پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   63752  | تاریخ خبر : 1395/10/18  | ساعت : 11:01

امیر کریم زاد شریفی*

رسانه های مستقل و بی اخلاقی نامحرمان رسانه


نصر: رسانه های محلی؛ پیشتازی نیروهای محلی و حضور بی واسطه در ارتباطات میان فردی و گروهی را در تمام نواحی و مناطق کشور به عهده دارند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

رسانه های محلی با وجود نزدیک ترین سطح تماس با مردم و اقوام ایرانی ، قدرت های نوظهور سیاسی هستند و نقش دیده بانی و صیانت از مرزهای فرهنگی،پیشتازی نیروهای محلی و حضور بی واسطه در ارتباطات میان فردی و گروهی را در تمام نواحی و مناطق کشور به عهده دارند.

الگوی حاکم بر روابط مردم و رسانه های محلی و مرجعیت این رسانه ها در نواحی و مناطق سراسر کشور نشان می دهد جنبه های نرم افزاری قدرت در استان ها، رو به تصاعد است.

فعالیت در رسانه مصائب خاص خود را دارد حال اگر در این وانفسای وابستگی ها و دلبستگی های سیاسی و غیر سیاسی بخواهید مستقل بمانید، این امر دوچندان خودنمایی می کند.

رسانه به مفهوم واقعی زمانی می تواند اثرگذار و نقش آفرین باشد که با رعایت اخلاق و اصول قانونی و حرفه ای روزنامه نگاری قدم در مسیر آگاه سازی و روشنگری بگذارد.

رسانه خنثی و به عبارتی بی تاثیر هیچ گاه نه نقش رسانه ای اش آنگونه که باید و شاید ظهور و بروز  می کند و نه رسالت اخلاقی اش آنگونه که باید به منصه ظهور می رسد.

یک فعال رسانه ای اگر نگاه مطالبه گر افکار عمومی را با هنر نویسندگی درآمیزد و در کالبد یک رسانه مستقل جاری سازد بی تردید توانسته رسالت خود را نهادینه کند.

افکار عمومی هیچ گاه رسانه های بله قربان گو یا به عبارتی مطبوعاتی های وابسته به این و آن را در حافطه خود نگه نمی دارند و بالعکس؛ بزرگ مردان تاریخ مطبوعات ایران و آذربایجان کسانی هستند که بی توجه به زرق و برق دنیا برای ملت خود نوشته اند و تلاش داشته اند از رسالت مطبوعاتی خود به نحو ملت بهره برند نه به نفع مال اندوزی و بهره مندی از انواع رانت های دولتی و حفاظت از مدیران نالایق.

امروز توسعه روزافزون رسانه ها موجب شده است تا تجربه گذشتگان با تکنولوژی روز درهم آمیزد و نفوذ و عمق رسانه ها بیش از پیش خودنمایی کند.

اگر در روزگاران نه چندان دور بازتاب یک مطلب منتشر در روزنامه حداقل 24 ساعت طول می کشید این امر هم اکنون به کمتر از چند دقیقه رسیده است.

این تحول رسانه ای اگرچه می تواند فرصتی در مسیر ترقی، توسعه و اعتلای کشور و استان مان صرف شود ولی به دلیل ناآگاهی و عدم اطلاع از سطح اثرگذاری اغلب مدیران، به صورت معکوس خودنمایی می کند.

نمی توان نقش رسانه های دیجیتال در دنیای امروز را نادیده و تلاش کرد با حذف آنها مسیر توسعه را در پیش گرفت.

واکنش های غیر اخلاقی و غیر حرفه ای برخی از مدیران نشان از عدم اطلاع و آگاهی آنان از سطح نفوذ اجتماعی رسانه های سایبری است؛ متاسفانه در این میان نیز برخی از نامحرمان رسانه  نیز دستمایه و ابزار چنین مدیرانی شده و در حرکت های غیر حرفه ای تلاش دارند تا فعالیت رسانه های مستقل را زیر سئوال برند.

بی تردید تاریخ خواهد نوشت که چه کسانی در مطبوعات آذربایجان نقش آفرینی کرده اند و چه کسانی با روابط نامتعارف رسانه ای تلاش در رانت خواری و به نوعی جاده صاف کن مدیران بی کفایت شده اند چرا که امروز هم وقتی تاریخ را مطالعه می کنیم گویا دور تسلسل تکرار تاریخ همچنان ادامه دارد.

ما همچنان به آینده فرهنگی شهرمان امیدواریم.

*مدیر مسئول آژانس خبری تحلیلی نصر

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

چه کسی است که نداندگرداندن یک رسانه محلی چقدر دشوار است همه می توانند ایسنا و ایرنا و فارس و همشهری و ... را بدست بگیرند هنر آن است که یک رسانه مستقل و محلی را سر پا نگه داشت
20:00:18 1395/10/25
محمد حاجی زاده
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است