پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   65911  | تاریخ خبر : 1395/11/27  | ساعت : 10:13

گزارش نصر از وعده های مسئولان؛

بازار داغ خلف وعده ها در آذربایجان شرقی/ 60 درصد وعده های ثبت شده محقق نشدند


نصر: پیگیری وعده های مسئولان از نخستین روزهای آغاز فعالیت آژانس خبری تحلیلی نصر یکی از نقاط عطف این رسانه مستقل بوده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، بارها در برهه های مختلف انعکاس این وعده ها حاشیه های گاه تند و تلخی نیز برای تحریریه نصر به همراه داشته است البته همه این فشار ها و تهدید ها مانع از رسالت رسانه ای نصر نشده به نحوی که در طول سال های گذشته این ستون همواره در صفحه نخست نصر سند یادآوری افکار عمومی بوده است.

وعده هایی که از سوی مسئولان داده شده؛ برخی محقق و برخی نیز شب های بسیاری سپری کرده اند و از تحقق خبری نیست.

اینکه وعده مسئولان در قالب این روزشمار روند مطالبه ای است که افکار عمومی از رسانه های مستقل دارند تا بی توجه به جریان های سیاسی صرفا با هدف اطلاع رسانی صادقانه اقدام به جریان سازی و پیگیری وعده های داده شده باشند.

با نزدیک شدن به ایام انتخابات معمولا تجربه ثابت کرده که بازار وعده ها داغ شده و مدیران و مسئولان تلاش دارند تا با وعده های مختلف زمینه رای آوری جریان های نزدیک به خود را بیش از پیش فراهم کنند که تجربه انتخابات های دور گذشته این ادعا را تائید می کند.

آژانس خبری تحلیلی نصر به عنوان نخستین رسانه رسمی شمال غرب کشور در روزها و ماه ها ضمن اینکه وعده های مختلف مسئولان را که رسانه ای می شوند را در قالب این ستون منتشر خواهد کرد در قالب گزارش های تحلیلی به آخرین وضعیت این وعده ها نیز می پردازد.

پیامبراکرم (ص) فرموده است: وعده مؤمن حقى (كه اداى آن) واجب است، وعده دادن، دين بگردن گرفتن است، واى بر آنكه وعده دهد و خلف وعده كند... (كتاب  نهج الفصاحه) ، حضرت امیرالمومنین علی (ع) نیز که در فرمان خود به مالک اشتر بر جایگاه عمل به قول و قرارها؛ این چنین تأکید می ورزد و می فرماید: "ایاک... ان تعدهم فتتبع موعدک بخلفک... و الخلف یوجب المقت عندالله والناس قال الله تعالی «کبر مقتا عندالله ان تقولوا ما لاتفعلون»"؛ بپرهیز از اینکه به مردم وعده بدهی و تخلف کنی... زیرا (تخلف از وعده) موجب خشم خدا و مردم خواهد شد.

هدف از این گزارش نگاهی به وعده های تحقق یافته یا نیافته ای است که مسئولان و مدیران استانی و کشوری در جغرافیای شمال غرب کشور به مردم داداند .

 

بهره‌برداري از بزرگراه یا آزاد راه تبريز- سهند!

تاریخ سررسید وعده : پنجشنبه،31، شهریور،1390

وضعیت وعده :  1970 شب گذشت.

وعده ای که هشت  سال است همچنان در حال اجراست! کلنگ زنی این پروژه؛ احداث و اجرای بزرگراه تبریز-سهند در سال 1387 با سفر رئیس جمهور وقت بر زمین خورد که به دنبال برگزاری جلسه شورای مسکن استان با حضور وزیر مسکن و شهرسازی وقت، وثوقیان مدیر عامل وقت شرکت عمران شهر جدید سهند موظف شد تا با دریافت اعتبارات لازم این اتوبان را تا پایان شهریور ماه سال ۹۰ تکمیل کند مسیری که قرار بود با شروع به کارش حجم قابل توجهی از بار ترافیکی تبریز -آذرشهر را کم کند و ساکنان شهرجدید سهند را در اندک زمان ممکن به تبریز برساند، از آن زمان تا کنون در دست مدیر و مسئول می چرخد و به التماس برای به تحقق پیوستن، افتاده است!

تکمیل پروژه تبریز– اهریا جاده "مرگ"

تاریخ سررسید وعده : يکشنبه،31، شهریور، 1392

وضعیت وعده :  1241 شب گذشت.

