پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   65377  | تاریخ خبر : 1395/11/18  | ساعت : 08:55

گفت و گو با سعید جلالی نماینده موسسات مردم نهاد تبریز:

فقر را با علم ریشه کن کنیم


نصر: امروزه دیدگاه ها در رابطه با مسئله فقر بیشتر پاکتی است تا علمی! اهدای بسته های سبد کمک خانوار بیشترین هدف موسسات است. اگرچه این سبد خانوار نیاز خانواده فقیر را برای مدت کوتاهی رفع می کند، اما با یک مشکل اساسی مواجه است، "فقرنهادینه می شود!"

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، یکی از افرادی که سال ها در مبارزه با فقرتلاش گسترده ای انجام داده است و مطالعات زیادی در زمینه مبارزه ریشه ای با فقر داشته، " سعید جلالی" است. این انسان وارسته ، فعال حوزه های اجتماعی نیز هست و در زمینه مبارزه ریشه ای با فقر مطالعات فراوانی داشته و معتقد است «با فقرنباید پاکتی برخورد کنیم، بلکه فقر را باید با علم ریشه کن کنیم.» از همین رو برآن شدیم تا با این جوان امروز بیشتر آشنا شویم.

نماینده موسسات و هیئت های مردم نهاد تبریز در بدو ورودش پس از معارفه ی معمول قبل از نشستن به سراغ کتابخانه نیمه جان دفترما(نصر) رفت و با یک نگاه تمام قد به شاگردان کتابخانه، غایبین را شمارش کرد. نگاه اش که به نگاه کنجکاوم گره خورد.

پدرانه بر رویم لبخند پاشید و روی صندلی نشست و گفت: با تعجب نگاهم نکنید! من وقتی پا به محیط فرهنگی می گذارم اول سراغ کتابخانه آنها را می گیرم و این عادت من است. و در ادامه قول داد که به کتابخانه ما سامانی دهد و عذر این غایبان را موجه کند.

در این میان سخن به شهر بدون گدای تبریز رسید و او با تأملی اینگونه توضیح داد: خانم جوان غلو نکنید! نگویید شهر بدون گدا؟. فقر در تبریز کماکان ادامه دارد! بهتراست بگوییم، افتخار داریم در میان کلانشهرهای پرادعا "تکدی گری" را ساماندهی کرده ایم. پس کاملا بدون گدا نیستیم!

 ولی برعکس کلان شهری همانند تهران در ظاهر شهر هم فقرا را رها نمی کنیم و ظاهر شهر را از فقرا  بخصوص "تکدی گری" پاک کرده در مراکزی به نیازهای بیولوژیکی و ضروریات این دست افراد پاسخ می دهیم و به آنها یاری می رسانیم.

او در ادامه به آسیب اجتماعی قبل از انقلاب اسلامی ، به خصوص موج آسیب اجتماعی در کلان شهرها اشاره کرد و ادامه داد: مردم بازار شاهد اصلی این موج آسیب بودند. پس تصمیم به مقابله با این آسیب اجتماعی گرفتند و از این رو قرض الحسنه ها و موسسات وخیریه هایی در بازار و رفته رفته در سراسر شهرتبریز افتتاح کردند تا با تکیه بر سرمایه های اهدایی مردم با شیبی ملایم جلوی این آسیب اجتماعی را بگیرند که تا حدودی موفق هم شدند و ما امروز در شهر شاهد گدایی نیستیم. اما...و اما، ما نباید دچار خواب مصنوعی شویم!

سعید جلالی از مبارزه با فقر، با توجه به آسیب شناسی و مبانی علمی اینگونه سخن گفت و تاکید کرد: باید به فقر، ریشه ای و با مبانی علمی نگاه کنیم و خانواده را از فقر به سمت اشتغال پایدار سوق دهیم. فقر به خصوص "فقر خشن"( آنچه که در مورد ما اتفاق می افتد "خط فقرخشن یا گرسنگی" نامیده می شود که پایین‌ترین رده‌های درآمدی یک جامعه را شامل می‌شود و خط فقر خشن هنگامی کاربرد دارد که معیارهای خط فقر نسبی و حتی فقر مطلق نیاز مردم را پاسخگو نباشد) که باید در جامعه کنترل شود تا جامعه به این وادی سوق پیدا نکند.

او در ادامه به دشواری حمایت موسسات و چالش های آنها نظری انداخت و اظهار کرد: با توجه به وضعیت معیشتی و اقتصادی، هیچ موسسه ای نمی تواند یک خانواده چهار نفری را تا فقر خشن حمایت کند و این یک چالش است. اگر به حمایت از خانواده ها همراه با یارانه بخواهیم خوش بینانه نگاهی بندازیم، 500 هزار تومان شاخص پرداختی موسسات فاصله ی زیادی با یک میلیون و 500 هزار تومان درآمد معمول سقف خانوار دارد و علتش نیز همان ریشه ای نگاه نکردن به فقر است.

