پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   63986  | تاریخ خبر : 1395/10/22  | ساعت : 15:15

گزارش اختصاصی نصر؛

مرگ نوزاد تبریزی در هاله ای از ابهام/ باز هم ردپای "سفتریاکسون"


نصر: تزریق اشتباه یا عفونت، کدام جان نوزاد ۷ ماهه را  گرفته است؟ پاسخ این سوال از صبح روز یکشنبه ۱۹ دی تا کنون هنوز در هاله ای از ابهام  قرار دارد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، ماجرا از این قرار است که نوزادی هفت ماهه توسط مادرش به اورژانس بیمارستان 29 بهمن تبریز منتقل می شود، نوزاد تب دارد و لحظه ای صدای گریه اش قطع نمی شود. مادر بی تاب است و عوامل بیمارستان در تکاپوی درمان. اما تزریق "سفتریاکسون" اگر چه آرامش بخش این نوزاد می شود ولی دیرپایی نمی گذرد که این آرامش اش جاودانه شده و عمر این نوشکفته در نخستین سال زندگی اش خزان می شود.

به جهت بررسی ابعاد ماجرا به بیمارستان 29 بهمن تبریز رفته و با عوامل این بیمارستان به گفت و گو نشستیم.

رئیس بخش کودکان بیمارستان ۲۹ بهمن تبریز در این خصوص گفت: « روند تشخیص بیماری و اقدامات پزشک اورژانس برای درمان نوزاد صحیح بوده و هیچ مشکلی در تزریق"سفتریاکسون" نبود، من شخصا حضور و نظارت داشتم. »
در چنین صبحی  آخرین تولد نوزاد رقم  می خورد.  پر عطش در بین آغوش مادر آرامیده است و مادر بعد از خدا با نگاه نگران و بی تاب از گریه، نوزاد را به دکتر اورژانس می سپارد.
مادر اما...؟ خودش را، به صدای جیر جیر صندلی بی نام و پالنگ خورده ی سالن انتظارسپرده است تا... لحظه شنیدن ناقوس مرگ و فریادهای پدری که تازه خبر تولد و مرگ فرزندش یکجا به او داده می شود. به کدامین گناه ناخواسته رفت و حالا پدر باید صورت سرد و بی روح نوزادش را برای اولین بار در بغل با نظاره راهی "وادی رحمت" کند و در این میان رئیس بیمارستان ...
دکتر بلیلا ادامه داد: ما منتظر نتیجه پزشکی قانونی و کشف علت فوت نوزاد هستیم، بعد از اعلام نتیجه پزشک قانونی نظرخواهم داد.

خانم دکتر در حالی این سخنان را عنوان می کند که درتابلوی دستور کاربخش نوزادان بعد از روز یکشنبه دستور زیر اضافه شد: «همکاران لطفا تا اطلاع ثانوی در صورت دستور"سفتریاکسون" برای کودکان خانم دکتر لیدا"سفتیزوکسیم" سفارش گردد! به هیچ عنوان در این بخش ویزیت نوزادان انجام نشود!»

سفتریاکسون چیست؟

"سفتریاکسون" نوع قوی از داروهای تزریقی است که برای مقابله با بیماری های حاد عفونی تجویز می شود و از خانواده "سفالوسپرین" یعنی داروهایی چون" سفازولین" است.
و در مواردی مانند: عفونت های استخوانی، پنومونی باکتریایی، عفونت های پوستی و بافت های نرم، حصبه، عفونت مجاری ادراری، مننژیت، سوزاک و سالمونلا استفاده می گردد.
همچنین در بیماری هایی چون سرما خوردگی و بیماری هایی از این دست به هیچ عنوان نه تنها استفاده نمی شود بلکه در صورت استفاده به گفته پزشکان اثری نیز در روند بهبود بیماری ندارد.
متاسفانه، این آمپول به دلیل شوک آور بودن و تعداد مرگ و میر بالایی که داشته جز دسته آمپول هایی است که اگر پزشک تجویز کند، (یعنی راه دیگری برای درمان عفونت نداشته) را بیان می کند.
و طبق بخشنامه وزارت بهداشت برای تزریق، حتما باید از کادر مجرب در کنار سیستم احیا استفاده شود و تست حساسیت ضرورتا بر روی بیمار انجام شود.

تجربه مرگ با سفتریاکسون!