بر اساس پی نوشتی که معاون رئیس جمهور وقت به فرمانداری، امام جمعه و نماینده مردم اهر و هریس در آن سال ارسال کرده بود، ۵ پروژه وزارت مسکن و شهرسازی در مرحله دوم از سوی محرابیان دستیار ویژه رئیس جمهور و مسئول پروژه‌های ماندگار به وزیر مسکن شهرستان برای اجرا و پیگیری لازم ارسال شد که بزرگراه تبریز- اهر یکی از این پنج پروژه ها بود و براساس زمان بندی اعلام شده دراین نامه  نیمه نخست سال 92 این پروژه قرار بود به مرحله بهره‌برداری برسد و رضا صدیقی فرماندار وقت اهر ضمن تبریک به شهروندان اظهار کرده بود:  بالاخره پیگیری‌های مردم و مسئولان منطقه نتیجه داده است! وی در آن زمان امیدوار بود با تسریع در اجرای این پروژه بزرگ ملی شاهد توسعه پایدار در منطقه و رونق اقتصادی شهرستان باشد و ما همچنان منتظر این نتیجه هستیم!

 

بهره‌برداری از بیمارستان مرکز روانپزشکی تبریزتا 3 خرداد سال 1393!

تاریخ سررسید وعده : شنبه, خرداد 03, 1393

وضعیت وعده :  997 شب گذشت.

مدیر کل بنیاد شهید آذربایجان شرقی از بهره‌برداری بیمارستان و مرکز روانپزشکی در 3 خرداد ماه سال 1393 همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهرخبر داده بود، وی در بازدید از امکانات مرکز توانبخشی جانبازان اعصاب و روان فجر تبریز با بیان اینکه امکانات فعلی این بیمارستان برای رزمندگان اسلام در طول هشت سال جنگ تحمیلی مناسب و مطلوب نیست، اظهار کرده بود: این رزمندگان در آن زمان در جبه ها جان خود را برای حفظ مملکت و اسلام گذاشته اند و ما اکنون نباید از هیچ تلاشی برای خدمت به آنها فروگذار کنیم واین کوچک‌ترین کاری است که برای این عزیزان ورزمندگان انجام می‌دهیم و امیدوارم تا آنها نیز از ما راضی باشند و خدمت برای این رزمندگان و جانبازان که در راه حفظ کشور از هیچ تلاشی دریغ نکرده‌اند، یک وظیفه و عبادت است ولی تا کنون این عبادت به جا نیاورده شده است و جانبازان در حسرت تلاش های مسئولین دلسوزمان مانده اند!

 

 شهردارسهند: بهره برداری از بزرگراه تبریز– سهند تا 18 ماه دیگر!

تاریخ سررسید وعده : شنبه، 5، دی، 1394

وضعیت وعده :  416 شب گذشت.

شهردار شهر جدید سهند گفت: تلاش ما در شهرداری ایجاد شهرداری شیشه ای است و اصل مدیریت را برای مردم انتخاب کرده ایم. ما با بخش خصوصی طبق اصل برد برد همکاری می کنیم و هم اکنون پروژهایی به ارزش 100 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در سهند اجرا می شود و اجرای پروژه بزرگ ترین پارک مینیاتوری کشور با وسعت 50 هزار هکتار و اقدامات و طرح های فرهنگی در اولویت اجرایی شهرداری قرار دارند تا شهروندان این شهر خود را یک "سهندی" بدانند و به آن افتخار کنند.

وی با ذکر اینکه شهر سهند در موقعیت کم نظیری از لحاظ جغرافیایی واقع شده است، گفته بود: از نظر زلزله خیزی، کریدور هوایی و.. شهر سهند کم نظیر است و قرار گرفتن این شهر در کنار روستای توریستی کندوان مزیت های بزرگی برای رشد خدمات گردشگری در این شهر ایجاد کرده است.

شهردار سهند به مشکل بزرگ ساکنان این شهر و معطل ماندن بزرگراه تبریز – سهند نیز اشاره و عنوان کرده بود: با توجه به بحث های انجام شده و قول نمایندگان و مسئولان استان، بزرگراه تبریز – سهند 18 ماه دیگر به بهره برداری کامل خواهد رسید و مشکل تامین بودجه این پروژه با همکاری شهرداری سهند و شرکت عمران برطرف شده است و امیدواریم در موعد مقرر پس از سالها شاهد بهره برداری از این پروژه مهم باشیم و درکنارش به احداث خط متروی تبریز– سهند بصورت رو زمینی و از دپوی لاله به طرف سهند احداث نیز اشاره کرده بود.

و در سخنان پایانی شهردار سهند خطاب به شهروندان سهند تاکید وقول داده بود: بزودی اکثر مشکلات شهروندان مرتفع شود!

 

نجفی  شهردار تبریزوعده داد:افتتاح ایستگاه مترو میدان ساعت در شهریور ماه 95

تاریخ سررسید وعده : چهارشنبه, 31، شهریور، 1395

وضعیت وعده :  146 شب گذشت.

