باید مسیر سرمایه گذاری در مناطق مختلف مشخص باشد، در غیر این صورت هر کس که پول دارد هر کاری که دوست داشته باشد را به هر نحوی انجام می دهد. سرمایه گذار به دنبال پول و سود خود است و برای بعضی ها مساله ای نیست کاری که انجام می دهند برای بخش صنعت این شهر چه اثراتی دارد. پس باید مسئولان شهر و استان این روند را مدیریت کنند.

 

* شهر تبریز از نظر کاربری تجاری کاملا اشباع شده است

حسین زاده دلیر افزود: متاسفانه برنامه ریزی درستی در این زمینه وجود ندارد و هیچ ارگانی به این مساله فکر نکرده و افراد در این خصوص سلیقه ای عمل می کنند و سود کوتاه مدت بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: چرا هیچ به امکان تزریق سرمایه و آوردن تکنولوژی های جدید به این صنایع فکر نکردیم؟ در منطقه صنعتی غرب تبریز به هیچ وجه نباید امکان تغییر کاربری را لحاظ کنیم تا سرمایه گذار با پروژه از قبل تعریف شده مواجه باشد و اگر قصد کار صنعتی دارد وارد این منطقه شود.

این استاد برنامه ریزی و مدیریت شهری دانشگاه تبریز تاکید کرد: شهر تبریز از نظر کاربری تجاری کاملا اشباع شده است و سرمایه گذاری در بخش مجتمع های تجاری این شهر به لحاظ وسعت و جمعیتی که دارد بیش از این نمی تواند توجیه اقتصادی داشته باشد.

 

* طرح جامع و تفضیلی تبریز اشکال دارد

حسین زاده دلیر با بیان اینکه طرح جامع و تفضیلی تبریز اشکال دارد، گفت: در همین حال شورای شهر و شهرداری تبریز هم عملکرد درستی نداشته است و در هیچ کجای این طرح ها تغییر کاربری منطقه صنعتی غرب عنوان نشده است.

وی تاکید کرد: شورای شهر و شهرداری تبریز امانت دار مردم هستند و باید منافع ملی را در تصمیمات خود حفظ کنند و با مسائل سلیقه ای برخورد نکنند.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز گفت: مشکل ما این است که برنامه ریزی و طراحی درستی برای آینده نداریم و متاسفانه مدیریت کلان شهر تبریز هم حضوری غنی در این حوزه ندارد و در نتیجه جای خالی برای جولان تفکراتی مخرب در مدیریت شهری تبریز به وجود می آید و منتج به زیر سوال بردن گذشته قدرتمند صنعتی و اقتصادی کلان شهر تبریز می شود.

حسین زاده دلیر تاکید کرد: در طرح جامع تبریز چنین چیزی که باید منطقه صنعتی غرب تبریز حذف و یا منتقل شود وجود ندارد و اظهار نظرها و عملکردها در این خصوص سلیقه ای است.

وی در پایان تصریح کرد: خمیر مایه اقتصاد مقاومتی در ایران بخش صنعت است و با حذف منطقه صنعتی تبریز در واقع به اقتصاد مقاومتی پشت می کنیم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (8)

متاسفانه براي تخريب منطقه صنعتي تبريز استاندار وشهردار ومالك بنيان ديزل هم قسم شده اند
08:44:01 1395/12/04
سرمدي
  
نصر نیوز ترسو دیگه نطرانم را برایت نخواهم نوشت.
13:13:08 1395/12/04
اهل تبریز
  

تونظراتت رابفرست به اربابت حقوق خوب برات بده کارکن دفتراقای م ز
16:36:51 1395/12/05
احمدی
  
اشبائ واحدهای تجاری بله درست است ولی در مورد اینکه اکثرا مسیر وزش باد از شرق به غرب باشد نه درست نیست چون اگر آن طوری بود که هوای آلوده کارخانه ها و نیرو گاه و پالایشگه داخل شهر نمی آمد در حالی که اکثرا دودشان طرف شهر می آید
14:29:32 1395/12/04
ائلشن نیک سرشت
  
عده اي مي خواهند صنايع تبريز را از بين ببرند بقيه حرفها بهانه است
15:36:06 1395/12/04
اكبريان
  
با سلام و احترام به استاد برتر و شهیر تبریزی، لازم دیدیم نظراتم را اعلام نمایم، استاد انتقال صنعت از شهر به خارج از شهر الزام قانونی دارد و شهرداری یا شورای شهر مافوق قانون نیستند. اما سوالی اساسی که از حضرتعالی لازم به پرسش است و امیدوارم جواب نیز باشد: سرمایه گذار آتا سنتر آدم معروفی است و قطعاً همانند شما شناخت جامع از بازار کسب و کار شهری را دارد، اما چرا آتا سنتر با آن حجم بزرگ و چرا در محدوده شهرک صنعتی، چون ایشان به راحتی میتوانستند با بورس بازی کارخانه را که در تابلوی بورس نیز است به قیمت گزاف بفروش رسانیده و 10 کیلو متر بعد از شهرک خاوران در زمین (یامفت) و با حداقل عوارض (بخشداری بستان آباد) این طرح را بسازد که در اینصورت ضمن اینکه اعتراض ماها را بدنبال نداشت سودهای نهفته کلانی نیز از مسیر ( فروش بقیمت بنیان دیزل، هزینه اندک زمین، هزینه اخذ پروانه از بخشداری و ...) و استقرار در شمال شهر و ... نسیب ایشان میگردید. از نصر خواهش انتشار و از استاد تمنای پاسخ دارم
09:10:04 1395/12/04
یاشار
  

اولا خودت جو اب خودت را دادي پس نياز به جواب نبود دوم اينكه چرا كارخانه توليدي را تخريب وبه جاش مجتمع تجاري مي سازيد مجتمعي كه محل فروش اجناس بنجل چيني خواهد بود آيا نمي شد در آن كار خانه اتومبيل وموتور سيكلت ويا حتي دوچرخه توليد كرد؟
21:40:54 1395/12/04
پاشايي
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است