پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   65506  | تاریخ خبر : 1395/11/20  | ساعت : 07:39

صورت مسئله توسعه روابط اقتصادی استان آذربایجان شرقی و آلمان

حضور ژرمن ها در تبریز


نصر: شاید بتوان تجربه همکاری های تجاری،صنعتی، فرهنگی و اجتماعی استان آذربایجان شرقی با کشور آلمان را در میان تمام استان های ایران منحصر به فرد و ویژه قلمداد کرد. این تجربه ویژه در بخش صنعت نمود بیشتری دارد به خاطر این که ساختار صنعتی استان متعلق به صنعت آلمان است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

در سال 1395 و با اجرای برجام ما شاهد حضور هیات های اقتصادی از ایالت های مختلف آلمان در استان هستیم.  هیات اقتصادی به ریاست وزیر کشاورزی و محیط زیست ایالت زاکسن آلمان در اوایل اردیبهشت سال جاری، هیات اقتصادی و تجاری به ریاست وزیر اقتصاد ایالت نیدرزاکسن آلمان در آبان ماه، حضور کاردار سفارت آلمان در تبریز در اوایل ماه بهمن و در آخر نیز دیدار هیئت تجاری و اقتصادی ایالت رایلند -پفالتز آلمان با رئیس اتاق بازرگانی تبریز، برخی از مسئولان گمرکات استان و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی از جمله برنامه هایی که برگزار شده است.

اما نکته مهم در پس همه این اتفاقات دیپلماتیک اقتصادی بین استان و ایالت های آلمانی صورت مسئله چگونگی گسترش روابط دوجانبه و یا همان استراتژی موجود مخصوصا در بین مسئولین استان برای بهره برداری از فرصت های بوجود آمده است. رویکرد اقتصاد محور آلمان حتی در زمینه توسعه روابط فرهنگی و امنیتی اساس دیپلماسی و سیاست خارجی آلمان در تمام کره زمین است. این کشور با تجارب تلخی که از رویکرد های صرف سیاسی-ایدئولوژیک، رویکرد های ژئوپلتیک و نظامی در طول تاریخ جدید خود دارد در حاضر حاضر حتی به عنوان یگانه قطب حفظ موجودیت و پویایی اتحادیه اروپا؛ اقتصاد را محور روابط خارجی خود انتخاب کرده است. پس تکلیف ما با هدف آلمانی ها مشخص است. منطق حداکثر مزیت اقتصادی راهنمای عمل ژرمن ها می باشد. و در نتیجه این منطق؛ ورود و کسب بازار های صادراتی جدید، تامین نیاز های راهبردی قاره سبز مخصوصا در حوزه انرژی، انتقال سرمایه گذاری های صنعتی به مناطق نزدیک به بازار های مصرف در بخش تولیدات مصرفی، توسعه سرمایه گذاری های در عرصه های فرامدرن و در نهایت حفظ برتری در رقابت های نفس گیر اقتصادی و حفظ توان صادراتی صنایع آلمان مهم ترین اهداف آلمانی ها است.

اما در طرف ما موضوع اصلی چیست؟ آیا جذب سرمایه گذاری مستقیم با قابلیت ورود نکنولوژی برتر در زمینه های همچون انرژی های جدید، حمل و نقل، خودروسازی، محیط زیست، کشاورزی، بهداشت و درمان مد نظر ماست؟ آیا در این راستا قانونمندی سفت و سخت آلمانی ها و حساسیت آنها به قوانین و روند های قانونی در سیستم اقتصادی ما قابل تامین است؟آیا در پس همکاری های اقتصادی،  بازار داخل ایران هدف می باشد؟ آیا زمینه های همکاری های مشترک برای بازار های ثالث بخوبی بررسی شده است؟

با نگاهی به صحبت های بسیار کلیشه ای و رایج در دیدار با طرف های آلمانی این نگرانی بوجود می آید که متاسفانه آلمانی ها می دانند دقیقا برای چه چیزی آمده اند ولی طرف ایرانی هنوز به جمع بندی کاملی از همه مسائلی که در پیوند با اقتصاد آلمان مدنظر دارد نرسیده است. خاطره خوب حضور صنعت گران و مهندسین آلمانی در همه جای استان مخصوصا در شهر تبریز چنان دلچسب و مثبت است که می تواند به یکباره همه مسائل قابل طرح و پیگیری را در پس حرکت های رسانه ای به فراموشی بسپارد.  اما اگر قرار است صنعت آذربایجان دوباره با تکنولوژی جدید آلمانی جان تازه ای بگیرد و فعالین اقتصادی آلمانی شرکای اصلی صنعت گران ما باشند لازم است همه چیز از قبل مشخص شود.

به طور مثال منطقه آزاد ارس در رابطه با همکاری های فرامنطقه ای دوجانبه در بخش تولید و صادرات مشترک بهترین امکان قانونی، جغرافیایی و لجستیکی را دارد. اما در وهله اول مساعدت به این منطقه در توسعه بخش ارتباطات و حمل و نقل داخلی و خارجی اش ضرورتی اساسی است . ارس یک منطقه صنعتی نوپا و با زیرساخت های سرمایه گذاری صنعتی کامل است. بازار های حوزه آسیای مرکزی و قفقاز می توانند بواسطه تولیدات صنعتی در این منطقه بخوبی پوشش داده شوند و همچنین این منطقه می تواند به عنوان مرکز لجستیک و صادرات مجدد کالا به حوزه اقیانوس هند از طریق خط ترانزیتی دریای سیاه-خلیج فارس قرار گیرد. اما در تمام برنامه های حضور هیات های آلمانی در استان منطقه آزاد ارس اصلا مورد بازدید میدانی و معرفی قرار نگرفته است.

در پایان می شود اینطور نتیجه گرفت که برای درانداختن طرحی نو در سپهر همکاری های اقتصادی استان آذربایجان شرقی و آلمان جدیت فراوانی در بین فعالین اقتصادی، مدیران و کارشناس لازم است. استان آذربایجان شرقی بهترین انتخاب برای آلمانی هاست اما این که همکاری و شراکت باید در چه حوزه هایی متمرکز شود موضوع اساسی است که ما باید مشخص کنیم.

یادداشت از صادق پورصادق

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است