پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   65204  | تاریخ خبر : 1395/11/14  | ساعت : 08:45

گفتگویی صریح و صمیمی با مدیر عامل آتش نشانی تبریز/

ظرفیت های آتش نشانی تبریز/ درد و دل های " یانقین"


نصر: سوز گلوی آتش نشانان تبریز از آوار همت هم رزمانشان بغض آلود شد و"آه" بر دل" یانقین" نشاند. پلاسکو...! پلاسکو...! و آتشنشان! و حال،... "ایثار"! عجب فداکاری خودخواهانه ای بود این شهادت، همه در حیرت آمدنتان مانده اند، اما پیکر به خواب رفته شما میهمان دستان مردم شد ! 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، پلاسکو بهانه ای برای ابراز همدردی اقشار مردم و نهادها و ارگان ها بود تا به یاد آورند ایثارگران آتش نشان را، معصومیت کودکی با جگر شیر!، زخم تن این شیرمردان یادگار گوشه گوشه از این شهر شلوغ است. متاسفانه، این فداکاری ها در ازدحام ماجراهای این شهر گم شده است و تنها در این میان گاهی با گذر از کنار برج " یانقین " یادمان می آید که آتش و آتش نشانی هم در این شهر هست. 

توجه به مسائل اخیر شهر تهران و حادثه ناگوار پلاسکو، ما را بر آن داشت تا به یاد "یانقین" بیفتیم.

در گفت و گویی صریح و صمیمی با "داود طالب نزاد" مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات شهری کلان شهر تبریز  آخرین وضعیت آتش نشانی و خدمات شهری کلانشهر تبریز را بررسی کردیم.

مدیر عامل آتش نشانی تبریز در تعریف آتش نشان می گوید: آتش نشانی یک عشق بوده وهست و خواهد بود، ولی مظلومیت آتش نشان و فداکاری در کارهایش به این اندازه جلوی چشم نبود، در حادثه پلاسکو به دلیل بعد وسیع و پوشش رسانه ای لحظات فروریختن ساختمان پلاسکو، موضوع رشادت های آتش نشانان به وضوح دیده شد. در صورتی که مشابه ابعاد پلاسکو 7 مهر 1358 در پالایشگاه آبادان رخ داد که از آن روز به عنوان روز(آتش نشانی) یاد می شود.

او ادامه داد: ما در آتش نشانی فقط اتفاع حریق نداریم، بلکه بحث تصادفات وعملیات چاه، نجات حیوانات، به طور کلی نجات موجودات زنده در هر سطح و کیفی مطرح می باشد. زمانی که اتفاق پلاسکو رخ داد، از همان ساعات اولیه مردم به اینجا آمدند و با آتش نشانان هم دردی کردند و به بچه ها با الطافشان روحیه دادند.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات شهری از تعداد ایستگاه های موجود در سطح شهر چنین سخن به میان آورد: 20 ایستگاه آتش نشانی داریم 2 ایستگاه نیز تا پایان سال تکمیل می شود که در جمع 22 ایستگاه خواهند بود، در یک ایستگاه نیز 75-80 درصد پیشرفت داشتیم.

او به امکانات و تجهیزات کامل و پیشرفته سازمان آتش نشانی کلان شهر تبریز اشاره کرد و اظهار داشت: تجهیزات ما کاملا به روز هستند و هر تجهیزاتی که بگویید اعم از هیدرولیک، زنده یاب، ماشین آلات، نردبان همه به روز رسانی و کامل است. در بحث پرسنل نیز، پرسنل ما تمام آموزش های قبل خدمت، ضمن خدمت و در حال حاضر نیز آموزش های آکادمی دانشکده را نیز طی می کنند.

طالب نژاد به بحث امداد رسانی در بحران هایی چون زلزله وکافی بودن یا نبودن تعداد زنده یاب ها اشاره کرد و گفت: زنده یاب ها انواع متفاوتی دارند، و ما در حال حاضر پنج دستگاه زنده یاب داریم. در بحث زلزله این را انتظار نداشته باشید که آتش نشانی تبریز کمک کند، وقتی تبریز کن فیکون شده، چه کسی می تواند بیاید مامور آتش نشانی...؟! در هنگام زلزله و بحران های وسیعی چون زلزله به دلیل حجم گستردگی موضوع ضرورتا مدیریت بحران به این موضوع رسیدگی می کند که در مورد چگونگی کم و کیف این رسیدگی باید از خودشان سوال شود و بنده پاسخ گو نیستم. آنها این موارد را پیش بینی وبرای مواقع این چنینی برنامه ریزی دارند. مثال، در زلزله بم از تمامی شهرهای کشور امداد رسانی داشتیم مانند: تبریز، شیراز، تهران...

او در بحث برج هایی با ارتفاع بلند مثل برج بلور و امداد رسانی برای این برج ها را دو سویه عنوان کرد و شرح داد: امداد رسانی در این برج ها دو سویه است یعنی اینکه اول بحث تمهید و تجهیز و ایمن سازی ساختمان و پیش بینی خطرآتش سوزی در این ساختمان ها مطرح است و بعد امداد رسانی در درجه دوم قرار می گیرد.

