پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   65263  | تاریخ خبر : 1395/11/16  | ساعت : 07:44

بررسی راهکارهای پیشرفت و توسعه کسب و کارها (9)

تحقیقات بازاریابی عصای دست مدیران


نصر: در حال حاضر به دلیل پیچیده‌تر شدن داد و ستدهای تجاری و رقابت فشرده‌تر چه در سطح ملی، بین‌المللی و جهانی نسبت به دهه‌های قبل توجه و اهمیت به تحقیقات بازاریابی بیش از پیش نمایان می شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

داشتن اطلاعات کافی از عوامل تأثیرگذار در بازار یکی از راه های موفقیت در کسب و کار می باشد. برای کسب اطلاعات کافی نیز لازم است که بخش تحقیقات بازاریابی با حضورمتخصصان این عرصه به فعالیت مدادم پرداخته و نتیجه کار این بخش به سایر بخش های تولید و فروش اعلام شود.

به جرات می توان گفت که بخش تحقیقات بازاریابی می تواند اصلی ترین عصای دست مدیران در هر گونه کسب و کاری باشد.

 نخستین گام در راه شناخت صحیح بازار هدف تعیین مخاطبان محصول و در نتیجه زیربنای مدیریت سازمان‌هایی که برنامه کار خود را با توجه به نیازها و خواسته‌های مشتریان تنظیم می‌کنند.

از سایر فعالیت های بخش تحقیقات بازاریابی می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

·         تعیین سیاست‌های بازاریابی و استفاده از عوامل قابل کنترل و خارج از کنترل بازار به بهترین وجه.

·         کشف بازارهای جدید، گسترش موارد استفاده از محصولات یا خدمات فعلی. 

·         کاهش ریسک ناشی از تصمیمات نادرستی که ممکن است از عدم اطلاعات کافی در ارتباط با موضوعی گرفته شود.

·         پیش‌بینی و تخمین تقاضا برای محصول، تعیین میزان عرضه و فروش آتی محصول و جلوگیری از نوسان تولید. (کمبود عرضه یا تقاضا) 

·         کاهش هزینه‌ها به دلیل تولید بر طبق نیاز و خواسته مشتری، مدیریت انبارداری (جلوگیری از کمبود یا مازاد محصول در انبار)، ثبات قیمت، شناسایی دقیق بازار هدف و تولید محصول بر طبق آن .

·         توجه ویژه‌ به بُعد اجتماعی، روانی و عاطفی انسان‌ها در مصرف محصولات (بدون اتکای صِرف به کالا محور بودن افراد ) با تکیه بر خواسته‌های مشتریان.

 موارد ذکر شده نشانگر اهمیت و جایگاه ویژه بخش نحقیقات بازاربی است ولی متاسفانه این امر در کشورمان همچنان نادیده گرفته می شود که در این خصوص باید گفت شاید بزرگترین آسیب در مسیر توسعه «تحقیقات بازاریابی» در ایران عدم توانایی در اجرای آن باشد و شاید علاوه بر آن دیدگاه مدیران کسب و کارهاست که همچنان اعتقادی به تشکیل این بخش در حوزه مدیریت خود ندارند.

هر سازمان برای بقا، توسعه و شکوفایی لاجرم به حرکت صحیح و اصولی است. اهمیت «تحقیقات بازاریابی» در هر سازمان و برای هر حرکت به دلیل کسب «شناخت» از شاهراه «بقا، توسعه، شکوفایی» سازمانی دو چندان معلوم می گردد. همین اهمیت است که جایگاه «تحقیقات بازاریابی» در حوزه کسب و کار بین الملل تا سطح «مقدمه ای پیش از انجام کلیه امور» پیش برده و به عنوان ابزار اصلی تصمیم گیری های خرد و کلان مدیران عالی، ارشد و میانی سازمانها، نهادها و حتی دولت ها در سطح جهانی مطرح گردیده است. بررسی های مطالعاتی شرکتهای صاحب نام بین المللی درحوزه تحقیقات بازاریابی به عنوان الگویی صحیح در  این زمینه و تاکید دوباره بر اهمیت این حوزه می تواند به عنوان راه گشا و سرنخی برای صنایع داخلی محسوب و مطالعه گردد.
طی سالیان اخیر در حوزه داخلی نیز برخی حرکت های مفید و موثر در زمینه «تحقیقات بازاریابی» به عمل آمده که به دلیل فقدان این امر و عدم همه گیری آن در سطح خرد کسب و کار و صنایع، آن دسته از شرکتهای همسو با این مسیر به جهش های حیرت انگیز و موفقیت های کلان در این زمینه دست یافته اند و از تحقیقات بازاریابی نوعی «مزیت رقابتی» برای خود ساخته اند.اما آنچه حائز اهمیت و نقد است ضعف نگرش صنایع داخلی در حوزه تحقیقات بازاریابی است. فرهنگ سازی در زمینه تقویت این نگرش، توجه به پیامدهای مثبت سازمانی، ایجاد مزیت های گوناگون رقابتی، تحکیم سازمانی و کاهش آسیب پذیری در برابر تغییرات محیطی جزئی، بهبود سازمانی و در نهایت تعالی جامعه، تنها بخشی از آثار حرکت «صحیح» در مسیر توسعه رهیافت «تحقیقات بازاریابی» است.
 البته عدم وجود مراکز تخصصی ارائه دهنده خدمات تخصصی، عدم آموزش صحیح مدیران در این حوزه و عدم باروری عمومی فضای کسب و کار داخلی و صنایع در نگرش علمی آسیب هایی است که تا حدودی شاهراه تحقیقات بازاریابی را با مانع مواجه و مدیران را برای تصمیم گیری تا حدودی سردرگم ساخته است.

سید حسین هاشمی-کارشناس ارشد کسب و کار

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است