پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   65328  | تاریخ خبر : 1395/11/16  | ساعت : 18:50

گزارش نصر از جشنواره فیلم فجر در آذربایجان شرقی؛

"سد معبر" در تبریز از "فراری" پیشی گرفت


نصر:صندلی های سینمای تبریز حتی با حضور دوستداران سینمایی هم پر نشد! ظرفیت سینمایی شهر ما بسیار بالا است اما استقبالی که باید از جشنواره فیلم فجر می شد قابل قبول نیست

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

و این عدم استقبال  می تواند ناشی از عدم اطلاع رسانی درست به علاقه مندان سینمایی شهر و همچنین عدم برنامه ریزی و اجرای درست جشنواره باشد. چراکه هنرمندان شهر ما همیشه مشتاق فعالیت در حوزه ی خود بوده اند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر آژانس خبری تحلیلی نصر، سینما برای مردم کشور ما جایگاه بسزایی دارد و می توان گفت که پنجره ای  بین دنیای واقعی و داستانی ذهن مردمان است. با مرور زمان که حوزه ی سینما در عرصه های مختلف خود قدم های استواری برای پیشرفت برداشت و زمینه های شکوفایی و کشف استعداد های جوانان را نیز فراهم کرد، توجه بیشتری را به خود جلب کرد، به طوری که با برپایی جشنواره های مختلف و کسب موفقیت های اهالی سینما در این جشنواره ها سبب برقراری پیوندی مستحکم بین حرفه ی سینماگری و هنرمندی شد.
اما باید خاطر نشان کرد که روند برگزاری این جشنواره ها علی رغم اینکه در تمام شهرهای کشور علاقه مندان زیادی دارد، در پایتخت از استحکام و جدیت بیشتری برخوردار است، این به آن معنا نیست که در پایتخت نیز مشکلات و نقص هایی وجود ندارد اما زیرساخت هایی که برای برگزاری یک جشنواره لازم است به طور گسترده تری  ایجاد شده است.
گفتنی است برای برگزاری اینگونه جشنواره ها در سایر شهرهای کشور علاوه بر دارا بودن شرایط لازم  برای برگزاری، هماهنگی درست و همزمان مرجع با نمایندگان برگزار کننده در شهرهای دیگر از رکن های اصلی این پروژه های بزرگ سراسری است.
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر که در تهران آغاز به کار کرده است، همزمان در استان آذربایجان شرقی  نیز در حال برگزاری است. این جشنواره در حالی در تبریز آغاز شد که روز اول این جشنواره با مشکلات و نقص های عدیدی روبه رو بود.
مشکلات فنی که جهت اکران فیلم ایجاد شده بود این بار نه تنها در شهرستان ها بلکه در تهران نیز در ساعات نزدیک اکران فیلم ها اتفاق افتاد و سبب ایجاد اختلال در برنامه های شهرستانی شد. عدم اطلاع رسانی درست دبیرخانه جشنواره و عدم هماهنگی ستاد های اجرایی در اطلاع رسانی درست و به موقع این بار تبریز را دامن گیر کرد.

علاقه مندان به حوزه ی سینما که در روز اول این جشنواره برای اکران فیلم "فراری" به سینما ناجی مجتمع 29 بهمن تبریز آمده بودند با درهای بسته ی سالن سینما  و تغییر برنامه و تغییر مکان اکران فیلم ها مواجه شدند. درست است که تعداد استقبال کنندگان از این جشنواره در روز اول شاید به 20 نفر هم نمی رسید و شایسته شهری هنرپرور همچون تبریز نبود اما با وجود مشکلاتی که در حین برگزاری این جشنواره اتفاق افتاد این ذهنیت را به ذهن می آورد که تعداد اندکی مردم شاید موهبتی الهی بوده است تا آبروی  مانده ی عوامل اجرایی این جشنواره از این بیشتر به باد نرود.
عدم اکران فیلم در سانس اول روز نخست جشنواره به سبب تغییر برنامه زمانی و مکانی که توسط ستاد اجرایی تهران در ساعات اولیه برگزاری جشنواره به تبریز ابلاغ شد، موجب آزرده خاطر شدن اهالی سینمایی تبریز و همچنین مردم سینما دوست شد. این تغییر برنامه به صورتی اتفاق افتاد که برنامه ابلاغ شده ی اکران فیلم ها توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تبریز مورد تایید دبیرخانه تهران قرار نگرفته بود.
در ساعاتی که مردم در پشت درهای بسته سالن سینما به انتظار ایستاده و در پی یافتن پاسخ به ابهاماتی که در ذهن خود بود قرار گرفته بودند، سری بعدی نقص های برگزاری جشنواره در راه بود و اینبار مشکل در رمزگشایی فیلم ارسال شده برای اکران! رمزگشایی که با مشقت های فراوان عوامل اجرایی به نتیجه ای نرسید و برای اکران روز اول مهر و موم مانده، باقی ماند!
در طول جشنواره فیلم فجر استانی که در تبریز در حال برگزاری است، برنامه های مرتبط دیگری نیز برنامه ریزی شده  که از جمله ی آنها جلسات نقد و بررسی فیلم های اکران شده است که مشکلات روزهای اول جشنواره، پای این جلسات را نیز به سری نقد های ایجاد شده درباره  برگزاری این جشنواره کشید.

این مشکلات و حاشیه هایی که در 2 روز اول جشنواره به وجود آمد سبب، به درد آمدن دل برخی از هنرمندان و پیشکسوتان سینمایی شهرمان شد. به طوری که " حسین پورستار" سینماگر باسابقه استان و مسئول کمیته کارگردانی از نحوه ی برگزاری جشنواره فیلم فجر و سالن های خالی از تماشاگر انتقاد کرد و گفت: برای شهری مانند تبریز که خود زمانی دارای جشنواره های متعدد در حوزه ی فیلم و سینما بوده است واقعا باعث تاسف است که با مشکلات این چنینی روبه رو شود. پتانسیل سینمایی شهر ما بسیار بالا است اما استقبالی که باید از این جشنواره می شد قابل قبول نیست و این عدم استقبال  می تواند ناشی از عدم اطلاع رسانی درست به همکاران سینمایی شهر و همچنین عدم برنامه ریزی و اجرای درست جشنواره باشد.چراکه هنرمندان شهر ما همیشه مشتاق فعالیت در حوزه ی خود بوده اند.
پورستار در مورد نحوه ی برگزاری جلسات نقد و بررسی توضیح داد و گفت: من به همراه یکی دیگر از همکاران خود دعوت به بررسی و نقد آثار اکران شده در این جشنواره شده ایم، متاسفانه در طی این 2 روز نحوه ی شرکت ما در اکران فیلم ها بصورت واضح مشخص نشده است که به عنوان منتقد با ارائه کارت یا با خرید بلیت شرکت خواهیم کرد! با وجود این مسائل 2 روز اول این جشنواره  بدون برپایی جلسات نقد و بررسی به پایان رسید.
در حاشیه برگزاری جشنواره فیلم فجر استانی که در روزهای اولیه به مشکلات زیادی مواجه بود، مسئله قابل تامل دیگر که از طرف مسئولان و نمایندگان تهران ابلاغ شده بود، ارائه 3000 بلیت به انجمن سینما گران، سینماگران استان، پیشکسوتان و دوستداران سینما، وجود داشت. که اگر این توزیع بصورتی بود که تمام دوست داران سینما به تماشای فیلم های برگزیده آمده بودند، سالن های سینما خالی از تماشگر نبود.

گزارش از نویده رئوف فرد
انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است