پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   65329  | تاریخ خبر : 1395/11/17  | ساعت : 07:12

گزارش نصر از سفر یکروزه معاون علوم و فناوری ریاست جمهوری به تبریز؛

تقویت پایه اقتصاد جامعه با اقتصاد دانش بنیان / لزوم توجه به خلاقیت و نوآوری در دانشگاه ها / اعتبار 2.5 میلیاردی برای افتتاح مرکز فناوری سهند


نصر: معاون علوم و فناوری ریاست جمهوری ضمن افتتاح مراکز مختلف نوآوری در سفر خود به تبریز در سخنان خود گفت: توجه به خلاقیت و نوآوری در دانشگاه های نسل سوم و چهارم اهمیت بسیاری دارد و اقتصاد جامعه باید بر پایه اقتصاد دانش بنیان باشد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فناوری نصر، سورنا ستاری معاون علوم و فناوری ریاست جمهوری طی سفر یک روزه خود به تبریز به بازدید از دانشگاه علوم پزشکی تبریز و افتتاح مرکز سلول درمانی این دانشگاه، افتتاح و بازدید از مرکز نوآوری دانشگاه تبریز،افتتاح و بازدید از شتاب دهنده بنیاد ملی نخبگان و افتتاح و بازدید از مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی سهند رفت.

این گزارش حاکی است، سورنا ستاری معاون علوم و فناوری ریاست جمهوری در ابتدای سفر خود به تبریز به بازدید از از نمایشگاه فناوری های پزشکی در ساختمان تحقیق و توسعه دانشگاه سراسری (پشمینه) و طرح های ارائه شده در بخش سلول های بنیادی بیمارستان شهید مدنی رفت و گفت: طرح ها و ایده ها بیشتر و بهتر  از آنچه بود که تصور و توقع داشتم.

وی همچنین بخش ccu vip بیمارستان شهید مدنی تبریز را افتتاح کرد که این بخش شامل ۲۵ تخت، ۴ اتاق vip  و مانیتورینگ کامل است که با هزینه کرد ۱۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

♦افتتاح فاز اول نخستین مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی کشور

در ادامه این سفر سورنا ستاری معاون علوم و فناوری ریاست جمهوری در آیین فاز اول نخستین مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی کشور گفت: شهر تبریز قطب علمی و فرهنگی بزرگی برای کشور است، خوشحالم که دانشگاه پزشکی این شهر قبل از دانشگاه علوم پزشکی تهران و شیراز به مرحله افتتاح رسید.

وی بیان کرد: اکنون زمانی است که باید دیوارهای بین دانشگاه و جامعه را از بین برد و در دانشگاه ها نیز بحث علوم بین رشته ای دیوارهای بین دانشکده ها برداشته است، پس باید روی این علوم سرمایه گذاری کرد.

ستاری گفت: استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان  تحول فرهنگی را در جامعه ایجاد می کنند که فرهنگی برای استقلال است.

وی  در حاشیه افتتاح مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در گفتگو با خبرنگاران گفت: خوشبختانه فضای دانشگاه های کشور و به خصوص علوم پزشکی به سمت کارآفرینی محصولات جدید پیش می رود.

وی ادامه داد: انتظار داریم توسعه فعالیت های این چنینی  در کوتاه ترین زمان ممکن باعث ارتقای خدمات پزشکی و بالا بردن سطح سلامت مردم در جامعه شود.

ستاری گفت: دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در راستای پیشبرد همین اهداف مبالغ قابل توجهی را برای چنین پروژه هایی هزینه کرده است.

صومی رئیس دانشکده علوم پزشکی تبریز در ادامه این آیین گفت: در سه سال اخیر 24 شرکت دانش بنیان، در دانشگاه علوم پزشکی تبریز ایجاد شده که این رقم تاپایان سال به 30 مورد افزایش می یابد.

وی ادامه داد: توسعه شرکت های دانش بنیان، در حد تصویب باقی نمی مانند و برای فعالیت هرچه بیشتر آن ها با هدف تجاری سازی تلاش می کنیم.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی تبریز، توانسته است  بیشترین استعدادهای برتر را در سطح دانشگاه های علوم پزشکی شمالغرب کشور، از آن خود کند و اگر آموزش را به فناوری های کاربردی تبدیل کنیم در سال های آتی حرفی برای گفتن خواهیم داشت.