خانم س.ع که خود در یکی از بیمارستان ها سر پرستار است یک بار قربانی خطای پزشکی شده، تجربه تزریق"سفتریاکسون" را که بدون تست و بدون توجه به علایم حساسیت های قبلی برایش تجویز شده را این گونه بیان می کند: حدود۲ سال پیش به دلیل بیماری آنفولانزا به پزشک عفونی مراجعه کردم. دکتر" سفیکسین" خوراکی که عملکردش آنتی بیوتیکی است را تجویز کرد،  من بعد از مصرف علایمی همچون التهاب درونی گلو، نفس تنگی داشتم و بیماری آنفولانزایم نیز تشدید پیدا کرده بود.  

وی ادامه می دهد: مجبور شدم دوباره به پزشک مراجعه کنم و این بار پزشک بدون توجه به علایم من فقط از روی اینکه زودتر به مریض های دیگرسیدگی کند و دنبال کارش برود برایم "سفتریاکسون" تجویز کرد. نحوه تزریق درست بود اما به محض اینکه اولین قطرات دارو از سرم وارد خون من شد گلویم کیپ شد و راه نفسم بسته شد، تنها چیزی که یادم مانده این است که فقط خواستم بلند شوم و سِرُم را از دست ام بیرون بکشم اما از هوش رفتم!

وی اضافه می کند: احیا ی خیلی سختی داشتم یک ساعت نبض نداشتم و با معجزه بعد از یک ساعت به زندگی بارگشتم، از همه بدتر عوارض بعد از احیا بود که چون پزشک نبود و ایام عید بود، چند بار به اغما رفتم و برگشتم، ولی خدا را شکر که حالا به خیر گذشت است و من در کنار عزیزانم به زندگی ادامه می دهم.

خانم س.ع اضافه می کند: ولی یکی از همکاران (آقا)، که مشابه من بیماری آنفولانزا گرفته بود و در خانه خود سرانه برای خودش"سفتریاکسون " تزریق می کرده بود به دلیل ایست قلبی دردم جان داد.

گفته های این سرپرستار تنها نمونه ای کوچکی از عاقبت مخاطره آمیز تزریق " سفتریاکسون" است.

طبق بخشنامه وزارت بهداشت برای تزریق این آمپول، حتما باید از کادر مجرب در کنار سیستم احیا استفاده شود و تست حساسیت حتما بر روی بیمار انجام شود.
از دیگر نکات مهم این است که روند تزریق این دارو باید حتما ۱۵-۳۰ دقیقه به طول انجامد و(فروش بدون نسخه" آزاد" ممنوع) هم که برای داروخانه ها صادر شده، اما کو گوش شنوا!؟ این در حالی است که به راحتی این آمپول را از داروخانه ها می توان تهیه کرد.

بعضی هم که به دلیل کمبود وقت! در تزریق سریع، بدون انجام تست حساسیت این دارو مهارت  دارند.

در کل از همه این دستورات مهم و تاکیدی و تکراری که بگذریم، در مرگ این کودک "سفتریاکسون" مقصر بوده یا "عفونت"؟ هنوز در دست بررسی است.  

ولی نوزاد  در دستان پدر روانه"وادی رحمت" است و مادر همچنان مبهوت! و قرار است پزشکی قانونی مشخص کند که قاتل این نوزاد هفت ماهه "سفتریاکسون" است یا عفونت!

گزارش از آیرین رحیمیان

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (3)

شک نکنید در اینکه سفتریاکسون کشنده است و عارضه استیون جانسون درجه 4 که 90 درصد کشنده است اصلی ترین عارضه تزریق این دارو است. همین چند روز پیش یکی از عزیزان من از کما، به زندگی دوباره برگشت. جالب اینجاست که پزشکان در تشخیص بیماریهای عفونی هیچ حساسیتی به خرج نمیدهند و به راحتی داروها را تجویز میکنند... و هزاران فحش ناگفته به بعضی ها...
12:14:59 1395/10/25
ش.ت
  
متاسفم
08:17:57 1395/10/24
ماریا
  
احتمالا بيلي روبين و كلسيم خون كودك قبل از تزريق سفترياكسون اندازه گيري نشده است و الله بختكي تزريق شوت انجام شده يا اينكه ممكن است خطايي در تهيه محلول تزريقي با ليدوكائين يا تزريق در داخل رينگر اتفاق افتاده باشد.
11:21:52 1395/10/26
دكتر داروساز
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است