پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   62619  | تاریخ خبر : 1395/09/27  | ساعت : 23:00

معاون آموزش و امور حوزه های آذربایجان شرقی در گفت و گو با "نصر"خبرداد:

افزایش دو برابری حوزه های علمیه در آذربایجان شرقی/ تحصیل 150 طلبه خارجی در تبریز


نصر: معاون آموزش و امور حوزه های آذربایجان شرقی از تاسیس چند مدرسه علمیه در سطح استان خبرداد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، مرتضی قربانی در گفتگو با خبرنگار نصر در مورد وضعیت حوزه های علمیه استان گفت: در مجموع 21 مدرسه در استان وجود دارد و در حال حاضر سه هزار و 200 نفر طلبه اعم از طلبه های سطح یک ،سطح دو،وسطح سه دراستان مشغول به تحصیل اند که یک هزار و 500 نفر آنها درتبریز با چهارمدرسه، درکنار این مدارس مدرسه کوتاه مدت سفیران هدایت در سطح عالی، مدرسه خالقیه و مرکز تخصصی علامه امینی رحمة الله علیه وجود دارد که در مجموع 6 مدرسه در تبریزمشغول فعالیت هستند.

وی در مورد طلاب خارجی نیزگفت: مرکز جامعة المصطفی با 150 طلبه در تبریز فعالیت دارد که هر ساله پذیرش صورت می گیرد.

قربانی درباره سطح علمی حوزه های استان نسبت به سایرحوزه های علمیه کشورگفت: درحال حاضر حوزه های علمیه استان خصوصا تبریز در مسابقات علمی پژوهشی و قرآن در بین حوزه های کشور از جایگاه خاصی برخوردارند.

وی افزود: آذربایجان شرقی جزو تاثیر گذارترین استان ها در مسابقات علمی کشوری و جشنواره علامه حلی به حساب می آید و در مسابقات علمی که مرحله سوم آن برگزار شده و چهارمین مرحله نیز امسال در قم برگزار شد از مجموع 15 هزار شرکت کننده 150 نفر به مرحله کشوری راه یافته اند که 14 نفر آنان از آذربایجان شرقی بوده اند و مثل سه دوره گذشته بعد از استان قم از لحاظ رتبه و مقام دومین استان کشور است ودر رشته ادبیات حتی از خود استان قم نیز پیشی گرفته است.

معاون آموزش مدارس حوزه های علمیه استان تصریح کرد: در چند سال اخیرحوزه علمیه برادران با عنایات ویژه رییس محترم شورای استان  آیت الله مجتهد شبستری از لحاظ کمی وکیفی رشد دو برابری را شاهد بوده است به طوری که مدارس استان از 9 مدرسه به 20 مدرسه ارتقاء یافته ودر حال حاضرحوزه جامعه ثامن الحجج(ع) با وسعت 6 هکتار در شهر تبریز در حال احداث است.

وی ادامه داد: برای سال های بعد نیز 3 مرکزعلمی در مجموع 13 هکتار در شهرهای تبریز،هادی شهر و زرنق از لحاظ توسعه فضای آموزشی در حال احداث است.

وی در پاسخ به این سوال که حوزه های علمیه چقدر دراهداف ترسیم شده خود موفق بوده اند گفت: حوزه های علمیه با توجه به اهداف و چشم اندازی که از سوی شورای عالی حوزه های علمیه و شورای استانی ترسیم شده موفق بوده و تا چشم انداز 1404 شاهد رشد روز افزون کمی و کیفی حوزه های علمیه خواهیم بود.

وی در پاسخ به تعامل حوزه با سایر مراکز علمی نیزگفت: حوزه استان با مراکز علمی و آموزشی، همکاری های خوبی را دارد به طوری که تفاهم نامه های همکاری بین دانشگاه های استان خصوصا دانشگاه تبریز و جهاد دانشگاهی نوشته شده و از همکاری مطلوبی برخوردارند.

قربانی به موضوع هفته وحدت نیزاشاره کرد و گفت: بحث فاصله زمانی میان 12 ربیع که ولادت پیامبرازنظراهل سنت است تا 17 ربیع الاول که ازدیدگاه شیعه ولادت پیامبر اکرم(ص) می باشد از سوی حضرت امام(ره) به عنوان هفته وحدت نامگذاری شد واز آنجایی که دین اسلام دینی کامل وتحریف نشده در محور توحید است و برای حفظ وحدت میان مذاهب اسلامی که در زاد روز پیامبر اکرم اتفاق نظر ندارند و ازطرفی پیروزی انقلاب که مدیون وحدت امت اسلامی است در توطئه دشمنان در اجرای سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن این هفته را هفته وحدت نامگذاری کردند.

وی به نقش روحانیت و علمای مذاهب اسلامی در تبیین جایگاه وحدت و ضرورت آن تاکید کرد و گفت: در دوران حاضر که دشمنان اسلام اعم از مستکبرین و تکفیری ها که ابزار دست دنیای استکبار شده اند نقش روحانیت بیشتر از گذشته احساس می شود چرا که با وحدت امت اسلامی است که مسلمانان و دنیای اسلام می توانند برنامه های متعالی دین اسلام را پیاده کرده و در مقابل توطئه های دشمنان بایستند.

وی در زمینه مضرات تفرقه نیز افزود: عدم مراعات این وحدت همان که الان بوجود آمده و متاسفانه برخی از دولت های عربی نیز در این راستا حرکت می کنند شاهد مواردی که امروزدر جوامع اسلامی هست می شویم و اگربخواهیم از این ظلم ها و بی عدالتی ها رهایی یابیم وامت اسلامی جایگاه واقعی و اصیل خودش را باز یابد در گرو همین وحدت است و به طور کلی در عین وجود اختلافات باید ضمینه تعامل و جهت گیری واحد درامورات بین المللی وجود داشته باشد.

وی در خصوص بصیرت افزایی جوانان نیز گفت: برای رشد روزافزون و تقویت باورها حتما بایستی بصیرت افزایی شده وبا فکرو تعقل پیش رفت وقتی یک سری شبکه ها ازیک سری جریان ها،گروه ها،حمایت می کنند تبدیل می شوند به شبکه های دایه مهربانترازمادرلذا انسان بایستی خودش فکر کند که کدام گفتار، کدام سخن، کدام شبکه از چه جایگاهی وچه راهی این حرف ها صادر میشود و حمایت ها صورت می پذیرد.

قربانی اضافه کرد: روحانیت بایستی سبق سابق وبیشترازسابق به فرموده مقام معظم رهبری هم در بیرون، هم در مساجد،کلاس ها وهم فضای مجازی حضور پررنگ داشته ونسبت به پاسخ دهی به شبهات ،اشکالات و بصیرت افزایی تلاش مضاعف کنند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است