محمد نوری، رئیس مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی طبق برنامه‌ریزی‌ها، این مرکز در آینده در قالب پژوهشگاه سلول‌های بنیادی و بازساختی خدمات‌رسانی خواهد کرد؛ اما فعلاً در بیمارستان شهید مدنی و به صورت هماهنگ با آن در بیمارستان‌های سینا، شهید قاضی و شهداء فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: قسمت اصلی این مرکز که شامل اتاق تمیز و آزمایشگاه مولکولی است، در بیمارستان شهید مدنی ساخته شده است.

نوری بیان کرد: آینده علم‌ پزشکی مرتبط با سلول‌درمانی و پزشکی بازساختی است و از این رو تولید بافت‌های مورد نیاز از اولویت‌های مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی است.

نوری اظهار کرد: شبکه استانی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی تشکیل یافته و برای ایجاد شبکه جهانی آن، با 12 دانشگاه معتبر دنیا ارتباط علمی برقرار کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه برای ایجاد اتاق تمیز و آزمایشگاه مولکولی این مرکز 40 میلیارد ریال هزینه شده است، گفت: بر اساس همکاری مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه علوم پزشکی تبریز، مقرر شده است در برنامه‌ای پنج ساله، 500 میلیارد ریال برای توسعه این مرکز هزینه شود که 100 میلیارد ریال آن را معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تقبل کرده است.

در انتهای این مراسم حمیدیه رئیس ستاد فناوری این مرکز گفت: پزشکی آینند، پزشکی با ساخت سلول های بنیادی خواهد بود و در این بحث باید جز دو یا سه کشور  اول در دنیا باشیم.

 

افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه تبریز

سورنا ستاری  در آیین افتتاح این مرکز گفت: اقتصاد در کشور ما مردمی نیست و همه منتظراند دولت پول بگذارد و کارخانه تاسیس کند مردم به بازی دولت و نیمه دولتی ها نگاه می کنند که این سرمایه گذاری ها اشتباه است.

وی ادامه داد: در آذربایجان شرقی انواع شرکت های صنعتی تاسیس شده است و ظرفیت زیستی ان تکمیل شده است  ولی چهارمین استان از نظر درصد بیکاری در کشور است.

ستاری تاکید کرد: دیدگاه ها باید در مورد اقتصاد دانش بنیان باشد تا اشتغال زایی شود،  باید به  پول مغزمان  متکی باشیم نه پول جیبمان.

وی بیان کرد: صادرات ماده خام به دنیا دیگر افتخار به حساب نمی آید بلکه احتیاج به یک فرهنگ جدید در حوزه کسب و کار وهنر کارآفرینی است و فرهنگ مفت خوری باید کنار گذاشته شود.

ستاری با بیان اینکه بودجه دانشگاه باید آرام آرام از حیطه بودجه دولتی خارج شود، گفت: دانشگاه خود باید اقدام به درآمدزایی کند و تا بخش خصوصی وارد حوزه پژوهش نشود، کیفیت آن توسعه نمی یابد.

محمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز در آیین افتتحاح مرکز نوآوری این دانشگاه گفت: رسالت این مرکز که در نوع خود کم نظیر است،  هدایت تیم های نوآور و صاحبان ایده و توانمندسازی آنها درجهت تولید و تجاری سازی محصولات فناورانه بوده که امری مهم و تاثیر گذار در توسعه علمی این دانشگاه است. در همین راستا با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری درصدد ایجاد پارک تخصصی"ICT"  نیز  هستیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر در این دانشگاه بیش از 24 هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 45 درصد در مقاطع رشته های تکمیلی ادامه تحصیل می دهند.

وی ادامه داد: وجود 200 آزمایشگاه تحقیقاتی، چندین قطب علمی، مرکز تحقیقاتی و نزدیک به 800 عضو هیات علمی از دیگر توانمندی های این دانشگاه است.

همچنین این گزارش حاکی است، مرکز نواوری دانشگاه تبریز با حضور  جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی ، شبستری معاون سیاسی امنیتی، پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز افتتاح شد.

