پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   63642  | تاریخ خبر : 1395/10/17  | ساعت : 23:45

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی در تحریریه «نصر» تاکید کرد:

افزایش متقاضیان تحصیلات تکمیلی / تجمیع دانشگاه های آزاد اسلامی آذربایجان شرقی


نصر: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی معتقد است: ایجاد مراکز رشد در دانشگاه یکی از ارکان اصلی رفع این چالش است ، این مراکز رشد پایگاهی برای دانشجویان است تا در این مکان ایده های خود را مطرح کرده و ثمر برسانند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "سید جواد انگجی"  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی با حضور در تحریریه آژانس خبری- تحلیلی "نصر" گفت: مجموعه نصر توانسته با فعالیت های خود، به راحتی با دغدغه مردم آشنا شده و با برقراری پیوند عاطفی و دو سویه بین رسانه و مخاطبان  اعتماد عمومی را جلب کند.

انگجی،  با بیان اینکه رسانه ها و افراد رسانه ای همچون سربازان خط مقدم، وظیفه کسب و انتقال اطلاعات جامع و صریح را بر عهده دارند اذعان داشت:  در حال حاضر رسانه دیجیتال "نصر" نقش خود را در این راستا به خوبی ایفا کرده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی در خصوص وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی استان در بحث افزایش تعداد دانشجویان متقاضی تحصیلات تکمیلی در این سال های اخیر  گفت: سیاست افزایش رشته های تحصیلات تکمیلی دانشگاه طبیعتا مطابق با درخواست فراگیران این تحصیلات و برای پاسخگویی به نیازهای اجتماعی است و اگر دانشگاه های کشور به این نیاز پاسخ ندهند دانشجویان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت می کنند.

وی اظهار داشت: زمان حضور آقای "میرزاده" این مسئله بیان شد که باید رشته های تحصیلات تکمیلی را افزایش دهیم و این اتفاق هم افتاد و در همین راستا تعداد دانشجویان نیز افزایش یافت.

وی ادامه داد: این مقوله قابل انکار نیست که مخاطب رشته هایی مثل کاردانی و کارشناسی نسبت به تحصیلات تکمیلی کاهش داشته است.

انگجی بیان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی تبریز در ابتدای تاسیس خود تنها متشکل از دو یا سه واحد بود اما با افزایش نیاز و رقابت های به وجود آمده در سطح استانی و کشور این دانشگاه ها برای پایداری خود رقابت داشته و اکنون با 35 واحد به فعالیت خود ادامه می دهد.

وی گفت: زمان تاسیس این دانشگاه فکر نمی کردیم به چنان ظرفیت عظیم آموزشی برسیم که یک دانشگاه بتواند مقام جهانی را کسب کند، چطور که واحد ایلخچی این دانشگاه در ماه های اخیر در مسابقات رباتیک جهان مقام سوم جهانی را کسب کرد.

 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی بیان کرد: این دانشگاه تا به امروز با این شرایط اقتصادی کشور هیچ هزینه ای بر دوش دولت نداشته و نخواهد داشت و با امکانات خود به این جایگاه دست یافته است.

وی اذعان داشت: تمام رشته های این مرکز دانشگاهی مصوب وزارت علوم است و اکنون 207 رشته تحصیلی در استان داریم.

وی با بیان اینکه اکنون در آذربایجان شرقی 155 دانشگاه وجود دارد افزود:  از نظر کیفی و ساختاری در تلاش برای پاسخ به نیاز مخاطب می باشند ولی بیشتر این مراکز روی مدرک گرایی تمرکز داشته اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر از 85 هزار دانشجوی آذربایجان شرقی حدود 11 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در 35 واحد مرکزی دانشگاهی داریم.

انگجی در ادامه سخنان خود گفت: تعداد اعضای هیات علمی واحدهای دانشگاه استان بیش از دو هزار نفر است  که با تعداد استادان حق التدریس بالای 6 هزار نفر می رسد.

وی اذعان داشت: تعداد اعضای هیات علمی که دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی بیش از تعداد اعضای دانشگاه های دیگر از جمله پیام نور است اما این دانشگاه به خاطر زیر نظر بودن وزارت علوم وظیفه دارد طبق سیاست این وزارت عمل کند و برای داشتن رشته های جدید تعداد اعضای هیات علمی بالایی داشته باشد و نسبت استاد به دانشجو را در واحدهای خود اعمال کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی اضافه کرد: وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی را  برای پیاده سازی این سیاست ها تحت فشار قرار می دهد زیرا اکثر کسانی که در این وزارت هستند دارای دانشگاه های خصوصی و غیر انتفاعی بوده و مشخصا سیاستی برای دانشگاه آزاد پیاده می کنند که این دانشگاه  تعداد دانشجوی کمتری داشته باشد که این مسئله بزرگترین چالش بین ما و این وزارتخانه است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار "نصر" در خصوص خبر طرح تجمیع واحدهای دانشگاهی  اظهار داشت: این طرح به معنای تجمیع واحدها به یک محل نبوده است بلکه هدف افزایش وابستگی واحد زیر مجوعه به واحد مادر است زیرا قبل از این چالشی ایجاد شده بود که واحد ها و مسایل منطقه ای و شخصی روی این مراکز تاثیر می گذاشت،  بنابراین تصمیم  بر این شد که هر مرکز یکی از دانشکده های واحد مادر شود.

