پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   65782  | تاریخ خبر : 1395/11/25  | ساعت : 07:49

مدیر کل ثبت احوال آذربایجان شرقی در گفت و گو با نصر:

سایه تهدید کاهش جمعیت بر سر آذربایجان شرقی/ تبدیل مدارس به خانه سالمندان با تداوم روند فعلی


نصر: مدیر کل ثبت احوال آذربایجان شرقی از کاهش آمار جمعیت در آذربایجان شرقی ابراز نگرانی کرد و افزود: در کشور و به تبع آن در استان با کاهش جمعیت روبرو هستیم و باید در جهت افزایش جمعیت با برنامه ریزی های دقیق و مدون گام های اساسی برداشت.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، احد جودی در گفت و گو با خبرنگار نصر با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی با کاهش 2.7 درصدی جمعیت مواجه است، افزود: متاسفانه رشد جمعیت آذربایجان شرقی از چهار درصد به 1.3 رسیده است. غفلت از روند کاهش جمعیت در 40 سال آینده، ملت ایران با انقراض جمعیت تهدید می کند.

وی اظهار داشت: نرخ رشد طبیعی جمعیت آذربایجان شرقی در دهه شصت، حدود چهار درصد بود که نتیجه آن زمان، جوانان امروزی ما شده است. اگر مسئولان ما در آن زمان به مسئله جمعیت دقت کافی داشتند و بر مبنای آمار های صحیح برنامه ریزی می کردند، وضعیت امروزی ما مطلوب تر بود. یکی از دلایل اصلی بیکاری جوانان امروزی ما، بی برنامگی در دهه های 60 است. از طرفی با بالا بردن ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه ها منجر به پایین آمدن ظرفیت اشتغال جوانان شده است.

مدیر کل ثبت احوال آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه جمعیت جوان یکی از عوامل توسعه است، تصریح کرد: در حقیقت شعار «تک فرزندی» برای کشور هایی با منابع محدود است؛ در حالی که توسعه کشور ایران با توجه به دارا بودن منابع داخلی و امکان رشد جوانان، بستگی به برنامه ریزی های دقیق و فرهنگی دارد.

جودی به  معضل روند پیری جمعیت تاکید کرد: بی توجهی به روند پیری جمعیت استان، منجر به انقراض جمعیت می شود.

وی ادامه داد: مشکل ملت ایرانی، تهاجم فرهنگی است! تهاجم فرهنگی یعنی از فرهنگ خود غافل شده و خود را با فرهنگ های غرب تطبیق دادن. اگر در غرب از یک مشکل بد به سوی یک مشکل خوب می خواهند بروند؛ در ایران عرف و اصول دین این را نمی پذیرد و ما باید با کمک جامعه شناسان و اهل قلم نقشه ای درست پیش پای این جوانان بگذاریم.


 

آمار جمعیت شهرستان تبریز

مدیرکل ثبت احوال آذربایجان‌ شرقی در ادامه با اشاره به برخی آمارهای جمعیتی گفت: بر اساس آمارها، تعداد متولدین 9 ماهه امسال،  52 هزار و 962 واقعه ثبت شده است که از این تعداد، 37 هزار و 674 نفر در مناطق شهری و 15 هزار و 290 نفر در مناطق روستایی به ثبت رسیده است.

جودی به نسبت ولادت ها در آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: 52 درصد ولادت‌ها به عبارتی 27 هزار و 486 نفر پسر و 48 درصد، معادل 25 هزار و 476 نفر دختر بودند.

وی تعداد فوتی های به ثبت رسیده در 9 ماهه سال جاری را 16 هزار و 354 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 9 هزار و 20 نفر فوت شدگان مرد، و تعداد هفت هزار و 334  فوت شدگان زن است. همچنین تعداد فوت شدگان شهری به 11 هزار و 585 نفر و تعداد فوت شدگان روستایی به 4 هزار و 762 نفر رسیده است.

وی با اشاره به اینکه 70 درصد جمعیت استان را قشر جوان تشکیل می دهد، اذعان داشت: در حال حاضر با توجه به بالا بودن درصد جمعیت جوان، روند فوتی چندان رواج نداشته و اگر همین روند ادامه پیدا کند، باید به فکر تبدیل مدارس به خانه سالمندان باشیم. حدود 24 درصد جمعیت استان، شامل قشر سالخورده ها و 6 درصد  شامل کودکان و نوزادان می شود .

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

بله همان نفراتی که آن زمان به دنی آمده اند حالا بیکار هستند و نه می توانند ازدواج کنند و حتما هم انتظار دارید ازدواج کنند و جها تا پنج فرزند به دنیا بیاورند بابا یک کمی هم مثل مردم عادی زندگی کنید و به متن جامعه بیایید ببینید در جامعه چه خبر هست.
10:01:09 1395/11/25
امیر
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است