پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   64002  | تاریخ خبر : 1395/10/22  | ساعت : 17:00

مدیر عامل شرکت تولید برق آذربایجان در نشست خبری مطرح کرد:

سهم 73 درصدی خودروهای فرسوده از آلودگی هوای تبریز/ اظهارات شهردار تبریز را تکذیب می کنم/14 ماه پیش باید از دادستانی تشکر می کردند


نصر: مدیر عامل شرکت تولید برق آذربایجان  گفت: اظهارنظرها در خصوص آلایندگی نیروگاه تبریز بر اساس اطلاعات غلط، ظلم به صنعت برق و متخصصان برق است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش خبرنگار نصر، "ناصر معینی" مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان ظهر امروز در حضور نمایندگان رسانه های آذربایجان شرقی، با تاکید بر اینکه نیروگاه تبریز ماه هاست از سوخت گاز طبیعی استفاده می کند، گفت: متاسفانه در اوج آلودگی هوا همیشه انگشت اتهام به نیروگاه تبریز و سایر نیروگاه های استان می رود که صحیح نیست.

وی با بیان اینکه باید ارزش صنعت برق را باید بدانیم، اظهار داشت: ما  آنطور که باید جایگاه این صنعت را ندانسته ایم، در حالی که زیرساخت توسعه همه کشورها صنعت برق است.

معینی اضافه کرد: زیر بنای توسعه صنعت، برق است و تکنولوژی برق بالاترین تکنولوژی است و نیروگاه تبریز و سهند بناب بالاترین تکنولوژی نیروگاه های کشور را دارد.

وی افزود: صنعت برق و خودکفایی در این صنعت تا حد بالایی محقق شده و این صنعت افتخار جمهوری اسلامی ایران است. ما در آینده نزدیک خواهیم توانست صادرات تجهیزات نیروگاهی را نیز انجام دهیم. ساخت پره توربین ها در پنج کشور جهان ممکن است که یکی از آن هم ایران است.

* به برخی مسئولان اطلاعات غلط می دهند

مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان با اشاره به برخی اظهار نظرهای غیر کارشناسی در خصوص سهم نیروگاه تبریز در آلودگی هوای تبریز، گفت: امروزه اطلاعات غلط به برخی مسئولان داده شده و تلاش های متخصصان صنعت برق نادیده انگاشت می شود.

معینی ادامه داد:  اظهارنظرها در خصوص آلایندگی نیروگاه تبریز بر اساس اطلاعات غلط، ظلم به صنعت برق و متخصصان برق است.

وی گفت: برخی رسانه ها هم از دودکش نیروگاه عکس می گیرند و می گویند دود است و جالب تر آنجاست که نیروگاه سهند بناب را هم به جای نیروگاه تبریز جا می زنند.

معینی با بیان اینکه نیروگاه تبریز از 14 ماه پیش از سوخت گاز طبیعی استفاده می کند، تاکید کرد: آمار مصرف مازوت در سال جاری 4 روز بوده است و ما در سال جاری 4 روز با مجوز سازمان های ذی ربط مازوت سوزانده ایم و مجبور به این کار بوده ایم.

* مسئول تهیه سوخت نیروگاه ما نیستیم

وی با بیان اینکه مسئول تهیه سوخت نیروگاه ما نیستیم، گفت: تولید برق صد در صد وابسته به سوخت است و ما به وزارت نفت وابسته هستیم تا سوخت گاز نیروگاه تامین شود.

مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان گفت: وظیفه نیروگاه تبدیل سوخت به برق است و استفاده از مازوت هیچگاه به دلخواه ما نبوده و باید از سازمان های ذی صلاح مانند دادستانی، شورای تامین استان و کمیته اضطرار آلودگی هوا برای این کار مجوز بگیریم.

معینی ادامه داد: یک ماه پیش در شمال برف سنگینی بارید گاز آن مناطق قطع شد و برق هم قطع شد. تنها عاملی که باعث شد سرمای شمال تلفات ندهد، نیروگاه های آذربایجان بود که با تمام ظرفیت به تولید برق پرداخت.

وی با بیان اینکه همه واحدهای نیروگاهی کشور با تمام ظرفیت کار می کنند، گفت: امسال در تابستان صنعت برق کشور با 99.8 درصد ظرفیت کار کرد و این افتخار بزرگی برای صنعت کشور بود.

* 14 ماه پیش باید از دادستانی تشکر می کردند

مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان با بیان اینکه مصرف گاز برای نیروگاه تبریز به صرفه تر و مفید تر است، گفت: خسارت مصرف مازوت در سیستم نیروگاه تبریز سالانه 40 میلیارد تومان بود و ما همیشه می خواهیم از گاز استفاده کنیم.

معینی در خصوص برخی اظهارنظرها در خصوص پلمپ فلکه مازوت نیروگاه تبریز، گفت: کسانی که اعلام می کنند نیروگاه تبریز پلمپ شده، باید 14 ماه پیش از دادستانی تشکر می کردند.

