پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   65448  | تاریخ خبر : 1395/11/19  | ساعت : 08:59

گفت و گوی اختصاصی نصر با رئیس جدید کانون وکلای آذربایجان شرقی:

ضرورت تبیین جایگاه وکیل در جامعه/ امیدواریم دوگانگی در جامعه وکلا رفع شود


نصر: هنر دفاع از"حلاج "ها را به او دادند و سرهای بی گناهان را به یاری حق از پای دار پایین می کشد و بسیار طلب سخن راست از باطل می کند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، كانون وكلا، به عنوان اصلی‌ترين تشکیلات قانونی برای طرح و الحاق حق کسانی است که در مشکلات اجتماعی دچار نوعی بی عدالتی می شوند تا با انتخاب یک وکیل بتوانند، قانونی طرح دعوی کنند و حق خود را بگیرند.

کانون وکلا در سال ۱۳۲۶خورشيدی زير نظر وزارت دادگستری تشكيل و اولين انتخابات هيئت مديره نيز در همان تاريخ برگزار و رياست كانون نيز از وزارت عدليه تعيين شد. اين روند تا تصويب لايحه استقلال كانون وكلای دادگستری ايران در ۷ اسفند ۱۳۳۱ ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۳۳۲ شمسی اولين انتخابات كانون وكلا براساس لايحه استقلال انجام گرفت. سال های پيش جامعه وكالت ايران در سه كانون وكلای مركز، آذربايجان و فارس متمركز بود و مرجع ذيصلاح برای صدور پروانه وكالت دادگستری در انحصار سه كانون فوق‌الذكر بود.

اما در سه دهه اخير (هفتاد و هشتاد و نود) و به دنبال افزايش حوزه‌های قضايی و نيز فارغ‌التحصيلان حقوق و در نتیجه ی افزايش وكلای دادگستری و با تجويز لايحه استقلال كانون وكلای دادگستری، استان‌های ديگر، كانون‌های ديگری تأسيس کردند و در سال 1395 دور جدید انتخابات کانون وکلا برگزار شد، حسن فرهودی‌ نیا رئیس پیشین کانون وکلای آذربایجان شرقی  دو دوره 2 ساله به طور پیاپی به عنوان ریئس کانون وکلا انتخاب شده بود به همین دلیل این دوره از انتخابات باز ماند و حسن عظیم زاده وکیل سرشناس آذربایجان با کسب اکثریت آرای اعضای کانون کرسی ریاست کانون را به خود اختصاص داد.

.

دیدار مدیر مسئول آژانس خبری تحلیلی نصر با رئیس جدید کانون وکلای آذربایجان شرقی فرصتی شد برای تبیین برخی از ظرفیت ها ، چالش ها و فرصت های پیش روی کانونی وکلا که ماحصل این گفت و گوی یک ساعته را مطالعه می نمایید:

"حسن عظیم زاده" در خصوص تحول و تعاملات جدید در کانون وکلا چنین گفت: نیازهای جامعه و درخواست هایش این بود که در جامعه حقوقی تحولی روی دهد و دامنه فعالیت کانون فقط محدود به برگزاری دوره های کارآموزی، امتحانات، نظارت، صدور پروانه و امور وکالتی نباشد. کانون جز NGOهای جامعه است و نقش موثری در رعایت حقوق شهروندی و فعالیت های حقوق بشری می تواند داشته باشد و در بین نهادها و ادارات مختلف جهت کمک های قانونی و تخصصی می تواند رابطه برقرار کند. 

وی در خصوص فراکسیون اعتدال و نقش این فراکسیون در جامعه حقوقی کانون این چنین سخن گفت: دراین دوره نیروهای جوانی سر کار آمدند، که هر کدام دارای کارشناسی ارشد و دانشنامه دکترا می باشند و در اینجا بحث اندیشه ها و ایده های نو مطرح است که لازم شد کمیسیون های متعددی جهت پیشروی این اهداف و برنامه ها انجام بگیرد، که ناشی از اساسنامه فراکسیون عدالت است و جوانانی که امروز عضو هیئت شده اند از همین کانال به هیئت مدیره پا گذاشتند.

او ادامه داد: فراکسیون برای خودش دارای اساسنامه ای جهت اعتدال و اعتلای حق و اجرای صحیح قانون است. در حدود 16 کمیسیون مختلف تشکیل شده است. از جمله؛ امور بین المللی، امور پارلمانی، امور زنان، تدوین و تنقیح قوانین، حقوق بشر، روابط عمومی، داوری، علمی و کارآموزی اختیاری، فرهنگ و هنری، معاضدت قضایی، هیئت نظارت بازرسی ، ورزش، نشریه و سخنرانی؛ قبلا برخی از این هیات ها تشکیل شده بود ولی یک تعدادی نیز اخیرا اضافه شده است فعال ترین این کمیسیون ها نیز معاضدت قضایی و کارآموزی اختیاری است.

رئیس کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی  در خصوص کمک های کانون به افراد نیازمند و سرو سامان دادن به امور کیفری توسط وکلای معاضدتی، و وکلای تسخیری اظهارداشت: کمیسیون های معاضدتی برای افراد نیازمند، و وکلای تسخیری که در بازپرسی و یا درخصوص امور کیفری، دادگاهی و... کانون وکلا برای سرو سامان دادن به امور آنها وکلایی را که اکثرا مدرک دکترا و یا مدرس دانشگاهی دارند معرفی می کند.

