پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   63853  | تاریخ خبر : 1395/10/19  | ساعت : 19:16

گفت و گویی اختصاصی "نصر" با نوازنده سرشناس فرانسوی/

شب به یادماندنی تبریز در رسیتال پیانوی "بوکودجیان"


نصر: " راز ماندگاری نوازنده در موسیقی را علاوه بر استفاده از تکنیک های خاص و ایجاد تکنیک های مخصوص به خود،  برقراری صحیح ارتباط با مردم است که این ویژگی مهم ، در مردم ایران بسیار بارز و ستودنی است."

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، این جملات را کریستوف بوکودجیان نوازنده سرشناس فرانسوی در حاشیه رسیتال پیانو در تالار پتروشیمی تبریز به خبر نگار سرویس فرهنگ و هنر نصر بیان کرد.

در شبی که انگشتان نماینده روح می شوند، می نشینند روی کلاویه ها ، طنین روح نوازی به گوش می رسد که احساس را برفراز قله های اندیشه می رساند، صدایی سرشار از لطافت زیر انگشتانی که رازهای نهفته در هر نت را ازبر است به جان می رساند.

وجودی سرتاپا حس می خواهد و عشق تا بنوازد کهن سخنان پیشینیان این عرصه را با رنگ و بوی خود اما در قالب آیندگانی که این گنجینه را به ارث برده اند.

گاه سخت نواخته می شود این کلیدهای سپید و سیاه ، به رخ می کشد جوش و خروش درونی خود را، گویی نبرد میان این سربازان سپید پوش و سوارگان ِ سیاه خود را به رخ عالم خواهد کشید و آن دم یک سکوت در هم می شکند این خروش نافرجام را ، فرا می خواند نوای دل را به سکون مبهم خیال.

تسخیر شده ی این نوا خود ِدیگریست، حس می خوانَدش ، روح می نوازدش ، قطار نت ها در ذهنش سوت کشان طی می کنند مسیر سبز آرامش را ؛ اما دیری نمی پاید که بار دیگر خروشِ درون در هراس شکست نمایان می شود در دستان مسروخ شده. می نوازد انگشتانش همچون شاخ و برگ های پریشان حالی که در گیر و دار طوفان در پی وصال نقطه ای امن برای نجات از شکستن هستند.

"کریستوف بوکودجیان " شبی به یادماندنی در تاریخ موسیقی آذربایجان آفرید.

در گفت و گو با دبیر بازبینی جایزه بین المللی گالری باربد اظهار داشت: با وجود اولین سفرم به ایران و آشنا شدن با نوازندگان این مرز و بوم دیدگاهی روشن و شفاف نسبت به جوانان ایران به دست آوردم.

وی تاکید کرد: برگزاری جشنواره های موسیقی راه خوبی است برای تبادل انرژی و دانش بین اساتید و هنرجویان پر تلاش و همچنین اجرای پروژه های وسیع موسیقیایی که در راستای افزایش عملکرد مطلوب هنرجویان خواهد بود.

بوکودجیان گفت: ویژگی اصلی که در این جشنواره در بین نوازندگان به دنبال آن هستیم جدیت و مصمم بودن در زمینه نوازندگی است و برخوردار بودن از تکنیکی بسیار قوی در  نواختن پیانو است. همچنین داشتن سونوریته ای قوی در  هنگام نواختن و ارتباط قوی بین انگشتان و صفحه کلید ها از جمله اهمیت این موضوع است.

دبیر جشنواره این جشنواره افزود : جایزه دو نوازنده برتر این جشنواره اعزام به دوره آموزشی ۱۰روزه فرانسه است که برگزیدگان از مستر کلاس های پیانو اساتید برجسته فرانسه برخوردار خواهند شد. هدف از این دوره آموزشی ارتقاع سطح توانایی نوازندگان برگزیده در این حرفه و آشنایی کامل با متد جدید نوازندگی است.

 

گزارش خبرنگار نصر می افزاید؛ رسیتال کریستوف بوکودجیان در تبریز که با استقبال بی نظیر علاقه مندان به هنر موسیقی برگزار شد در پایان با تقدیر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و همچنین هنرمند پیشکسوت اسفندیار قره باغی و شهاب مباشر برگزار کننده کنسرت و مدیریت گالری پیانو باربد شعبه تبریزپایان یافت.

.................................................

گزارش از نویده رئوف فرد

.................................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است