پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   65988  | تاریخ خبر : 1395/11/29  | ساعت : 20:51

بیگی در گفتگو با «نصر» مطرح کرد:

ضرورت انتقال پتروشیمی و پالایشگاه تبریز/ تخریب کارخانه بنیان دیزل چه اشکالی دارد؟


نصر: نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر گفت: یکی از مشکلاتی که داریم آلودگی غرب تبریز است، حتی اگر شده باید پتروشیمی و پالایشگاه هم منتقل شوند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، "احمد علیرضابیگی" در خصوص تغییر کاربری و تخریب کارخانه بنیان دیزل، گفت: بالاخره استفاده بهینه از منابع شرط عقل است.

وی اضافه کرد: اراضی کشاورزی که به واحد صنعتی تبدیل شده و این تحت شرایطی امکان پذیر است و مبالغی به سازمان مربوطه پرداخت می شود تا این اراضی بشود مثلا کارخانه ایران خودرو؛ در این صورت می توان گفت این نباید بشود؟ شما چرا سوال نمی کنید که اراضی کشاورزی ممقان به کارخانه تبدیل شده است؟ سرمایه گذار پول داشته و هزینه تغییر کاربری را پرداخت کرده و آنجا را کارخانه صنعتی کرده است.

بیگی گفت: وقتی بخشی از اراضی تراکتورسازی برای ایجاد واحدهای تجاری تغییر کاربری پیدا کرد چرا کسی اعتراض نکرد؟

این نماینده مجلس که استارت واگذاری بنیان دیزل در دوران مدیریت وی به عنوان استاندار آذربایجان شرقی کلید خورد، افزود: سرمایه گذار یک سری هزینه ها را هم پرداخت کرده و چون خصوصی سازی خریدار بنیان دیزل را متعهد کرده که این صنعت را حفظ کند، اشکالی وجود ندارد. حال نمی دانم آن ها جایی را به عنوان جایگزین بنیان دیزل به سازمان خصوصی سازی معرفی کرده اند یا نه؟ باید این کار با مجوز کمیسیون ماده 5 و خصوصی سازی انجام شده باشد. اگر این کار با طی مراحل قانونی اتفاق افتاده، چه اشکالی دارد؟

بیگی گفت: وقتی سرمایه گذار هزینه فایده کرده است، زمین بنیان دیزل تبدیل به احسن می شود، فرصت اشتغال حفظ می شود و اگر شرط خصوصی سازی برای حفظ اشتغال واحد صنعتی محقق شده است، تغییر کاربری و تخریب بنیان دیزل چه اشکالی دارد؟ خصوصی سازی شرایطی دارد و اگر این شرایط محقق نشده، این سازمان می تواند معامله را فسخ کند و مدعی شود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که داریم آلودگی غرب تبریز است، حتی اگر شده باید پتروشیمی و پالایشگاه هم منتقل شوند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در خصوص وضعیت بحرانی صنایع خصوصی سازی شده استان، گفت: نه تنها واحدهایی که در خصوصی سازی منتقل شده اند دارای مشکل هستند، بلکه واحدهای خصوصی و دیگر واحدها هم با مشکل مواجه هستند، اساسا بخش تولید در کشور ما با مشکل مواجه است. کدام تولید الان مقرون صرفه است؟

بیگی افزود: من از این دولت سوال می کنم چرا شرایطی ایجاد کرده است که تولید در کشور مقرون به صرفه نیست؟ 28 درصد سود وام های بانکی و... باعث می شود که قیمت تمام شده تولید افزایش یابد. با این شرایط نباید انتظار داشته باشیم که تولید داخلی شکوفا شود.

 

اراده ای برای تقویت تولید داخلی وجود ندارد

وی با بیان اینکه متاسفانه اراده ای برای تقویت تولید داخلی وجود ندارد، گفت: نشانه این امر هم این است تراکتورسازی هم با مشکل مواجه شده چرا که تعرفه گمرکی واردات تراکتور 5 درصد و واردات خودرو 75 درصد است. چون دولت خودروساز است و در قبال آن احساس مسئولیت می کند، اما چون تراکتورساز نیست احساس مسئولیتی نمی کند.

استاندار سابق آذربایجان شرقی اظهار داشت: واقعا اقدامی در جهت اقتصاد مقاومتی انجام نشده و تعداد مشاغلی که در بخش صنعت آذربایجان شرقی از بین رفته نشان می دهد که تولید صرفه اقتصادی خود را از دست داده است. فولاد بناب وقتی استانداری را تحویل دادم 2800 نفر کارگر داشت حالا کمتر از 800 کارگر دارد، این خنده دار نیست؟

 

دولت با تولید همراه نیست

بیگی گفت: نگرش دولتی را باید تغییر دهیم، به هیچ وجه دولت با تولید همراه نیست و در آذربایجان شرقی به طریق اولا با تولید همراهی نمی شود! نمونه آن تفاوتی است که در پروانه بهره برداری صادره می بینیم که 48 درصد کمتر از سال گذشته است و این در شرایطی است که در سطح ملی تعداد پروانه های صادر شده 4 درصد افزایش یافته و ما 52 درصد از میانگین کشوری در این خصوص عقب هستیم.

