پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   62680  | تاریخ خبر : 1395/09/28  | ساعت : 16:30

محمد فرجپور باسمنجی/

زائر پاکبازی که نیکو خصلت بود


نصر: دوره نوجوانی و جوانی در زندگی هر فردی در شکل گیری شاکله فکری و ابراز هویت آن بسیار تاثیرگذار است و جوان در این دوران می کوشد تا شرایط و موقعیت خود را مستحکم تر و با ثبات تر کند .

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

 انسان شناسان می گویند : در دوره عنفوان جوانی ، اگر فرد در محیط سالم ، معنوی و شاداب قرار گیرد می تواند با شناخت قابلیت ها و پتانسیل هایش راه نیکو پیش گیرد و بعنوان یک انسان نمونه در جامعه تاثیر مطلوب گذارد .
در این برهه جسم و جان جوان در حرکت است و اگر این حرکت توام با شناخت معبود حق باشد فضیلت های جوانان فزونی می گیرد .
در این میان در سفر پرباری که در سال 83 به مکه معظمه داشتم با نوجوانی متدین که از خانواده های حسین چی باسمنجی بودند آشنا شدم.
زنده یاد حسین فاریابی آن موقع 10 ساله بود و چون در یک کاروان بودیم بیشتر باهم حشر و نشر داشتم .
توصیه ای که به این نوجوان عزیز داشتم  همیشه به یاد خدا بودن و سجده بر او و کمک خواستن از او در همه حال و در همه جا بود.

این نوجوان در سفر 15 روزه به مکه معظمه و مدینه منوره در همه حال با وضو و در حال راز و نیاز با مخلوق و انجام به موقع و دقیق فرایض دینی و مناسک مذهبی حج بود و در مسجد الحرام مقدسترین مکان دنیای هستی لحظه ای از شناخت بیشتر فرایض و مناسک اسلامی  و قران عظیم بیکار نمی نشست .

وقتی پس از انجام مناسک حج ابراهیمی به تبریز برگشتیم در برخوردهایی که گاه و بیگاه با این جوان رعنا داشتم معنویت ، شادابی و بشاشیت را در وجود او احساس می کردم . حضور مداوم در مساجد و اقامه نمازهای یومیه از یکسو و حضور در مجالس حسینی و گاه گاهی مداحی در رثای اهل بیت ( علیهم السلام ) ، وی را در شمار جوانان پاکباز دین و اهل بیت ( علیهم السلام ) درآورده بود .
دوری از مجالس گناه و حضور مداوم در مجالس وعظ و دعا و نیاز ، احترام به بزرگان و ادامه تحصیل در دانشگاه همه و همه از آینده روشن آن نیکو خصلت خبر می داد .

به واسطه دوستی با دکتر محمد فاریابی استاد ممتاز گروه اقتصاد دانشگاه تبریز و همشهری بودن رابطه ای دوستانه ای داشتیم که  شنیدیم وی برای سوگ در رثای حضرت پیامبر اکرم ( ص ) و امام رضا ( ع ) به مشهد مقدس رفته است که آن حادثه هولناک تصادف قطاردرسمنان  پیش آمد و پیکر این جوان دوست داشتنی با دهها نفر از هم استانهای عزیز در آتش سوخت و مردم ایران و آذربایجان را در سوگ نشاند.
پیکر این جوان رعنا پس از انتقال به زادگاهش شهر باسمنج در میان شور و شوق هزاران نفر به خاک سپرده شد و هنوز داغ این فاجعه بزرگ بر دل نویسنده سطور و دوست دانشمندم جناب آقای دکتر محمد فاریابی و منسوبین سنگینی می کند .
ضمن درود به روان پاک آن جوان جان باخته ناکام و سایر جان باختگان عزیز و آرزوی مغفرت پروردگار مهربان ،ضمن تسلیت به خانواده داغداران و تسلی خاطر خانواده های معزا را از ایزد منان خواستارم و امیدوارم با پیگیریهای مجدانه مسئولان ملی و محلی علاوه بر شناسایی مسببین  این حادثه دلخراش و مجازات آنها با بهسازی و تجهیز خطوط ریلی و مواصلاتی از این پس شاهد چنین حوادث ناگواری در کشورمان نباشیم .
انتهای پیام/                                                                                                                                    

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است