پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   65983  | تاریخ خبر : 1395/11/28  | ساعت : 14:11

دکتر محمدباقر بهشتی در گفتگو با «نصر» تاکید کرد:

تغییر کاربری صنایع آذربایجان خلاف منافع ملی است/ مسئولان آذربایجان شرقی اشتباه خود را جبران کنند/ کمیسیون ماده 5 قانون را معامله می کند


نصر: عضو هیات علمی دانشگاه تبریز گفت: به مسئولان آذربایجان شرقی توصیه می کنم اشتباه تغییر کاربری بنیان دیزل را جبران کنند، چرا که این کار کاملا بر خلاف منافع ملی است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، دکتر محمدباقر بهشتی در واکنش به تغییر کاربری و تخریب کارخانه بنیان دیزل، گفت: شعار اصلی اقتصاد مقاومتی رشد پویا است و معنای رشد پویا هم تقویت و رشد بخش تولید نه تنها در سال جاری، بلکه در همه سال ها است.

وی افزود: لازمه این امر این است که بنگاه های تولیدی ما تقویت شوند و اگر مشکلاتی دارند برطرف شوند، نه اینکه کارخانه های ما که بنیان دیزل هم یکی از مهمترین آن هاست، با تغییر کاربری دادن و تخریب حذف شوند.

بهشتی تاکید کرد: منطقه صنعتی غرب تبریز که صنایع بزرگی مانند بنیان دیزل، تراکتورسازی، ماشین سازی، کمپرسورسازی، بلبرینگ سازی و... در آن مستقر هستند اساس و بنیان صنعت آذربایجان شرقی را تشکیل می دهند و نباید با چنین عملکردهایی به منطقه صنعتی غرب تبریز آسیب زد.

این اقتصاددان برجسته کشورمان گفت: من کاملا با تغییر کاربری و تخریب کارخانه بنیان دیزل مخالفم. متاسفانه تفکر ما در جامعه اقتصاد قرون وسطایی و حداکثر قرن 17 و 18 است و برخی ها فکر می کنند همه چیز تجارت است، در حالی که تجارت باید از تولید ناشی شود.

بهشتی با تاکید بر اینکه هر واحد تولیدی که تغییر کاربری داده شود خیانت به کشور است، گفت: اساس و اصالت منطقه صنعتی غرب تبریز صنعتی است و تغییر کاربری آن کاملا اشتباه است.

وی افزود: در مدیریت شهری که همه چیز را عوض می کنند و تراکم فروشی می کنند و این مسئله همه در همان راستا قرار دارد. مگر در کشور ما واحد تجاری کم داریم؟ در ایران 6 برابر میزان مورد نیاز واحد تجاری داریم و تبدیل یک واحد تولیدی به تجاری از جنبه علمی و همه جنبه ها خلاف منافع ملی کشور است.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز تصریح کرد: مسئولین استان مفهوم اقتصاد مقاومتی را در شعار نه، بلکه در عمل یاد بگیرند؛ اولین کلمه ای که هدف اقتصاد مقاومتی است رشد پویای بخش صنعت و افزایش همیشگی رشد بخش تولید است.

بهشتی افزود: متاسفانه در آذربایجان شرقی که حدود 5 درصد جمعیت کشور را دارد، سهم تولید استان به مراتب کمتر است و به 4 درصد هم نمی رسد و این به معنای آن است که تمام هم و غم باید برای افزایش تولید باشد.

وی گفت: در کل کشور برای اینکه اقتصاد سامان پیدا کند، جای برنامه ریزی آمایش سرزمین خالی است و این به آن معناست که مناطق مختلف کشور باید قطب بندی شوند که کدام فعالیت اقتصادی باید در کدام منطقه کشور توسعه پیدا کند. وقتی که منطقه غرب تبریز به عنوان یک منطقه کاملا تولیدی و صنعتی است، هیچ کس و تاکید می کنم که هیچ کس حق ندارد و نمی تواند این منطقه را تغییر کاربری بدهد.

این اقتصاددان برجسته ایرانی گفت: به مسئولان آذربایجان شرقی توصیه می کنم اشتباه تغییر کاربری بنیان دیزل را جبران کنند، چرا که این کار کاملا بر خلاف منافع ملی است.

بهشتی در پایان گفت: شخصا مخالف کمیسیون ماده 5 هستم و این کمیسیون طرح جامع و تفضیلی را معامله می کند و قانون را بی خاصیت می کند. کسانی که حکم تغییر کاربری بنیان دیزل را صادر کردند، اشتباه کرده اند و در واقع تنها به درآمدزایی تمرکز کرده اند نه به اقتصاد مقاومتی و کمک به رشد تولید.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (5)

متاسفانه تغییرکاربری بنیان دیزل با همکاری اکثر مسئولین استان ودر راس آنها نجفی وجبارزاده وپزشکیان ورحمانی ومنادی وبیگی و.. . صورت گرفته است
20:49:02 1395/11/28
رضا
  
كو گوش شنوا؟از فردا مواجب بگيران ... وارد شده ودر اينجا جوابهاي عجيب وغ...
10:42:42 1395/11/29
اميريان
  
وقتی دکتر جامعه نمیفهمد، از من شهروند عامی چه انتظاری است، آقای دکتر بنیان دیزل از تبریز به جاده اورمیه انتقال یافته است، حالا در زمین آن که داخل تبریز است شما چه صلاح میدانید، بفرمایید سهامداران اجرا کنند، کشتارگاه؟؟؟مرغداری؟؟؟گاوداری؟؟؟ یا شما هم دنبال این هستید که با نام بنیان دیزل خودتان را بزرگ کنید
14:48:50 1395/11/28
اهل تبریز
  

کارمند محترم دریک اگرچنین است وراست می گویی لطف کن تصاویرکارخانه خیالی ...
00:09:06 1395/11/30
حاتمی
  
آقاي فهميده كجا انتقال يافته پس چرا توليد نمي كنه؟كارگران چي شدن لطفا مردم را گول نزنيد گوشهاي ما آنقدر دراز نيست
22:51:10 1395/11/29
جباري
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است