وی افزود: یک نمونه این مالیات است؛ متوسط مالیات اخذ شده در کشور 84 درصد در 9 ماهه اول سال است، این رقم در آذربایجان شرقی 95 درصد است. چرا این اتفاق افتاده است؟ در شرایطی که کشور با رکود اقتصادی مواجه است و میزان تحقق مالیاتی استان اصفهان 74 درصد، خراسان رضوی 81 درصد و آذربایجان شرقی 95 است، افزایش 10 درصدی سال 96 باعث بیشتر شدن سهم مالیاتی استان از بودجه سال آینده می شود.

این نماینده مجلس پرسید: چرا این اتفاق افتاده است؟ چون مدیران ما خواسته اند خوش خدمتی کنند و نتیجه خوش خدمتی این شده که رغبتی برای سرمایه گذاری در استان به وجود نمی آید.

بیگی ادامه داد: وقتی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستیم که بخشی از سرمایه گذاری های شستا به آذربایجان شرقی انتقال پیدا گند، گفت: ما بر مبنای اولویت ها سرمایه گذاری می کنیم، چرا که نرخ بیکاری استان فارس 32 درصد، اصفهان 22 درصد و آذربایجان شرقی 7.6 درصد است. می دانم این ها را نمی نویسید! این ها گریه کردنی است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (13)

استاندار و سابق و نماینده الان که نداند بنیان دیزل طبق اصل ۴۴ واگذار نشده است بهتر است سکوت نماید. نمیدانم چرا نصر نیوز فقط دنبال داستان است.
07:04:26 1395/11/30
اهل تبریز
  

آقای دکتر در زمان مدیریت ۸ ساله شما و علی الخصوص ۴ سال آخرش تولید کننده علاوه بر سود ۲۸ بانکی باید هزینه انتقال پول (برای واردات اقلام مورد نیاز خود) از ۴ درصد الی ۱۲ درصد را نیز پرداخت میکرد، آیا فکر نمیکنید آن هزینه های بلادلیل که بر تولید و نهایتاً مصرف کننده تحمیل کردید!!! قدرت رقابت را از صنعتگر و قدرت خرید را از مصرف کننده سلب کرد؟؟؟ آقای دکتر عملکردی مثل بالا را شما همراهی دولت با تولید کننده میدانید؟؟؟ از تراکتور مثلی را بیان نموده اید!!! چه کسی میتواند حق انتخاب آزاد مردم را محدود کند؟ شما؟ دولت؟ یا خود مردم؟ چرا بجای محکوم کردن دولت فعلی!!! توسط حصرتعالی و قبلی توسط بنده!!! به خود نیاییم!!! و همتی جمعی نداشته باشیم. دکتر عزیز الان در کشور پورشه، بنز و... و در حوزه نمایندگی حضرتعالی فورد و کادیلاک و ... به وفور در چرخش است، ما که پراید و سمند و .... را داریم، پس چرا؟ اینها را از سلب اعتماد ملی نمیدانید؟ آقای دکتر شما بعنوان نماینده مردم، نطرتان به موضوعات اخیر اهواز چیست؟ فولاد بناب را نام بردید، زمانی که کرمانیها تلاش در بردن آنجا داشتند که بردند، مگر شما استاندار نبودید؟؟؟ چرا از بانی آن مجتمع حمایت نکردید تا اموالش را به مفت واگدار نکند؟؟؟ چرا به این دقت نداشتید که صنعتگر ما توانسته است تمام زیرساختهای ۶ میلیون تن فولاد را در سرزمین مادری را ایجاد نماید و این خار چشمی است برای آنها، آقای دکتر شما خواب تشریف دارید!!! آنها زیر ساخت ما را از بین برده اند!!! ۳۵۰ مگاوات برق، آب وفور، گاز، جاده، ریل و از همه مهمتر لطفا به امار صادرات سایر شرکتهای فولادی عنایت نمایید و یادتان بیاورید، زمانی از ماکو تا آچاچی میانه طول جاده بازار بود برای فروش کالا به راننده گان ترک اما اینک مخروبه بیش نیست و منتطر باشید بناب نیز همین خواهد شد!!! دشمن ان زمان آن صنعتگر بدهی بانکی نبود چون الان میبینیم انهایی که حتی کارخانه ندارند دهها برابر ایشان در دولت شما بدهکار بودند و هستند، بلکه زیرساختی بود که ان صنعتگر ایجاد کرده بود و این همان پیراهن گشاد بود بر تن ما، آقای دکتر میدانستید که قرارداد سنگ اهن سنگان که در دستان ان صنعتگر و برای بناب بود الان در دستان کیست؟؟؟ اگر منتشر گردد، باز برمیگردم
17:58:38 1395/11/30
اهل تبریز
  
