پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   47412  | تاریخ خبر : 1394/12/19  | ساعت : 17:46

پزشکیان در گفتگوی اختصاصی با نصر:

قانون خصوصی‌سازی وحی مُنزل نیست/ به جای "خصوصی‌سازی"، "اختصاصی‌سازی" کردند


نصر: نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر گفت: اکثر کارخانه های تبریز که به بخش خصوصی واگذار شده اند، نه تنها وضعیت بهتری پیدا نکرده اند، بلکه وضعشان وخیم تر شده و تعطیل هم شده اند. با خصوصی سازی صنعت آذربایجان را تضعیف کرده ایم که تقویت نکرده ایم.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، "مسعود پزشکیان" با انتقاد شدید از عملکرد و مواضع رئیس سازمان خصوصی سازی در واگذاری گروه ماشین سازی تبریز، گفت: با این عملکرد اصل خصوصی سازی زیر سوال رفته است؛ اگر بخواهید چیزی را خراب کنید، به آن حمله نکنید بلکه بد دفاع کنید. خصوصی سازی چیز خوبی است، اما به شرطی که درست انجام شود. اما کسانی که این کار را انجام می دهند، یا این کار را بلد نیستند یا نمی خواهند درست اجرا کنند. البته ایراد از مجلس هم هست که قانون را درست تدوین نکرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه نتیجه خصوصی سازی آقایان، تعطیلی کارخانجات مادرصنعتی و بیکاری تعداد بیشتری از افراد در جامعه شده است، گفت: ادامه رویه کنونی سازمان خصوصی سازی در نهایت موجب آسیب دیدن صنعت کشور می شود و نباید این رویه ادامه پیدا کند.

پزشکیان تصریح کرد: وقتی صنایع واگذار شده به بخش خصوصی در این وضعیت گرفتار شده اند، یعنی این کار درست انجام نشده است. اکثر کارخانه های تبریز که به بخش خصوصی واگذار شده اند، نه تنها وضعیت بهتری پیدا نکرده اند، بلکه وضعشان وخیم تر شده و تعطیل هم شده اند. با خصوصی سازی صنعت آذربایجان را تضعیف کرده ایم که تقویت نکرده ایم.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر تاکید کرد: خصوصی سازی باید بهره وری و کیفیت را بالا ببرد، تولید و اشتغال را بالا ببرد، اما آقایان خصوصی سازی شاخصی نشان ما بدهند که تایید کند این شرکت ها پس از واگذاری بهره وری و سطح اشتغال شان بالا رفته است. از تراکتورسازی، بلبرینگ سازی، کمپروسورسازی و تا بنیان دیزل کدام وضع بهتری پیدا کردند با خصوصی شدن؟

مسعود پزشکیان بر اهمیت منطقه صنعتی غرب تبریز تاکید کرد و گفت: در گذشته طرحی مهندسی شده و واقعا کامل در منطقه صنعتی غرب تبریز اجرا شده است که حتی خطوط راه آهن از میان همه شرکت ها عبور می کند. ما چکار کرده ایم؟ شهر بزرگی چون تبریز که در زمان شروع صنعتی شدن ایران همواره در رتبه های اول قرار داشت و بعد ها دوم کمتر نبود، حالا چه وضعیتی دارد؟ معنی این وضعیت این است که صنعت ما نابود کرده اند. چه کسی این بلا را سر ما آورده است؟ نتیجه خصوصی سازی برای ما همین شده است.

وی با بیان اینکه همه مسئولان استان در به وجود آمدن این وضعیت مقصر هستند، گفت: حتی ما نمایندگان هم برنامه مشخصی نداریم و ما هم مقصر هستیم. استانداری و امام جمعه هم مقصر است و باید هر کدام نقش خود را در این زمینه ایفا می کردند که نکرده اند. بله، ما کم کاری کرده ایم. می گویند قانون این طوری نوشته شده است و باید باید اجرا شود؛ جناب پوری حسینی شما که مدیر هستی و می بینی قانون درست نیست، چرا به مجلس نمی گویی اصلاح کنیم؟ قانون را من و امثال من نوشته ایم، وحی منزل که نیست!

این نماینده شاخص مجلس شورای اسلامی با انتقاد شدید از استفاده ابزاری از فرمایشات رهبری در خصوص اجرای سیاست های کلی اصل 44، افزود: این ها از مقام معظم رهبری یک تائیدیه کلی گرفته اند و هر کس انتقاد می کند او را در مقابل حرف رهبری قرار می دهند! این مسائل باعث شده خصوصی سازی به جای اینکه عاملی برای توسعه و رونق صنعت باشد، به عاملی ضد توسعه تبدیل شده است.

پزشکیان تصریح کرد: کارخانه های مادر صنعتی ما "اختصاصی‌سازی" شده است به جای اینکه "خصوصی‌سازی" شود. این شرکت هایی که به نهادهای عمومی و آستان های مختلف واگذار شده به حکم کدام قانون واگذار شده‌اند؟ مگر این ها خصوصی اند؟ چه فرقی با دولت دارند؟ مدیریت این نهادها خیلی بدتر از دولت است.

وی به تجربه تلخ تغییر کاربری کارخانه موتورسازی بنیان دیزل هم اشاره کرد و گفت: در بحث بنیان دیزل همه توانم را به کار خواهم گرفت تا از تغییر کاربری آن شرکت جلوگیری کنم. با وزیر اقتصاد و وزیر صنعت در این خصوص صحبت کرده ام و به هیچ وجه در این قضیه کوتاه نخواهم آمد.

