پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   63054  | تاریخ خبر : 1395/10/05  | ساعت : 22:02

یادداشت/

سالروز حادثه ای که هنوز یادش پس لرزه در دل بازماندگان می اندازد


نصر: 13 سال پیش بود که زمین لرزه ای به بزرگی 6.6 ریشتر در صبح یک روز سرد زمستانی ساعت 5:26 شهر بم را به لرزه درآورد، لرزه ای در 12 ثانیه یکی از کهن ترین شهرهای ایران را ویران کرد. 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

ثانیه هایی که 26 هزار و 271 نفر کشته،30 هزار زخمی و 100هزار بی خانمان به جا گذاشت.

روز 5 دی ماه روزی بود که دو سوم جمعیت شهر بم جان خود را از دست دادند و 70 درصد از شهر با خاک یکسان شد، روزی که سالروزش هنوز پس لرزه در دل بازماندگان می اندازد. اکنون در قبرستان بم یک نسل از شهر خفته است.

زمین لرزه ای که در عمق 10 کیلومتری زمین روی داد وگسلی را از خواب زمستانی بیدار کرد، اما بسیاری از شهروندان بم از خواب شب گذشته یشان هرگز برنخیزدند و چه بسیار کسانی که در آن ثانیه ها خیال کردند در کابوسی  بیش نیستند اما طولی نکشید که پی بردند در یک حقیقت به یک صبح تلخ چشم گشودند.

حادثه ای که کودکان بی سرپرست در سالروز این زمین لرزه صحنه های دلخراش یک حادثه و از دست دادن والدینشان را به خاطر دارند، نوزادانی که شاید آن زمان هیچ نمی فهمیدند اما بعد از گذر 13 سال اکنون می دانند خانواده ی خود را در چه فاجعه ای از دست دادند.

بعد از گذر سال ها از روی این تراژدی روایت های بسیاری از بازماندگان به گوش می رسد که باشنیدن آن مو بر تن آدمی سیخ می شود، روایت امدادگرانی که برای نجات جان بازماندگان جان کنند، خاطرات کودکانی که کم و بیش صحنه دلخراش را به خاطر دارند، در دل مادرانی که از روز به بعد هم مادر بودند هم پدر، غم پدرانی که فرزندان خود را به دل خاک سپردند ، داستان کسانی که از خواب شیرین شبانه چشم به یک فاجعه باز کردند.

بعد از گذشت یک دهه از این حادثه هنوز بخش هایی از بازسازی نشده است، صحنه هایی که ساکنان شهر شاید هنوز با دیدنش هر روز داغ دلشان تازه می شود. چندی از مردم هنوز در حاشه شهر کانکس نشینی می کنند، خانه هایی که در شهر نیمه کاره رها شدند ، جاده های روستایی که هنوز خاکی هستند، ارگ بمی که که با خاکی که از زلزله بر رویش نشسته بود و قرار بود تا پایان سال 84 بازسازی شود  در انتظار نشسته است.

مردم شهر بم زلزله سال 82 را به عنوان جزئی از گذشته خود پذیرفته اند و امروز باری دیگر برای سالروز این حادثه شمع به دست بر سر مزار عزیزانشان دور هم جمع شدند.

* گلناز پورنامی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است