وی نگاه دنیا را به موضوع فقر، برای ما اینگونه  شرح داد: عمر نگاه توزیعی و ترحمی به فقر در دنیا سپری شده است، آنها درک کردند که نگاه توزیعی و ترحمی به فقر می تواند باز تولید فقر در نسل باشد و فقر را نهادینه کند و با نگاهی علمی سعی کردند که این زنجیره شوم را با توسعه و توانمند سازی علمی نسل ها از بین ببرند.

وی اضافه کرد: در ایران 3 میلیون نفر امکان تحصیل ندارند که نماینده 3 میلیون خانوار هستند که در جمع نماینده 12 میلیون فقیرمی شوند، ما نه تنها خودمان باید سعی کنیم این خانواده ها را از نظر علمی توانمند سازی کنیم بلکه باید دولت را متوجه برخورد علمی کنیم تا این مسائل بیشتر از این جان نگیرد و اساس کار خیریه ها که بر اصل"حفظ کرامت انسانی"است بیشتر از این زیر سوال نرود.

عضو هئیت امنای موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز به ایده های ایجاد شده ی سال در خصوص مبارزه با فقر این چنین اشاره کرد: ایده ی اینکه چرا با وجود مبارزاتی که در مقابله با فقر داشتیم، هنوز موفق به توسعه و مبارزه ی اساسی نشدیم. دکتر حسین عظیمی در این خصوص به این نتیجه رسید که « ما به صورت ریشه ای و پایه و به صورت خصوصی سرمایه گذاری نکردیم.» بنابراین اولین نگاه ما به علوم پایه جذب شد! ما در کشور 98.5 درصد پوشش اول ابتدایی داریم که 43 درصد مردودین این پایه به حساب می آیند و در مناطق دو زبانه، همان فرزندانی هستند که از سر فقر خانواده به صورت خاص( فساد، فحشا، اعتیاد) نتوانسته اند پیش دبستانی را بگذرانند و به " کودکان کار" مشهور هستند.

وی گفت: کودک کار وقتی در پیش دبستانی مردود می شود با توجه به آسیبی که از محیط بیرونی و درونی دریافت کرده از حلقه و روند عادی آموزشی خارج شده آسیب پذیر می شود و این مشکلی است که باید برای آن فکری شود.

سعید جلالی در مورد " حمایت از کودکان مستعد تحصیل تبریز" موسسه تازه تأسیس خود اظهار داشت: در این موسسه با توجه به مسأیلی که قبلا اشاره کردم، سعی شده به کودکان 5 سال به بالا، از هر نقطه از استان که مستعد به تحصیل است، حق دارد برود و سر کلاس درس بنشیند و آموزش ببیند.

وی اضافه کرد: این موسسه افتخار دارد که مستقل، با بودجه خیراداره می شود و بر 5 اصل بنیان گذاری شده است« ارتباط با خدا، انسان دوستی، مقابله ریشه ای و علمی با فقر، رفاه مردم، حفظ محیط زیست» ما با تأمین مبانی آموزشی برای نو آموزان و هم زمان سرپرست های این خانوار ها را نیز آموزش می دهیم تا هم نو آموزان را توانمند سازی کنیم هم منابع تأمین معیشتی این نوآموزان را دائمی و فقرآنهار را از بنیان درمان کنیم. در کنارش با آموزش زبان ملی "فارسی"، در کنار زبان محلی بخصوص در مناطق دو زبانه(آذربایجان، کردستان، سیستان)  که خاستگاه آسیب پذیری بیشتری به دلیل عدم تسلط به زبان فارسی هستند، با حفظ مقام مادری آموزش می دهیم و کلید فروش و بازاریابی و تکاپو، درآمد زایی را به دستش آنها می سپاریم .

او به کمک هایی که به خود اشتغالی مادران در این موسسه صورت می گیرد اشاره و عنوان کرد: ما با کمک به خود اشتغالی مادران و سرپرستان این خانواده ها آرامش را به خانه این خانواده ها می آوریم و ایجاد اشتغال پایدار در این خانواده ها باعث "حفظ کرامت انسانی " در این خانواده ها می شویم و در کنار این پس از آموزش با ارائه سبد خانوار و وام خود اشتغالی آنها را برای ادامه زندگی با عزت حمایت می کنیم.

سعید جلالی سخن خود را چنین به پایان رساند: من در تجربه هایی که داشتم فرای رضای انسانها، همیشه سعی کردم رضای خدا را در نظر داشته باشم ومن معتقد هستم دانشگاه ها باید دیوار های خود را بر روی دانشجویان مستعد کوتاه کنند و این سرمایه های ارزنده را حمایت کنند. آموزش برای "فردای بهتر" نه تنها لازم، بلکه ضروری است.

 

گفت و گو از آیرین رحیمیان

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

آقای حاج سعید جلالی یکی از انسان های نیک این روزگار است.از جمله ابعاد حیات اجتماعی ایشان، احیای آثار مکتوب آذربایجان با تکیه بر مفاخر ملی این سرزمین است و ما توانسته ایم به کمک ایشان چندین کتاب ارزشمند در حوزه بزرگداشت مفاخر ملی آذربایجان منتشر کنیم.از همکاران محترم نصر نیوز به خاطر این مصاحبه تشکر می کنم
11:55:30 1395/11/18
محمد طاهری
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است