نصر خیلی وقتها بدجنسی کرده و آنکه دوست ندارد را منتشر نمیکند، اگر میدانستم که امروز مطلب منتشر میگردد، دوست داشتم با دکتر بیگی چالشی (شهروندی) داشته باشم. اجالتاً آقای دکتر شما که واقف بودید دولت فعلی همخوان شما نیست و با نمایندگی نمیتوانید کاری از پیش ببرید، چرا کاندیدا شده و الان چرا استفا نمی کنید؟؟ اگر منتشر شود چند تای دیگر نیز پرسیده خواهد شد؟؟؟
08:34:04 1395/11/30
اهل تبریز
  
متاسفم كه بهت راي دادم...
07:32:57 1395/11/30
قلي
  
انتقال پالایشگاه و پتروشیمی؟ آقای بیگی فرار به جلو ؟ زشته یه نماینده که استاندار هم بوده همچین پیشنهاد خنده دار و سبکی بده!!!!
08:22:37 1395/11/30
مسعود
  
وقتي كارخانه تخريب مي شود صدها كارگر بيكار مي شوند توليد تعطيل ميشود مملكت وابسته به خارج ميشود جناب بيگي اين خيانت شمارا مردم آذربايجان هرگز فراموش نخواهند كرد
22:42:56 1395/11/29
حبيبيان
  

حبیبیان عزیز وظیفه صنعت تولید با کیفیت + حداقل قیمت است و اشتغال جزو خدمات جنبی صنعت میباشد وقتی ما و مسئولین به صنعت صرفاً با نگاه ایجاد اشتغال نگاه میکنیم نتیجه میشود تولید (آشغال) و برآیند آن میشود تعطیلی یا ورشکستگی. چشمان را باید شست و مجددا نگاهی (درست) کرد، در ثانی این کارخانه که نصر به آن چسبیده مثل قبری است که مرده در آن نیست: بنیان دیزل با هدف تولید خودروی برقی به جاده اورمیه جنب کارخانجات درپاد منتقل شده است.
08:29:37 1395/11/30
اهل تبریز
  
اگه قرار به تعطيلي كارخانجات بي كيفيت است دستور بدهيد ايران خودرو وسايپا را به خاطر توليد بي كيفيت وگرانفروشي تعطيل كنند
21:10:58 1395/12/01
لساني فر
  
جناب اهل تبريزبنيان ديزل توليد خوبي داشت وصادرات خولب هم داشت كساني بصورت رانتي كارخانه را تحويل گرفتند عمدا كارخانه را ورشكست كردند تا زمينهاي آنرا تصاحب كنند ضمنا اگر قرارباشد هر كارخانه اي به خاطر توليد بي كيفيت تعطيل شود چرا ايران خودرو وسايپا به خاطر تولدات نامطلوب وگرانقيمت تعطيل نميشوند شماهم چشمانتان را بشوييد ودرست نگاه كنيد در ضمن عينكتان را هم عوض كنيد فكر مي كنم اينطور كه به مالك بنيان ديزل چسبيده ايد هرگز نخواهيد توانست واقعيات را ببينيداحداث كارخانه شبيه بنيان ديزل ده سال وقت مي خواهد هيچ كارخانه اي در جاده اروميه درست نشده وفقط يك پلاكارد زده اند بهتره عوام فريبي نكنيد
08:23:41 1395/12/01
حبيبيان
  
چسبی که به من را با آن به مالک بنیان دیزل چسبانده اند خارجی است و با کیفیت عالی تلاش میکنم حلالش را پیدا کنم و امر شما اجابت گردد اما دوست عزیزم اگر قرار به زمین خواری باشد در همان محدوده آنچه کمیاب نیست زمین است (حدود ۵۰۰ هکتار) با قیمت متر مربع از ۵۰ نهایتا" تا ۱۵۰ هزار تومان، پس زمین خواری اوهامی بیش نیست، صادرات آن کارخانه را لطفاً امار اعلام فرمایید (چون کذب محض است) برای ایران خودرو و سایپا نیاز به کتابتی است اما تعطیلی امروزش بهتر از فرداست، در اولین فرصت به چشم پزشک مراجعه خواهم کرد و توصیه های بهداشتی شما را رعایت میکنم.
17:38:41 1395/12/04
اهل تبریز
  
نصر نيوز من دوبار جواب اين فرد را نوشتم نظرمو نشون ندادي ؟چرا؟
08:33:25 1395/12/02
حبيبيان
  
بنیان دیزل باچراغ سبزبیگی تعطیل وچراغ سبزجبارزاده تغییرکاربری وتخریب شده انشالله دراخرت هردوجوابگوخواهندبود
02:11:36 1395/12/01
هادی
  
گندی که در دوره سلطان شبان زده شده رو توجیه میکنند
22:31:03 1395/11/29
shahinnazari
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است