وی گفت: استفاده از مازوت به دلخواه ما نیست و ما به مسائل حاشیه ای توجه نمی کنیم و به کار خودمان می پردازیم. در شرایطی که هوای زیر 20 درجه صفر را شاهد هستیم، نمی توانیم هیچ یک از واحدهای نیروگاه تبریز را از مدار خارج کنیم، چرا که این کار خسارت جبران ناپذیری به سیستم های نیروگاه تبریز وارد می کند.

*باید فکری اساسی برای نوسازی حمل و نقل عمومی کرد

مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان ادامه داد: حالا که نیروگاه تبریز گازسوز است پس این همه آلودگی هوا از کجا می آید؟ محکوم کردن نیروگاه مشکلی را حل نمی کند و باید فکری اساسی برای نوسازی ناوگان حمل نقل عمومی و خودروهای فرسوده کرد.

معینی با بیان اینکه خروجی دودکش نیروگاه بخار است، افزود: در هوای سرد 20 درجه زیر صفر مایعاتی که در بخارات سوخت گاز است به شکل بخار آب ظاهر می شوند و به هیچ وجه خروجی فعلی نیروگاه تبریز آلایندگی چشمگیری ندارد، از طرفی دیگر در هنگام خروج از دودکش نیروگاه، رنگ خروجی مازوت هم فرق می کند.

 

*سهم 73 درصدی خودروهای فرسوده از آلودگی هوا

وی به گسترش فضای سبز در محیط نیروگاه تبریز اشاره کرد و گفت: ما فضای سبز نیروگاه تبریز را به 65 هکتار فضای مشجر رسانده ایم.

مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان با بیان اینکه فلکه مازوت نیروگاه تبریز 25 مهر 94 پلمپ شده است، گفت: اجبار به تولید برق ما را مجبور کرد که 4 روز در سال جاری از مازوت استفاده کنیم، اما مطابق اعلام سازمان های مسئول 73 درصد آلودگی هوای تبریز مربوط به خودروهای فرسوده است.

معینی گفت: ما در دی ماه از مازوت استفاده نکرده ایم، اما آلودگی تبریز  پایین نیامده است.

* اطلاعات غلطی به شهردار تبریز داده اند!

وی در خصوص برخی حاشیه سازی ها در فضای رسانه ای، گفت: ما تا کنون هیچ اقدامی برای رسانه ای کردن فعالیت های نیروگاه تبریز نکردیم، اما من این طور برداشت کردم که اطلاعات غلط به شهردار تبریز داده اند، که ایشان چنین اظهاراتی داشته اند. 

معینی با اشاره به اظهارات اخیر شهردار تبریز در خصوص سهم 75psi نیروگاه در آلودگی هوای تبریز، گفت: نمی دانم این رقم را چگونه با کدام سنجش ها به دست آورده اند، اما این اظهار نظر شهردار تبریز ما را مجبور می کند که موارد مطرح شده را تکذیب کنیم.

وی در ادامه به پایش مداوم پساب نیروگاه تبریز اشاره کرد و گفت: نیروگاه تبریز کوچکترین آلودگی زیست محیطی در بخش پساب ندارد و با همکاری آزمایشگاه های معتمد این مهم کنترل شده و به سازمان حفاظت محیط زیست هم گزارش می شود.

معینی گفت: نیروگاه تبریز محکوم نیست، ما وظیفه ذاتی خودمان را انجام می دهیم. اگر جریان برق قطع شود، تبعات آن غیر جبران خواهد بود. اگر واحدهای نیروگاه بناب تکمیل نشوند رشد صنعتی استان با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: راندمان نیروگاه تبریز 37 درصد است و ما سعی کرده ایم با به روزرسانی و بهینه سازی سیستم ها راندمان نیروگاه تبریز را در حد کافی نگه داریم.

معینی به لزوم بهینه سازی مصرف آب نیروگاه نیز تاکید کرد و گفت: تغییر برج های خنک کننده برای کاهش مصرف آب پیشنهاد شده است و ما تلاش می کنیم با اجرای طرح ها و برنامه هایی مصرف آب را در نیروگاه تبریز کاهش دهیم.

وی در پایان از سازمان حفاظت محیط زیست، شرکت گاز و مدیریت ارشد استان به جهت تلاش برای تامین گاز نیروگاه تبریز تشکر کرد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

مهم نیست که شهرها آلوده می شوند مهم جیب یک عده خاص هست که سهامدار ایران خودرو و سایپا هستند 70 میلیون فدای آنها ؟؟؟؟؟؟؟؟
18:20:22 1395/10/22
امیر
  
درود بر شرفت آقای مهندس معینی .ای کاش طرز فکر شما در تمامی مدیران می بود به خدا مملکت گلستان میشد.من افتخار میکنم مدیری مثل شما دارم.خدا قوت
22:58:43 1395/10/22
فرهاد
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است