پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   65156  | تاریخ خبر : 1395/11/13  | ساعت : 07:30

گزارش «نصر» از آیین تجلیل از پیشکسوتان صنایع دستی و هنرهای سنتی آذربایجان شرقی/

تبریز 2018 جهشی نوین در عرصه صنایع دستی و هنری آذربایجان


نصر: مدیر کل  میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت:توسعه ی صنایع دستی می تواند زمینه ساز اشتغال پایدار، بهبود کیفی زندگی هنرمندان و شاغلان پیرامونی آن باشد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، سالن اجتماعات "موزه آذربایجان" 12 بهمن  در حالی میزبان پیشکسوتان صنایع دستی و هنر های سنتی بود که دل های بزرگ هنرمندان فضای کوچک سالن را با دلگرمی های خود به فضایی فراغ تبدیل کرد.این مراسم  به همت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان و با حضور معاون صنایع دستی کشور برگزار شد.

این گزارش حاکی است، "مرتضی آبدار" مدیر کل سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در این مراسم در خصوص اهمیت  صنایع دستی، هنر سنتی و بومی استان سخن به میان آورد و گفت: صنایع دستی و هنر های سنتی بومی هر استان با تکیه بر زمینه هنری که ابعاد هویتی بالای یک جامعه را نمایان می سازد، حائز اهمیت بسیار ویژه ای است.این اهمیت زمانی بیش تر  به چشم می آیدکه مشاهده می کنیم، پیوندی ناگسستنی میان این زمینه ی پر رنگ تاریخی با اقتصاد و زندگی عامه مردم وجود دارد.

وی افزود: توسعه ی صنایع دستی می تواند زمینه ساز اشتغال پایدار، بهبود کیفی زندگی هنرمندان و شاغلان پیرامونی آن باشد، دستیابی به هدفی بزرگ مانند ایجاد اشتفال، نیازمند برنامه ریزی منسجم و هدفمند است که با طی مسیری معین و زمان بندی خاص، معرفی پتانسیل های هنری و صنایع دستی در سطح ملی و بین المللی صورت می پذیرد که این معرفی در کنار آن تعیین بازارهای هدف بتواند رونق کسب و کار در امر فروش صنایع دستی و  به طبع آن ایجاد اشتغال را رقم بزند.

آبدار به عنوان متولی صنایع دستی استان در راستای ایجاد اشتغال از مسیر توسعه بازار صنایع دستی ادامه داد: از میان 90 صنعت دستی که در استان رواج دارد، 10 منطقه تخصصی را به عنوان کانون انتخاب کرده ایم.تعیین این کانون های صنایع دستی برای ایجاد تمرکز، شناساندن، سهول الوصول در اقلام هنری تولید شده ای انجام می گیرد که ممکن است در چند نقطه از استان تولید شوند اما منطقه خاصی از استان بیش تر در از آن محصول اشتغال دارند.

در  آیین تجلیل از پیشکسوتان صنایع دستی که در سالن اجتماعات موزه آذربایجان برگزار شد، معاون صنایع دستی کشور نیز با حضور در این مراسم در خصوص اهمیت هویت هنر آذربایجان شرقی اظهار داشت: هویت  ما در آن چیزی است که هنر خلق می کند. هنر دست هنرمندان تبریز هویت ساز این استان و نمایان گر هویت بزرگ آذربایجان است. آذربایجان  دارای مکاتب بزرگ هنری است که نشان از قدمت و اصالت هنر در این منطقه از کشورمان است. آذربایجان در هر زمان مولف هنر های تازه بوده است که ما در این زمان شاهد یک جهش تازه هستیم.

"بهمن نامور مطلق"  به لزوم  ایجاد ارتباط و تلفیق هنر پیشکسوتان و جوانان تاکید کرد و گفت: نسل پیشکسوت هنر آذربایجان و جوانان تازه نفس و خلاق توام با هم باید اصالت و نوآوری را در هر زمان در عرصه ی هنر آذربایجان حفظ کنند.

وی با بیان اینکه  تبریز یکی از مهم ترین مراکز  غنی هنری کشور است افزود: تعیین تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018   جهشی نوین خواهد بود در عرصه هنر تبریز تا نمایانگر اصالت هنری منطقه آذربایجان باشد. مراکز هنری تبریز نیاز به احیای جدی و عملی  دارد که طبق جلسه برگزار شده با اداره میراث فرهنگی استان تصمیم های لازم برای برپایی مراکز و کانون های هنری،همچنین بازارچه های هنری جهت پاس داشت دستاوردهای هنرمندان و ایجاد موزه اختصاصی برای پیشکسوتان هنرهای سنتی اتخاذ شده است و همچنین برای کمک به فارغ التحصیلان جوان به  نیازمند کمک شهرداری جهت ایجاد خانه های صنایع دستی و هنری هستیم تا زمینه ی مناسب جهت ارائه کارهای جدید نسل جوان فراهم شود.

به گزارش نصر، در پایان این مراسم از جمعی از پیشکسوتان  و اساتید صنایع دستی و هنر های سنتی آذربایجان شرقی در زمینه های دوات گری، نازک کاری چوب، حکاکی روی فلز، منبت و معرق چوب، نقاشی روی چوب، سفال سرامیک تجلیل به عمل آمد.
شایان ذکر است در این مراسم از " رحیم عظیمی" هنرمند جوان و پر استعداد آذربایجانی که علی رغم شرایط سخت جسمانی خود موفق به خلق آثاری فاخر و ارزشمند  در حوزه ی نگارگری شده است نیز تجلیل شد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است