ماجرای ایستگاه های متروی تبریزهم که به یک لباس مندرس نخ نما تبدیل شده، گرچه با پیگیری های به جد مسئولین بخصوص شهردار بخشی از ایستگاه در سال 92 افتتاح شد و عید نوروز 93 قرار بر راه اندازی آزمایشی آن شد و خوشبختانه ما 5 شهریور 94 رنگ فاز نخست خط 1 متروی تبریز به طول 8  کیلومتر که از ایستگاه ائل گلی تا ایستگاه استاد شهریار بود را دیدیم و این در حالی است که در کلان شهری مانند تهران نه تنها یک خط مترو از ابتدای شهر تا انتهای نا کجا آباد شهر افتتاح می شود را بی خیال می شویم! و می گوییم خدا پدر شهردار را بیامرزد که رنگ مترو را به ما نشان داد!

اما از این نکته غافل نشویم که؛ متاسفانه به خاطر دلایلی که هنوزهم چندان مشخص نیست و حق پیگیری هم دست ما نیست! کلا مسئولین این پروژه به طور میلیمتری در تبریز آن را افتتاح می کنند! البته حق دارند چون این پروژه حساس و بسیار زمان بر و کلا هزار مشکل جور واجور دارد! ولی خوب قرار بود به حمدالهی بخش دوم از این پروژه تا ایستگاه میدان ساعت نیز شهریور امسال افتتاح شود که خوب ما دیگر چیزی نگوییم بهتر است!

این را بر اساس جلسات برگزار شده در شورای شهر؛ که با بررسی لایحه شهرداری با عنوان تعیین نرخ کرایه قطار شهری تبریز بعد از گفتگو میان اعضا و مسئولین شهرداری  بر سر کرایه 3000 ریالی و 5000 ریالی تعیین و تصویب شده بود و طی این نشست، شهردار تبریز از وجود 55 عدد واگن در مسیرهای قطار شهری خبر داده و افزود ه بود: رفت و آمد قطارها با توجه به تعداشان طوری طراحی شده است که در هر 6 دقیقه یک قطار به ایستگاه برسد؛ وی همچنین از کارکرد 7 ساعته مترو در این ایام خبر داده بود و این مقدار در هر 2 ماه، 1 ساعت افزایش خواهد یافت 

در طی این نشست احتشام حاجی پور عضو سابق شورا اسلامی شهر تبریز به عنوان مخالف این لایحه ابراز داشت: به استناد قانون توسعه حمل و نقل عمومی به دلیل عدم راه اندازی کامل و تسهیلات کافی، این خدمات فعلا به صورت اجباری است و گرفتن کرایه از مردم در این مدت درست نیست.

رسول درسخوان دیگر عضو شورای شهر هم پیشنهاد تخفیف ویژه برای قشر محصل و دانشجویان که به گفته وی سرمایه های شهر هستند را داد بود و در این راستا خواستار همگامی با سایر کلانشهرهای دنیا شده بود!

ایرج شهین باهر نیز با اشاره به اینکه چون مسیرها فعلا قابل استفاده برای مردم نیست، نباید از آنها وجهی گرفته شود تاکید کرده بود؛ و خوب ما می گوییم: فعلا که مترو افتتاح نشده است تا ما نگران بقیه ماجرا باشیم و انشاالله که افتتاح شود.

اینها تنها بخش هایی از وعده های مسئولان است که تا کنون انتظار مردم را ناکام گذاشته اند. وعده هایی که معلوم نیست چگونه و بر چه اساسی داده شده اند، اما آنچه مسلم است این است که «باید» به این «وعده»ها «عمل» شود ومسئولان نباید در دادن وعده کمترین سهل انگاری کنند، چرا که خلف وعده پیامدها و مشکلات خطرناکی می تواند در جامعه داشته باشد.

ولی با تمام این تفسیر30 درصد ازوعده ها با همت همین مسئولین به تحقق پیوسته مانند "اتمام پروژه میدان راه آهن تبریز" و "رو گذر میدان راه آهن تبریز" و 30 درصد دیگر نیزهنوز به موعد تحقق آنها باقی مانده است که در وعده گاه مسئولین آژانس خبری- تحلیلی نصر می توانید آنها را مشاهده کنید.

«نصر» آماده است تا  انعکاس دهنده پاسخ های شفاف و صریح مسئولان به مخاطبان خود باشد.

گزارش از آیرین رحیمیان

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

سلام-یک زمانی هواپیمائی هما قول داده بود هتل همارا همانند شیراز و..در تبریز راه بیندازد-ضمنا پالایشگاه شهریار و نفلین سراب و صنایع مس قره داغ و افزایش دهنه های پل شهید کلانتری دریاچه ازرومیه و...
12:25:45 1395/11/27
آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار
  
كاش تنها خلف وعده بود دارن صنايع آذربايجان را نابود مي كنند
16:29:55 1395/11/27
صمديان
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است