وی ادامه داد : به این ترتیب واحد مادر مرکز استان می شود و دانشگاه های حاضر در شهرستان ها تنها دانشکده این دانشگاه خواهد شد و تمام اختیارات آنها از جمله بخش مالی و آموزشی تحت نظر واحد مادر خواهد بود و یک  امتیاز مثبت این است که رشته هایی که در دانشگاه مادر قطع مقطع شده است در این دانشکده ها  خواهند بود.

انگجی با بیان اینکه از 12 واحد زیر مجموعه تبریز اکنون در 10 واحد این طرح اجرایی شده است گفت: دو واحد تسوج و سردرود چون در وضعیت مناسبی قرار داشتند در حال حاضر  هنوز این اقدام اجرایی نشده است.

وی در خصوص واکنش دانشجویان و اساتید به این عمل گفت: بعضی شایعات پخش شده بود  که بعضی واحدها منحل خواهد شد ولی با توضیحات لازم مشخص کردیم که هدف اصلی از این اقدام چیست.

در ادامه وی از اهمیت دیپلماسی علمی و نقش آن در برجسته کردن دانشگاه به صورت بین المللی سخن گفت و اظهار داشت: نباید جایگاه یک دانشگاه جزیره ای باشد بلکه ارتباط جهانی را از وظایف اصلی خود برای پیشرفت بداند زیرا که امروزه سرعت پیشرفت علم در دنیا بسیار بالا است.

وی ادامه داد:  بیش از 80 درصد مقاله های علمی مستند شده به زبان اصلی است و موارد دیگری که به مستندات علمی ارائه شده است برگرفته از همین مقالات خارجی است و اما مسئله ای که در مورد وجود دارد این است؛ از این تعداد مقالات تولید شده چند درصد کاربردی است یا می تواند در صنعت اجرایی شود؟!

وی گفت: اکنون کشور ما رتبه 161 را از نظر تولید مقاله را دارد و دانشگاه علوم تحقیقات تهران در بین 10 دانشگاه برتر کشور که در مقام اول قرار دارد ، درست است که این یک افتخار است اما مهم تبدیل این مقالات به یک محصول تولیدی است.

انگجی در پاسخ به این سوال که دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی چگونه برای برخورداری از پروژه های دانشجویان با صنعت در ارتباط است تصریح کرد: ایجاد مراکز رشد در دانشگاه یکی از ارکان اصلی رفع این چالش است ، این مراکز رشد پایگاهی برای دانشجویان است تا در این مکان ایده های خود را مطرح کرده و ثمر برسانند.

وی ادامه داد: در واحدهای مختلفی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی این مراکز در حال فعالیت هستند ، همانند مرکز تحقیقات لنت ترمز و تولید ربات صنعتی در واحد ایلخچی ، ساخت مواد برای حفظ اسناد مهم در واحد صوفیان، مرکز تحقیقات کشت بافت و مرکز تحقیقات رباتیک و فناوری ها نرم در واحد تبریز که پروزه های عملیاتی شده  با سازمان های مختلف تفاهم امضا کرده اند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی بیان کرد: یکی دیگر از وظایف دانشگاهی این است که دانشجویان خود را قبل از اینکه وارد عرصه کار شوند در جهت کسب مهارت یاری کند  و نیز استاد ها را تحت پوشش خود دانشگاه  آموزش دهد که دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی این کار را با عقد قرارداد با مراکز آموزشی مختلف عملی کرده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

امکانات دانشگاه آزاد اسلامی بسیاربیشترازدانشگاههای پیام نور و غیرانتفاعی است . دانشگاه آزاد بدون دریافت یک ریال بودجه ازبیت المال ، نیمی ازبارعلمی کشوررابه دوش می کشد و همیشه مورد حسد مخالفانش بوده است .
10:37:21 1395/10/18
ایرانی
  

در عوض پولي كه دانشگاه آزاد از دانشجو مي گيرد هيچ دانشگاهي نمي گيرد
22:27:57 1395/10/18
سلامي
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است