عظیم زاده در ادامه عنوان کرد: کمیسیون های داوری به جهت کم شدن بار دعاوی در دادگستری، بخصوص دعاوی پیچیده که نیاز است مدارک و عدله به صورت تخصصی بررسی شود با دادگستری همکاری دارد و در امور پارلمانی چون نیاز است قوانین در برخی از امور تعویض و مقررات جدید وضع شود و با تعامل همه نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس تشکیل می شود. 

وی در رابطه با کمیسیون بین المللی نیز بیان کرد: کمیسیون بین المللی مسئولیت اموربین المللی را به عهده دارد تا بتواند از این طریق نظرات خود را از طریق اتحادیه وزارت امور خارجه بررسی و حتی جهانی کند.

او در رابطه با کمیسیون نشریه و سخنرانی های کانون نیز گفت: نشریه مختص به کارآموزان است، ما قضات و اساتید دانشگاه را هفته ای یک بار و یا تا آنجا که وقت آنان اجازه می دهد دعوت می کنیم که بیایند و در رابطه با پدیده های جدید حقوقی و قانونی دکترین یا آرای جدید، بحث یا صحبت کنند.

رئیس کانون وکلا به کمیسیون ورزشی کانون و ورزشکاران موفق آن نیز اشاره داشت؛ وی گفت: کاپ هایی که پشت سر بنده می بینید همه حاصل زحمات تیم ورزشی کانون وکلا می باشد. این کاپی، همین که بزرگتر از همه است متعلق به تیم فوتسال کانون می باشد. که در سال 94 دریافت کرد و رقیبانی نظیر کانون اصفهان و تیم هایی از کشورهای خارجی را مغلوب کردند.

رئیس کانون وکلا به کمیسیون امور زنان و مسائل مربوط به صندوق بازنشستگی اشاره کرد و اذعان داشت: کمیسیون امور زنان در خصوص مسائل مربوط به زنان فعالیت گسترده ای دارد و صندوق بازنشستگی هم  که به نام"صندوق حمایت از وکلا"مشهور است، جهت تأمین آینده وخدمات درمانی وغیره ی وکلای بازنشسته فعال شده است. 

عظیم زاده در پاسخ سوالی پیرامون نگاه جامعه به وکیل ؛ پاسخ داد: وکلا با رفتار صحیح و صداقت می توانند با افراد جامعه ارتباط برقرار کنند، و کانون در شناساندن این  پایگاه و جایگاه نقش مهمی ایفا می کند، وکلا با تمام اصول اخلاقی و قانونی وظایف خودشان را انجام می دهند. اگر گاهی نیز خلاف و نابسامانی دیده می شود در حکم عدم است( یعنی چیزی که نادرست است(

رئیس کانون وکلا در ارتباط با وکلایی که زیر نظر دستگاه قضا ( ماده 187) فعالیت دارند نیز عنوان کرد: در استان 1600 وکیل داریم که عضو کانون وکلا هستند ، در حال حاضر دو نوع وکیل در کشورمان فعالیت دارند یک تعداد پروانه فعالیت خود را از کانون وکلا که مجموعه ای مستقل است دریافت کرده اند و برخی نیز در سال های اخیر در قالب وکلای ماده 187 پروانه فعالیت خود را از دادگستری تحویل گرفته اند که تعدادشان نیز به دلیل برگزار نشدن امتحانات در این چند سال اخیر کم شده است . اتحادیه سراسری کانون وکلا با وکلای ماده 188که از( نیروی انسانی ) جامعه و منشأ خدمات هستند مخالف نیست، اما آنها جز جامعه کانون وکلا نیستند وعرض کردم خدمت شما کانون وکلا 1600 وکیل دارد و ما آرزو داریم این دوگانگی که در این جامعه وکلا هست، از میان برود. 

وی در خصوص نحوه عضویت و ورود به کانون وکلا همچنین سختی های ورود به کانون چنین پاسخ داد: تا سال اوایل دهه 69  تنها یک دانشکده حقوق تهران در ایران وجود داشت که در سه رشته  قضایی، سیاسی، اقتصادی، تدریس داشت و سپس دانشکده شهید بهشتی در این رشته پذیرش کرد، در تبریز هم دانشکده حقوق توسط جناب آقای مرجوم رفیعیان و ابولفتحی تأسیس شد. ما امسال تعداد 300 نفر ورودی داشتیم، در این میان نیاز استان 70 نفر بود، که با احتساب 25 درصد  جمعیت ورودی ایثار گران و بقیه سهمیه آزاد هستند. به  صورت کلی در رشته وکالت تحصیل کرده زیاد است، اما...! قانون گذار در این خصوص بسیار سختگیرانه رفتار کرده و این سخت گیری بسیار منطقی و موافق عقل است تا کسی نتواند به این راحتی عضو کانون شود.

او چنین ادامه داد: به جهت اینکه وکیل، وکیل مدافع متهم است درالحاق حق متهم نقش اساسی ایفا می کند باید تسلط کامل به اصول فقه و قانون داشته باشد در نتیجه این موضوعات، ورود به کانون مشکل است. نیاز بر اساس تعداد پرونده ها  سنجش می شود ولی از نظر بنده رشته کاملا شیرینی است.

رئیس کانون وکلا  در صحبت های پایانی به نقش و جایگاه دفاع وکلا در جامعه اشاره کرد و گفت: متاسفانه جامعه جایگاه قانونی و حرمت وکیل را نمی شناسد و جامعه نمی داند هنوز که وکیل یک واسطه بین قانون وفرد می باشد و به عنوان نماینده وارد محکمه می شود تا از حق فرد دفاع کند ؛  او نماینده ای نیست که حق را ناحق کند.

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است