ضیاءالدین دائی کوزه کنانی رییس مرکز رشد واحدهای علم و فناوری دانشگاه تبریز نیز در این آیین با اشاره به تامین فضای مناسب برای برگزاری رویدادهای شتاب(شکوفایی و توانمندسازی ایده های برتر) در این مرکز، گفت: 30 دفتر کار مجزا و سالن های کارگروهی در این مرکز وجود دارد.

وی اضافه کرد: این مرکز امکانات پیشرفت را برای صاحبان ایده فراهم ساخته و تیم هایی که مرحله پیش رشد را با موفقیت پشت سر بگذارند خواهند توانست برای ادامه فعالیت وارد مرکز رشد واحدهای فناور شوند.

وی افزود: مرکز نوآوری دانشگاه تبریز بصورت شبانه روزی در مدت زمان 6 ماه و با هزینه 18 میلیارد ریال در فضایی به وسعت 4 هزار متر مربع به بهره برداری رسیده است.

 

افتتاح اولین مرکز شتابدهی شمالغرب

ستاری با حضور در اداره بنیاد ملی نخبگان اولین مرکز شتابدهی شمالغرب را نیز افتتاح کرد.

این مرکز شتابدهی در یکی‌از خانه های  تاریخی تبریز  ایجاد و  سنگ فرش این خانه نیز احیا شده است.

این مرکز طرح هاو ایده هایی که  در مسابقات سطح استانی برگزیده می شوند در این بنیاد مستقر خواهند شد و  این بنیاد به ایده های منتخب شتاب می دهد و آنها را هدایت می کنند تا از ایده به محصول برسند.

بر این اساس این بنیاد حاوی دو در زرد رنگ وسبز رنگ هستند که ایده ها از در ورودی زرد رنگ وارد شده و با گذراندن چهار کمپ به شرکت واقعی تبدیل شده از در خروجی خارج خواهد شد.

مرکز شتابدهی شمالغرب مکانی برای ارتباط تولیدکننده با خریدار خواهدبود.

 

افتتاح مرکز نوآوری و فناوری دانشگاه صنعتی سهند

سورنا ستاری با حضور در دانشگاه سهند مرکز نوآوری و فناوری را افتتاح کرد و گفت: این دومین بار است که در این داشگاه حضور دارم و برداشتم از سفر اول نیز خیلی خوب بودو این دانشگاه قابلیت های خیلی خوبی دارد.

وی ادامه داد: دانشگاه ها باید به سمت فرهنگ و اکوسیستم حرکت کنند و یک زیست بوم در خود داشته باشند تا جز دانشگاه های نسل سوم و چهارم باشند.

  بهزاد پورعباس معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی سهند در در آیین افتتاحیه مرکز نوآوری و فناوری دانشگاه صنعتی سهند با اشاره به مهم ترین ویژگی های نوآوری و فناوری در عصر حاضر افزود: نوآوری این توانمندی را دارد که یک نیازمندی را به بهترین شکل ممکن رفع کند.

وی گفت: آنچه که مسلم است در نوآوری چیزی به نام تکرار وجود ندارد و توجه مشتری را به محصولی جلب می کند که تا حال در بازار نبوده است.

وی ادامه داد: فناوری نسبت به نیاز بازار ایجاد میشود اما بعد از مدتی دچار رکود خواهد شد در این زمان است که نوآوری وارد عمل می شود.

وی با اشاره به آغاز به کار مرکز فناوری و نوآوری این دانشگاه تصریح کرد: این مرکز در یک هزار و 500 متر مربع و با اعتبار اولیه 15 میلیارد ریال آغاز شد که در مجموع و تا کنون بیش از 25 میلیارد ریال برای بهره برداری از آن هزینه شده است.

وی بیان کرد: اهداف اساس نامه این مرکز ترویج و توسعه فرهنگ نوآوری در کشور ، نقش آفرین در تحقق کارآفرینی مبتنی =بز نوآوری، تسریع تبدیل ایده به محصول است.

 پورعباس در ادامه به برنامه های آتی این مرکز اشاره کرد که از مهم ترین آن ها می توان به برگزاری استارت آپ های فصلی اشاره کرد.

------------------------

گزارش از گلناز پورنامی

-------------------------

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است