پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   63739  | تاریخ خبر : 1395/10/18  | ساعت : 09:02

محرومیت ۴ ساله در انتظار سمیر نصری!/

هشدار ایفمارک به بازیکنان فوتبال ایران


نصر: مسئول کمیته تحقیقات و توسعه مرکز پزشکی فیفا در ایران (ایفمارک) به بازیکنان هشدار داد که استفاده از سرم دوپینگ محسوب می‌شود.

به گزارش نصر، پس از ورود وادا ( آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ ) به پرونده‌ "سمیر نصری" ، بازیکن باشگاه منچستر که به صورت قرضی به باشگاه سویا رفته است، این بازیکن در خطر محرومیت احتمالی 4 ساله به علت نقض قوانین دوپینگ قرار گرفته است.

ماجرا از چه قرار است؟

 "سمیر نصری" ماه گذشته طی ویزیت از لس آنجلس به یک موسسه‌ی پزشکی غیر اختصاصی برای فوتبالیست ها مراجعه می‌کند. این موسسه پزشکی که خود را متخصص سرم درمانی معرفی می‌کند، در صفحه‌ی رسمی خود در توییتر  اعلام کرد "سمیر نصری" برای حفظ ایمنی و عملکرد خود طی فشار بازی‌های فوتبال از محلول‌های سرمی آنها استفاده کرده است و "سمیر نصری" نیز مراجعه ی خود به این مرکز را در توییتر تایید کرد.

 در ساده ترین حالت می‌توان تصور کرد که آنها تنها قصد تبلیغ برای خود را داشته‌اند. در حالیکه در واقعیت یکی از قوانین جهانی ضد دوپینگ را نقض کرده بودند. طبق قوانین وادا ، بازیکنان حق استفاده از سرم درمانی بیشتر از 50 سی سی در 6 ساعت را ندارند ، مگر در موارد اورژانس در بیمارستان و حین جراحی‌ها و عدم رعایت این قانون می‌تواند آنها را در خطر محرومیت چهار ساله قرار دهد. این محرومیت هم شامل بازیکنی است که سرم را دریافت کرده است و هم شخصی که اقدام به انجام سرم درمانی کرده است.

 پس از این توییت ، سازمان مبارزه با دوپینگ اسپانیا به موضوع ورود کرد و اعلام کرد در صورت تایید صحت موضوع متخلفین از قوانین کنترل دوپینگ در معرض محرومیت قرار خواهند گرفت. سمیر نصری سریعا اعلام کرد که حساب کاربری وی هک شده و پیغام‌های مرتبط با حضور در این مرکز را پاک کرد. 

موسسه فوق نیز که متوجه ابعاد کار انجام شده خود قرار گرفت و اعتبار خود را در خطر می‌دید نیز اقدام به پاک کردن توییت‌ها کرد و طی بیانیه ای اعلام کرد که حساب کاربری شان هک شده است. وادا از سازمان مبارزه با دوپینگ اسپانیا درخواست کرد هر چه سریع‌تر و قبل از از بین رفتن تمام مستندات نتیجه ارزیابی خود را ارایه دهد.

بن نیکولس ، سخنگوی وادا صریحاً اعلام کرد که  در صورت اثبات موضوع ، این بازیکن به علت نقض بند 2.2 کد جهانی مبارزه با دوپینگ در خطر محرومیت چهار ساله‌ی احتمالی قرار دارد ، با این وجود اینکه دریافت سرم توسط وی عامدانه انجام شده و یا از سر ناآگاهی صورت پذیرفته است نیز باید حتما مشخص شود زیرا در میزان محرومیت وی قطعا تاثیر گذار خواهد بود.

 اینکه آیا با استفاده از نا آگاهی این بازیکن  نسبت به قوانین دوپینگ با برنامه‌ریزی قبلی و به طور عامدانه وی را در خطر محرومیت قرار داده‌اند و اینکه آیا وی خود آگاهانه اقدام به این کار کرده است ، هنوز مشخص نیست. آنچه که مشخص است این است که  شرایط برای "سمیر نصری" در حال حاضر اصلا خوب نیست و شک نداریم که آرزو می‌کرد ای‌ کاش هرگز به این مرکز غیر تخصصی مراجعه نمی‌کرد.

این هشداری است برای تمامی بازیکنان جوانی که آینده فوتبال شان عامدانه و یا غیر عامدانه توسط مراکز پزشکی غیر فوتبالی به خطر می‌افتد.

 ایفمارک، تنها مرکز پزشکی مورد تایید فیفا در منطقه مرکزی آسیا برای ارایه خدمات تشخیصی و درمانی به بازیکنان فوتبالیست و همچنین سایر رشته ها است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است