او در ادامه افزود: وقتی در منزل، محل کار، یا ساختمان و مکانی مثل یک برج، ایمن سازی صورت نگرفته و از نظر ایمنی هیچ گونه تجهیزات اولیه ای در محل کار گذاشته نشده است، نتیجه همان می شود که در پلاسکو مشاهده کردید. در بحث پلاسکو که متاسفانه بچه های آتش نشانی فدا شدند، در اصل به جهت رعایت نشدن اولین طرح های ایمنی برج بود.وقتی در مکان مسکونی یا کار، تفاوت نمی کند، حتی یک کپسول آتش نشانی پیدا نمی شود! حالا هر چقدر هم که پرسنل ما از آمادگی کامل برخوردار باشند، هنگامی که حریق رخ می دهد مردم منتظر می ایستند تا آتش نشانی بیاید! نتیجه همان است که ملاحظه می فرمایید.

این فرد مسئول در آتش نشانی تبریز پیرامون وضعیت ایستگاه های آتش نشانی کلانشهر تبریز نیز اظهار داشت: اما در طرح ایستگاه ها با توجه به وسعت شهر تبریز و چیدمان ایستگاهی، شما مطمئن باشید ما در همان دقایق اولیه که زمان 4 - 4.5 دقیقه است در صورت نبود ترافیک و زمان تعطیلی مدارس و همکاری شهروندان عزیز، ما به موقع در محل حاظر شده و به بهترین نحو حریق را مهار می کنیم.

وی همچنین در خصوص نردبان های بلند نیز اظهار داشت:  ما یک نردبان 54متری داریم، که تا طبقه دهم - یازدهم می رسد، اما بحث ما نردبان های امدادی نیست بحث ما به خصوص در برج ها، تجهیزات اطفای حریق ساختمان است که باید مخصوصا در ساخت و سازها و غیره مورد توجه شهروندان قرار بگیرد.

داوود طالب نژاد ادامه داد: من نمی گویم ما تجهیزات کاملی داریم، اما می گویم تهران به عنوان کلان شهر با آن همه نیرو و تجهیزات نتوانست آتش پلاسکو را مهار کند چون ساختمان حتی یک کپسول ساده آتش نشانی هم نداشت!

در ادامه حسن مطلبی مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی تبریز نیز در رابطه با تأثیر بافت فرسوده کلان شهر تبریز برعملیات امداد رسانی چنین سخن گفت: با توجه به اینکه عمده ترین قسمت های شهر تبریز را بافت فرسوده و کوچه های تنگ و سخت تشکیل داده و گاهی امکان عبور و مرور برای ماشین های بزرگ امدادی دراین محلات سخت نیست، ما در این مواقع یک پیشتاز موتور سیکلتی مجهز به خاموش کننده (مواد تشکیل دهنده آب و کف) با قدرت خنک کنندگی بسیار بالا داریم که کاربردش به اندازه یک مخزن 200 لیتری می باشد و قبل از ما خودش را به محل حریق می رساند و در بسیاری از موارد کاربردی تر از ماشین آتش نشانی عمل کرده است.

او همچنین افزود: با تجربه ای که به دست آوردیم، استفاده از این موتور سیکلت های 2 چرخ و 4 چرخ در بافت های فرسوده و نیز ایستگاه ها و شیر برداشت هایی که بخصوص در محیطی مانند بازار تبریز کار گذاشته ایم، تا کنون به حمد الله توانسته ایم درموقع لزوم به موقع و سریع عمل کنیم و حریق های بازار را در دقایق اولیه مهار کنیم.

مطلبی برای سخنان پایانی خود به سلفی ها نیز اشاره کرد و گفت: فیلم هایی که با گوشی همراه از حریق گرفته شده در بسیاری مواقع به کار ما کارشناسان آتش نشانی آمده است و در بسیاری از موارد برای تشخیص منشأ حریق و یا موارد آموزشی نیز کاربرد داشته ولی عکس یادگاری گرفتن یا بدون هدف ایستادن تا شاهد سوختن یک سری اجساد باشند، این نهایت تأسف است؟!!

وی افزود: من از طرف خودم به آن معدودی شهروندانی که هنگام حریق برای امداد رسانان مزاحمت ایجاد می کنند می گویم; این عمل شما در آن لحظه می تواند جان یک شهرون دیگر را بگیرد، چه بسا فردی یه عمل سی پی آر احتیاج دارد و با ایجاد مزاحمت برای مأمور امدادی، فرد مسدوم جانش را از دست بدهد !

 

گزارش از آیرین رحیمیان

عکس ها از محمد حسین عبداله زاده

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

سالهاست می شناسمش.در کاردانی و درایتش و صداقتش شکی نیست.هرچه گوید راست است و درست.کاش مسئولین محترم تمام حرفهایش را جدی می گرفتند.این مرد را با ناراستی کاری نیست.
10:36:09 1395/11/14
نامی
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است