پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   63771  | تاریخ خبر : 1395/10/18  | ساعت : 09:33

میر محمد پوراقدم شربیانی*

فرصت های موجود در صنعت طلا و جواهر آذربایجان شرقی


نصر: اولین اتحادیه صنفی طلا و جواهر در ایران مربوط به شهر تهران است که کارهای مقدماتی تاسیس آن توسط یکی از هموطنان تبریزیس بعد از سال 1340 آغاز شد  و در نهایت در سال 1345 توسط سایر همکاران به سرانجام رسید و اولین اتحادیه طلا و جواهر ایران رسما تاسیس شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

بعد از اتحادیه طلا و جواهر تهران، دومین اتحادیه ای که در ایران تاسیس شده است اتحادیه طلا و جواهر تبریز است.

با توجه به قدمت و پیشینه طلا و جواهر نزد ایرانیان و اهمیت شهر تبریز در طول تاریخ و به خصوص در دوران قاجار، جایگاه این صنعت در تبریز دوچندان شده است.

امروزه که بازار طلا و جواهر ایران از مشکلات رکود و مالیات بر ارزش افزوده در رنج است، فرصت های بسیار مغتنمی در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری، سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام گذاری شده است، خودنمایی می کند، که این فرصت های بی بدیل می توانند موجب جهش و توسعه صنعت طلا و جواهر در ایران عزیز گردند، که در زیر به اهم این فرصت ها اشاره می گردد.

1-با توجه به اینکه آذربایجان شرقی یکی از سه استان مشمول طرح آزمایشی اقتصاد مقاومتی است، که زیر نظر وزیر محترم کشور مشمول سیاست گذاری خاص اقتصاد مقاومتی خواهد بود، شهر تبریز می تواند نقطه عطفی برای اقدام و عمل در حوزه طلا و جواهر در سال 1395 باشد.

2-یکی دیگر از ظرفیت های بی نظیر صنعت طلا و جواهر در تبریز، توانایی جذب سرمایه گذاران کشور ترکیه با توجه به نزدیکی زبان و فرهنگ، در این مقطع حساس می باشد و این موضوع می تواند راه را برای ورود تکنولوژی روز صنعت طلا و جواهر به ایران، هموار نماید.

3- سومین فرصت پیش رو  که می تواند صنعت طلا و جواهر ایران را یک بار و برای همیشه در اذهان کشورهای اسلامی ماندگار نماید، استفاده از موقعیت شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 می باشد، این مزیت می تواند در قالب برگزاری یک نمایشگاه بین المللی طلا و جواهر، با رعایت استانداردهای لازم در سال 2018 میلادی در شهر تبریز به توسعه و پیشرفت این صنعت در ایران اسلامی بیانجامد.

در نتیجه استفاده از سیاست گذاری خاص اقتصاد مقاومتی و توجه به شرایط کنونی کشور ترکیه برای جذب سرمایه گذاری و تکنولوژی صنعت طلا و جواهر از این کشور و توجه ویژه به موقعیت شهر تبریز در سال 2018 برای شناساندن هرچه بیشتر هنر طلا و جواهر ایران زمین به سایر کشورهای اسلامی به همراه قدمت و پیشینه شهر تبریز در صنعت طلا و جواهر، فرصت های بی بدیل برای صنعت طلا و جواهر ایران عزیز هستند.

*کارشناس ارشد اقتصاد-عضو کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (3)

بنده هيچ اعتقادي به ماليات بر ارزش افزوده ندارم ونمي خواهم ازش دفاع كنم ولي زرگرها موفع خريد طلااز مردم از هيچگونه كلاهبرداري دريغ نمي كنند1-ورن را كم جساب مي كنند2- عيار طلا را كم حساب مي كنند3-پول دستمزد را از قيمت كم مي كنندو شنگ گرانقيمتي كه روي طلا نصب شده جدا كرده وپولش را حساب نمي كنند ودر موقع قروش بر عكس عمل كرده 1- وزن طلا را بيشتر حساب مي كنند2- طلاي با عيار پايين تر را 18 عيار حساب مي كنند3-دوباره دستمزد حساب مي كنند سنگي كه روي طلا نصب شده همراه طلا وزن كرده وبه قيمت طلا به مردم مي فروشند.
07:59:58 1395/10/22
سرداري
  
دکتر محمد باقر پور اقدم شربیانی از افتخارات شهرمان هستند.برای ایشان در هر کجا فعالیت می کنند آرزوی موفقیت می نماییم
18:56:16 1395/11/11
ابراهیم عبدلی
  
فعلا که اداره مالیاتی بانوشتن مالیاتهای سنگین بازار طلای تبریزرا در آستانه تعطیلی قرارداده است . متاسفانه مسئولین اتحادیه هم بااداره مالیاتی هماهنگ شده اند تا درقبال کم نوشتن مالیات برای خودشان از حقوق طلا فروشان دفاع نکنند . طلا فروشان باید فکری اساسی کنند والا ظرف چند سال وبااین وضع مالیاتهای شغلی وارزش افزوده ورشکست خواهند شد
15:19:07 1395/10/21
بهرام
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است