پزشکیان گفت: در این بین هیچ کس مسئولیت را قبول نمی کند و می گویند قانون اینطوری نوشته شده و ما هم این طوری عمل می کنیم. چه کسی مسئول کارخانه های تعطیل شده تبریز است؟ خصوصی کردیم که کارخانه ها را پاساژ کنیم یا توسعه بدهیم؟ خصوصی کردیم تا افراد بیشتری در کارخانه ها کار کنند یا همان کارگران قبلی هم از کار بیکار شوند؟ درب کارخانه های ما را تخته کردند یکی هم پیدا نشد جلویش را بگیرد.

وی با تقدیر از پیگیری های مستمر پایگاه تحلیلی، خبری "نصر" در این خصوص گفت: رسانه ها می توانند  این حق را مطالبه کنند و تا آخر پیگیری کنند و قطعاً هم موثر خواهند بود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (9)

ياشاسين دكتر پزشكيان نماينده شجاع وغيور تبريز
21:27:20 1394/12/19
يك شهروند
  
بنيان ديزل رو آدرس اشتباهى دادند.... بنيان ديزل از دولت خريدارى نشده و شامل قانون خصوصى سازى نميشود بنيان ديزل از اولش خصوصى بود
21:43:17 1394/12/19
يكى از مردم
  

بنيان ديزل قبل از انقلاب توسط دولت تاسيس شد وتا اين اواخر هم دولتي بودتا اينكه خصوصي سازي به بخش خصوصي واگذار كرد
21:17:52 1394/12/22
يكي از تبريز
  
متاسفانه صنعت مادر آذربایجان شرقی دست افرادی که فقط ادعای با سوادی را دارند افتاده.پوری حسینی در سال های اخیر انقدر جیب خود و دوره برش را ژرکرده که بیکاری بقیه به چشمش نمی آید.طرف چه می داند خصوصی سازی یعنی چه؟ افرادی صلاح طلب هستند که راغب اند هرچه سریعتر از زیر این مسئولیت خارج شوند.
23:06:30 1394/12/19
شهروند
  
متشکرم ازنماینده فعال ودلسوزشهرمان جناب آقای دکترپزشکیان نردخستگی ناپذیر
08:22:18 1394/12/20
کارگرماشین سازی
  
احتمالاً ماشین سازی تبریز را به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته اصفهان یزد و کرمان منتقل میکنند تا برادران فارس مشغول کار شوند
09:25:09 1394/12/20
يكي از تبريز
  
اگر مشکلی برای ماشین سازی پیش بیاید و اگر خدای نکرده ماشین سازی هم به سرنوشت دیگر کارخانه های خصوصی سازی شده گرفتار شود، هیچ گاه این خیانت را نخواهیم بخشید... دقت کنید: هیچ گاه نخواهیم بخشید. همه مسئولان نظام در این خصوص مسئول هستند. ماشین سازی امید جوانان آذربایجان است.
21:31:48 1394/12/19
دانشجو
  
حفظ و حراست از منطقه صنعتی غرب تبریز بسیار ضروری است چون این منطقه دارای صنایع مادر و تخصصی است مثلاً ماشین سازی تبریز شرکتی است که یک حلقه اتصال بین دانشگاههای تبریز و آذربایجان و صنایع منطقه است چون آنجاست که ایده ها و طرح های دانشگاهی تبدیل به ابزارها و قطعات و ماشین آلات کاربردی میشوند در واقع قطعات لوازم و ماشین آلات صنایع سیمان فولاد سازه های فولادی سنگین و پیچیده و نفت و گاز و پتروشیمی و .... همگی در ماشین سازی تبریز قابلیت طراحی و ساخت دارند و اگر این گنجینه گرانبها را مراقبت نکنیم آنوقت باید برای خرید و ساخت بسیاری از ماشین آلات و قطعات دست به دامن تهران و اصفهان و یزد بشویم. از منابع و دارایی های آذربایجان مراقبت کنیم. یاشا گوزل آذربایجان یاشا آنا وطن
20:47:40 1394/12/19
پیس اوشاق
  
جناب دكتر مطمئنم كه مطلع هستين در تمام اين سالها بعد افتتاح اين مجموعه هايي كه اسم بردين مثه گاو شيري بوده برا كشور كه فقط دوشيدنش ويك ريال سرمايه گذاري نكردن الان كه ميبينن جواب نميده ميندازن بغل يكي در ميرين از دور نگاه ميكنن وگاهأ ازشون برا انتقاد وحرف زدن (بدون عمل) ... استفاده ميكنين !! بعد واگذاري كي كمكي بشون شده؟ چون وضعشون خراب بوده كه واگذار شدن به اشخاص!! هر كسي بخواد توو يكي از اين مجموعه ها استخدام شه، بايد گواهي عدم سوء پيشينه بياره وقتي از كسي كه ميخواد بخرتش حتي اينم نميخوان!!!! يعني فقط ميخوان از شرش خلاص شن جناب دكتر! متعجبم بعد از چند دوره حضورتون در مجلس شوراي اسلامي اينگونه كلي صحبت ميكنين.
21:30:32 1394/12/19
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است