پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   63770  | تاریخ خبر : 1395/10/18  | ساعت : 15:28

مدیر عامل شرکت گاز آذربایجان شرقی در گفتگو با نصر:

"شهردار تبریز" با مردم صادق باشد/فرافکنی راه حل آلودگی هوای تبریز نیست/نیروگاه تبریز ماه هاست که با گاز طبیعی فعالیت می کند


نصر: مدیر عامل شرکت گاز آذربایجان شرقی خطاب به شهردار تبریز گفت: در شرایطی که همه باید به دنبال چاره اندیشی برای رفع معضل آلودگی باشند؛ شهردار تبریز به جای ارایه اطلاعات نادرست با مردم صادق باشد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، ولی اللهه دینی در گفت و گو با خبرنگار نصر با انتقاد از اظهارات غیر کارشناسی شهردار تبریز گفت: آقای نجفی بفرمایند با چه دستگاهی سهم نیروگاه تبریز در آلودگی این کلانشهر را محاسبه کرده اند.

دینی با بیان اینکه بنده نه مسئول آلودگی هوا و نه نیروگاه هستم اظهار داشت: هر یک از این موارد مسئولان و دستگاه های ذیربطی دارند ولی باید اعلام کنم نیروگاه تبریز طی ماه های اخیر با سوخت گاز فعالیت داشته و هیچ مازوتی در آن مصرف نشده است.

وی ادامه داد: ما باید با مردم صادق باشیم،شهردار کلانشهر تبریز به جای اینکه فرافکنی کرده و اطلاعات نادرست مطرح کند؛ به وظایف خود جامه ی عمل بپوشاند و با سخنان غیر کارشناسی موجب مطالبه گری مردم از دولت و ایجاد تنش بین مردم و مسئولان نشوند.

وی اضافه کرد: در حالی که شرکت ملی گاز آذربایجان شرقی در روزهای پیک مصرف با مشقت فراوان گاز مصرفی نیروگاه را تامین کرده است نباید با برخی دروغ پراکنی ها این سوال در اذهان ایجاد شود که شرکت گاز سوخت نیروگاه را تامین نکرده و به جای آن اقدام به صادرات گاز کشور می نماید.

وی ادامه داد: رخ دادن پدیده ی وارونگی موجب افزایش میزان آلایندگی هوا شده که این امر ناشی از عوامل مختلفی از جمله خودروها، ناوگان حمل و نقل عمومی، سوخت مصرفی خانگی و واحدهای صنعتی را شامل می شود.

وی ادامه داد: حکم پلمپ بخش مازوت نیروگاه تبریز توسط رئیس نمایندگی دادگستری بخش خسروشاه و آن هم 14 ماه پیش صادر شده است و هیچ ربطی به روزهای آلوده ی اخیر تبریز ندارد. ما تمام تلاش خود را انجام دادیم تا در روزهای پیک مصرف گاز نیروگاه قطع نشود.

دینی ادامه داد: اگر نیروگاه مازوت مصرف می کرد خودش مسئول فیلتر کردن و سهم اش از میزان آلودگی های هوا بود این در حالی است که نیروگاه از بیخ از گاز طبیعی استفاده می کند.

مدیرعامل شرکت گاز در پاسخ به این سوال که برخی خروج بخارات از نیروگاه حرارتی تبریز را دلیل آلایندگی این واحد صنعتی مطرح می کنند گفت: آنچه که از نیروگاه خارج می شود حاصل سوخت گاز طبیعی است و تنها بخارات ناشی از سوخت گاز طبیعی است و آلایندگی ندارد.

وی با بیان اینکه در چنین مواقعی به جای دنبال مقصر بودن باید به دنبال جلب مشارکت و همکاری مردم باشیم اذعان داشت: در حال حاضر 36میلیون متر مکعب گاز طبیعی در استان مصرف می شود که 18 میلیون متر مکعب آن تنها در تبریز مصرف می شود که اگر این میزان نفت مصرف می شد بی تردید امکان تنفس برای مردم تبریز فراهم نبود.

وی با اشاره به ضرورت صرفه جویی در مصرف گاز طبیعی تاکید کرد: بر اساس پیش بینی ها میزان مصرف گاز طبیعی در استان در سردترین ساعات خود به 35میلیون متر مکعب می رسید در حالیکه این رقم در روزهای سرد اخیر تا 39میلیون مترمکعب مصرف رکورد شکست.

وی از جمله مزیت های صرفه جویی را کاهش هزینه های خانوار خواند و گفت: اگر هر خانوار یک درجه دمای خانه شان را کاهش دهند 6 درصد در هزینه هایشان صرفه جویی می شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر یک میلیون و 500 هزار مشترک در آذربایجان شرقی گاز طبیعی مصرف می کنند که اگر هر خانوار دو متر مکعب در روز صرفه جویی کنند بیش از سه میلیون متر مکعب ذخیره گاز خواهیم داشت که به واسطه این حجم گاز هیچ واحد صنعتی به عظمت نیروگاه ها بدون گاز نمانده و فشار در کلیه مناطق پایدار می ماند.

وی در ادامه با بیان اینکه روزانه بیش از دو میلیون متر مکعب گاز توسط خودرو ها در تبریز مصرف می شود افزود: حال اگر این تعداد خودرو گاز سوز نبودند معلوم نبود چه فاجعه زیست محیطی در تبریز رخ می داد.

این گزارش حاکی است، اگرچه میزان آلودگی هوای کلانشهر تبریز از روز گذشته رو به کاهش است ولی بر اساس اعلام اداره کل حفاظت محیط زیست همچنان برای گروه های آسیب پذیر شرایط مساعد نیست.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (4)

چراآلودگی تبریزدرحوالی پالایشگاه وپتروشیمی زیاداست؟
01:07:17 1395/10/19
صبوری
  
اصلا شما راست میگین ممنون از نظر کارشناسی و فنی تان. دیگر بحثی نمی مونه شما و دوستان پتروشیمی میگید سوختش گاز پلپ هم زد برای سوخت مازوتی . خدا رو شکر پس چه کاری برای جنجال حرف شما و ایشون یکی نیست؟؟؟شما میگید استفاده سوخت غیر گاز جز مصرف نبوده ایشون هم می گفتند استفاده نشه .
18:14:42 1395/10/18
من
  
دم خروس باورکنیم و یا قسم حضرت ابولفضل؟ چه کاری پس دود آلودگی پتروشیمی و نیروگاه چی هستند؟ همه گاز مصرف می کنند درست ولی یا آلودگی شئن بیش از اینا هست که با گاز و مازوت حل بشه . به قول جناب حاج شیخ آقا غرضی خدا به دادمون برسه ...
10:27:59 1395/10/19
محمد
  

آقا محمد اون دود نیست بخار آب هست که از برج خنک کن بیرون میاد
09:23:08 1395/10/20
فرهاد
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است