پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   62051  | تاریخ خبر : 1395/09/15  | ساعت : 19:19

یادداشت/

حفظ هويت دانشگاه، عصاره پیام روز دانشجو


نصر: دانشجو بايد آگاهي سياسي داشته باشد اما تبديل دانشگاه به خانه احزاب نه، دانشجو بايد زيبا و خوش تيپ در دانشگاه حاضر شود اما شوي لباس نه، دانشجو شايسته است فرهنگ مقاومت را در درون خود بپروراند اما تبديل دانشگاه به پادگان نه ...

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به بهانه روز دانشجو و بيشتر به بهانه علت نام گذاري روز دانشجو و واقعه كشتار دانشجويان دانشگاه تهران در 16 آذرماه سال 1332 بر آنيم تا نگاهي به يكي از محوري ترين آسيب هاي مراكز علمي و در راس آن ها دانشگاهها داشته باشيم.
دانشگاهها و دانشسراها از جمله مهمترین و حساس ترین مراکزی هستند که نقش عمده در استقلال و یا وابستگی کشور دارند ، چرا که اکثر مدیران جامعه از بین فارغ التحصیلان دانشگاهها و مراکز تعلیم و تربیت انتخاب می شوند و به همين جهت امام خميني (ره) دانشگاهها را کلید سعادت مملکت(1) و دانشجويان را قوه متفکره ملت(2) مي داند.
در مروري كوتاه به حادثه 16 آذردانشگاه تهران به اين سطرها برخورد مي كنيم : نيروهاي نظامي رژيم که بشدت رفت و آمد دانشجويان را کنترل کرده و در اين بين عده اي را نيز دستگير نموده بودند, با حضور در کلاس يکي از اساتيد دانشکده فني (مهندس شمس استاد نقشه کشي) زمينه اعتراض را در کلاس درس ايجاد کردند. آنان قصد داشتند دو دانشجو را که ظاهرا به حضور نظاميان در دانشگاه اعتراض داشتند را دستگير نمايند. دستگيري دو دانشجو کلاس را به هم زده، دانشجويي ديگر بر روي نيمکت کلاس فرياد مي زند: "آقا ما چقدر بي عرضه هستيم. چقدر بدبخت هستيم. اين کلاس نيست، اين درس نيست. يک عده اي بدون اينکه از استاد و از کادر دانشگاه اجازه بگيرند وارد کلاس مي‌شوند و هياهو در مي‌گيرد. تف به اين کلاس و تف به اين مملکت!" دانشکده فني به هم مي‌ريزد و در محاصره کامل نظاميان قرار مي‌گيرد و...(3)
با ساده ترين وكمترين جستجو در بين مطالعات انجام يافته در دانشگاههاي كشور و در ميان دانشجويان اين مرز و بوم به آسيب ها و تهديدهاي مختلف رواني -رفتاري همچون اضطراب ، افسردگي ، برخي مشكلات ارتباطي و اخلاقي ، اعتياد ، خشم و عصبانيت و ... برخورد مي كنيم كه مسئولين امر براي از بين بردن يا كمتر كردن زمينه هاي اين نوع آسيب ها ، تدابير مختلفي را انديشيده اند و برخي پيشگيري ها يا درمان ها مانند ايجاد امكانات ورزشي و مشاوره اي و گسترش فضاي ديني – اخلاقي انجام مي شود.
اما نگارنده بر اين اعتقاد است كه دانشگاه بايد دانشگاه شود تا از بسياري آسيب ها مصون باشد و زمينه هاي رسيدن به اهداف عالي آموزشي و پرورشي در شان جمهوري اسلامي فراهم گردد.
از درب دانشگاه كه وارد مي شويم اعلاميه ها ، بنرها و پارچه نوشته هاي بسياري را مي بينيم كه شايد بسياري از دانشجويان بي تفاوت از كنار آنها رد مي شوند ، چون اصلا علقه اي به اين نوشته ها ندارند يا احساسي در درونشان نسبت به اين نوشته ها برانگيخته نمي شود . همواره احزاب ، گروهها ، انجمن ها و تشكل هاي سياسي در صدد جلب آراء و همراهي دانشجويان به شكل هاي مختلف عرض اندام نموده و خودنمايي مي كنند تا جايي كه گاهي زمينه هاي بروز تنش ها بوجود مي آيد.
يا از زاويه اي ديگر ، مي توان به نحوه حضور ظاهري برخي دانشجويان اشاره نمود كه ببيننده را در وضعيتي قرار مي دهد كه حس مي كند بجاي حضور در محل جستجوي دانش در تالار عروسي يا شوي لباس حاضر شده است و يا از ديدگاهي ديگر مي توان به شنيده شدن مارش هاي حماسي و بعضا" رفت و آمد ماشين هاي نظامي اشاره نمود كه فضاي امنيتي - نظامي را به رخ مي كشد.
نگارنده بر اين نظر است كه راه حل پيشگيري بسياري از آسيب هاي رفتاري اشاره شده را ، تبديل دانشگاه به دانشگاه مي داند ،دانشجو بايد آگاهي سياسي داشته باشد اما تبديل دانشگاه به خانه احزاب نه. دانشجو بايد زيبا و خوش تيپ در دانشگاه حاضر شود اما شوي لباس نه ، دانشجو شايسته است فرهنگ مقاومت را در درون خود بپروراند اما تبديل دانشگاه به پادگان نه ....

1-صحيفه نور ، ج 7 ، ص 254
2- صحيفه نور ، ج 8 ، ص 141
3- سايت مركز اسناد انقلاب اسلامي
نگارنده يونس يوسفي

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است