پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   63483  | تاریخ خبر : 1395/10/12  | ساعت : 17:52

خبر/

برگزاری آئین پاسداشت فعالیت های استاد نظیری در تبریز


نصر: آیین پاسداشت از فعالیت هنری شاعر و مترجم "فواد نظیری" با حضور نامداران عرصه فرهنگ و هنر برگزار شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، جشن امضاء و رونمایی از آثار فواد نظیری، شاعر و مترجم پر کار آثار شاعران شهیر جهان و بیش از 32 سال فعالیت ادبی در زمینه ترجمه و سرایش، با حضور اساتید، دانشجویان و علاقه مندان به عرصه فرهنگ وهنر در شهر کتاب برگزار شد.

وی به نخستین ترجمه و کتاب شعر خود خاطر نشان کرد و گفت: نخستین ترجمه بنده با عنوان «ارمغان جلیل خرمن ها» در سال 1361 و نخستین کتاب شعر من با عنوان «در پناه تجیر آبی عشق» در سال 83 توسط نشر ثالث منتشر شد.

نظیری در ادامه مطلب فوق خود تصریح کرد: بنده به عنوان یک شاعر تا به امروز از سه دفتر شعر که به چاپ رسیده برخوردار بوده و همچنین پنج دفتر دیگر در حال چاپ دارم که دفتر چهارم در حال حروف چینی می باشد و دفتر پنجم به اتمام رسیده است.

وی از علاقه خود به شعرغنایی اشاره کرد و اظهار داشت: وزن و بار اصلی اغلب اشعار من، برخورداری از زمینه های عاشقانه در ترکیب با زمینه های اجتماعی سیاسی بوده است که برگرفته از یک حس درونی می باشد.

وی اذعان داشت: تمرکز اصلی بنده بر روی ترجمه اشعار است، چرا که معتقدم شعر های امروزی از طریق ترجمه های درست تر و سنجیده تر به سوی تحولی جدی و ریشه ای پیش می رود.

وی گفت: در راستای دست یابی به تحولی جدی، شناخت شاعرین امروز جهان برای ما امری ضروری و حیاتی است. امروزه به دلیل مدرنیته بودن بحث شعر ادبیات با هنر، نیاز به شناخت شاخصه های اصلی بیش از پیش قابل لمس است.

 این شاعر و مترجم خوش نام از علاقه خود به شکسپیر خاطر نشان کرد و گفت: بخش دیگر تمرکز من بر روی کارهای کلاسیک "ویلیام شکسپیر" بوده و امسال بخش نهم رومئو ژولیت به چاپ رسیده است. گرایش من به سمت زبان شکسپیر موجب وسوسه من شده و مرا به چالش کشیده است تا آن را با زبان فارسی بسنجم.

نظیری به سه نمایشنامه از آثار خود اشاره کرد و اذعان داشت: طی دو سال گذشته، اولین نمایشنامه «تیمون آتنی» بود که مسئله بسیار جدی انسانی را مطرح می کند و در غرب هم بازخوانی می شود و نمایشنامه «حکایت زمستانی» دومین کارهای شکسپیر می باشد که چاپ اول دومین نمایشنامه نزدیک به چهار ماه است به اتمام رسیده و در حال حاضر نمایشنامه «طوفان» شکسپیر را در دست  درام که پرده اول آن به چاپ در آمده استو

وی با اشاره به اینکه شعر امروز ما نه تنها در سطوح آموزشی مثل مدارس و دانشگاه ها جایی ندارد، بلکه شور و شوق آن در خانواده ها نیز کم رنگ تر شده است، اذعان داشت: متاسفانه امروزه دانشگاه های ما با ادبیات معاصر ایرانی قهر کرده اند چرا که بسیاری از اساتید ما هیچ شناختی از شاملو و یوشیج و ... ندارند. تا زمانی که ادبیات ما حتی در دانشگاه های ادبیات به جد گرفته نشود، نباید انتظار تحولی نوین برای جامعه ای با ظرفیت بالای فرهنگی داشت.

وی به رواج پیدا کردن کتاب در سطح خانواده تاکید کرد و گفت: میزان مطالعه عمومی در ایران با یک بحران چشم گیری رو به رو است بنابر این باید کتاب در سطح خانواده ها رواج یابد. هرچقدر کتاب سنگین تر باشد، پرمسئولیت تر است.

وی علت اصلی مغفول ماندن معقوله کتاب را به جد نگرفتن کتابخوانی از دوران ابتدایی اظهار کرد و گفت: با یک برنامه دراز مدت که از اولین سطوح آموزش تحصیلی آغاز می شود، می توان ذهن مخاطب را به گفت و گو با کتاب عادت داد.

نظیری به موثر بودن ابزار های ارتباطی اشاره کرد و تاکید کرد: امروزه جامعه جهانی، مواجه با جامعه مجازی است. قطعا صدا سیما به عنوان یک ابزار استراتژیک است و با روش های ارتباطی می تواند کتابخوانی را به نهضت تبدیل کند به شرطی که سیاست های فرهنگی ما پذیرای چنین معقوله ای باشند و این تحول اتفاق نخواهد افتاد مگر از سطوح تعلیم.

این شاعر و مترجم خوش نام معتقد است: اگر روش های شناخت ما از ادبیات به طور بنیادی از مبداء شروع شده باشد، صدا سیما می تواند با برنامه ریزی های سنجیده و دراز مدت بیش از هر نهاد فرهنگی دیگری بر رفع بحران کتاب و کتابخوانی جامعه ایرانی موثر و مفید واقع شود و تمامی تهدیدات شامل تلوزیون، صدا سیما و وسایل ارتباط جمعی که نگران تاثیرگذاری منفی آن ها هستیم، ممکن است به یک فرصت ایده آل تبدیل شوند.

وی تاکبد کرد: ما هیچ انتظاری از صدا سیما نباید داشته باشیم چراکه صدا سیما فقط یک تدوام نظام آموزشی کشور در زمینه جامعه و گستردگی های مختلف است.

وی در پایان به ضرورت تدوین برنامه های دراز مدت توسط صدا سیما و آموزش پرورش اشاره کرد و گفت: ایجاد ارتباط پیوسته بین صدا سیما و آموزش پرورش با مردم، یکی از اصلی ترین روش های ترویج فرهنگ کتابخوانی است که در این راه باید به برنامه های نسل جوان جامعه و بزرگسالان توجه ویژه ای داشت و نباید به برنامه های موسمی و موضعی اکتفا کرد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است