پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   55761  | تاریخ خبر : 1395/06/02  | ساعت : 09:00

گزارش اختصاصی نصر/

تبریز و چالشی به نام اصفهان/ "اصفهان نصف جهان گر تبریز نباشد"


نصر: "اصفهان نصف جهان، اگر تبریز نباشد" اهل تبریز که باشی، این جمله برایت مفهومی دیگر دارد. گرچه در مثل مناقشه نیست، اما باید قبول کنیم، نام این دو شهر در اکثر اوقات یا موازی هم پیش رفته اند یا مقابل هم. تبریز و اصفهان، تا جایی که من به یاد دارم دو رقیب دیرینه هم بوده و هستند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، به ندرت پیش می آید، مسئولان تبریز قصد انجام کاری را داشته باشند و مسئولان اصفهان ساکت بنشینند. یک بار و دوبار هم نیست. هرکجا که نام تبریز مطرح شود، چند اصفهانی سربر می آورند و ادعای حقانیت می کنند. نمونه اش همین بحث آخر. انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی بافت فرش دستباف در سال 2015 بود.

در سال 2015 میلادی در سطح دنیا تنها 6 شهر کاندیدای کسب این عنوان را داشتند که اصفهان و تبریز به واسطه داشتن ویژگی ها و شرایط خاصی که در زمینه صنایع دستی و بافت فرش مطرح بودند و برای نخستین بار به طور همزمان به ثبت جهانی رسیدند".  این ادعا در حالی از سوی برخی از سایت ها و خبرگزاری ها مطرح شد، که تنها تبریز توانسته بود، عنوان " شهر جهانی بافت فرش"  در سال 2015 را به دست بیاورد. با این حال تا خود همین امروز هم اصفهانی ها  این عنوان را متعلق به خود می دانند.

از علت رقابت یک طرفه اصفهان با تبریز که بگذریم، از یک چیز نمی توان گذشت و آن اینکه این رقابت یک طرفه اکثر اوقات غیرمنصفانه است. از یک طرف خود اصفهانی ها پا در کفشی می کنند، که قالب پایشان نیست و از طرفی بنا به دلایلی برخی از دولت نیز ناخواسته فاتحه سایر شهرها را خوانده و دو دستی چسبیده اند به اصفهان. گویی اصفهان تنها گزینه جذب بودجه و سرمایه گذاری و مهد هنر و شهر توریستی ایران است. سایر شهرها را نمی دانم ولی یقین دارم، این یک جانبه نگری های برخی مسئولان تیشه به ریشه تبریز زده است.

بحث صنایع دستی و گردشگری  یکی از هزاران موردی است که می توان گفت زخم خورده دیرین کم کاری مسئولان استانی از یک سو و کم توجهی مسئولان کشوری از سوی دیگر است. و این داغ زمانی تازه تر می شود که به یاد بیاوریم در سال 2018 قرار است، تبریز میزبان گردشگران اسلامی باشد، اما ترسم این است که گرشگران به طور اتفاقی سر از اصفهان دربیاورند. چرا که فراموش نکرده ام هر زمان سفیر یا دیپلمات یا هیئت تجاری و ... به ایران می آیند، لاجرم چند صباحی میهمان اصفهان می شوند، از صنایع دستی و سوغاتی آنجا خرید و از مجموعه های تاریخی آن بازدید می کنند. و اگر هم به طور اتفاقی از قلم افتاده باشند و مثلا سر از تبریز دربیاورند، حتما دو سه روز آخر سری به اصفهان خواهند زد.

و این گونه می شود که فعالان گردشگری و هنرمندان تبریز یا در گوشه ای می ایستند و در انتظار گردشگر خارجی سماغ می مکند یا به جای خلق اثر هنری کشک می سابند و بخش بزرگی از تبریز به این صورت فلج می شود. و این دغدغه ها هستند که ما را پای سخنان رئیس دانشکده هنر اسلامی تبریز می نشانند.

دکتر مهدی محمد زاده با بیان اینکه اصفهان در حوزه صنایع دستی شناخته شده تر است تا تبریز، دلیل این امر را مربوط به تاریخ دانسته و می گوید: اصفهان یکی از آخرین پایتخت های ایران در عصر صفویان است و اکنون هم که تهران پایتخت کشور است، بیشتر وجهه سیاسی دارد تا فرهنگی! به همین دلیل اصفهان در حافظه بسیاری از مردم به عنوان پایتختی فرهنگی ثبت شده است.

وی با تأکید بر اینکه هیچ شهری در حوزه صنایع دستی چه از نظر تنوع و چه از نظر کیفیت قابل قیاس با تبریز نیست، خاطر نشان کرد:  اصفهان رقیب ما در حوزه صنایع دستی نیست، بلکه اصلی ترین رقیب در حوزه گردشگری است. گردشگری برگ برنده اصفهان است. چرا که صنعت توریسم ضمن تزریق سرمایه به شهر، به عنوان تریبونی به معرفی آثار هنری، صنایع دستی و توانمندی های مطرح است.

محمد زاده افزود: به نظر من انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 بسیار مهم تر از انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دستباف است، چرا که صنایع دستی زمانی در سطح جهانی مطرح می شوند، که در معرض دیدگردشگران باشند. و این ممکن نخواهد بود، مگر با ترسیم نقشه راهی از سوی مسئولان استان و سرمایه گذاری در امر جذب توریست.

کاش به یاد داشته باشیم، سال 2018 در راه است و این فرصت به ندرت در اختیار تبریز قرار می گیرد.

.............................................

گزارش از ساناز شهابی

............................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (4)

اصفهانین ایندی هر نه یی وار هامیسی تبریزلی یا تبرزدن دی،صفویه حکومتی تبریزین نمنه ثروت و عالمی واریدی اصفهانا گوتوردو اصفهان شهرین بنا گویدو.اولار نقدر ده چالیشالار هیچ زامان تبریزه چاتانمازلار.اما چوخلی نامردلیخلارینان و مسئولاریمیزین احمالین میداندا اوزلرین تک گورولر!
09:20:03 1395/06/02
hossein
  
حرف دل منو زدی....ای کاش مسئولان به مقوله گردشگری تبریز اهمیت بدهند.
15:36:47 1395/06/02
حسن
  
من هم به نوبه خودم که عنوان تبریزی بودن یا اینطور بگم یک آذربایجانی هستم را یدک میکشم بی پرده صحبت میکنم وآن این است که در طول این مدت مسئولین ما نتوانسته اند که به تبریز خدمت کنند و اصل خیانت در اینجاست که پیگیر مشکلات و دغدغه های استانی نبوده اند البته از حق هم نباید گذشت که این اواخر یک نیم نگاهی به شهر شده است ولی از مسولین خواهشمندم که به شهر تبریز بیش از حد بها دهند.
10:10:16 1395/06/02
vahid
  
چه گزارش بی کیفیتی. بحث سر خوب بودن این شهر و اون شهر دیگه مسخره شده. هر شهری ویژگی های خودشو داره.
19:02:28 1398/03/18
لیدا
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است