پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   43163  | تاریخ خبر : 1394/09/30  | ساعت : 08:09

گزارش/

پارکبانان تبریز فرصت یا معضل!/رایگان بودن 30 دقیقه اول


نصر: حتما شما هم بارها اتومبیل‌تان را در حاشیه خیابان‌ها پارک کرده‌اید، دقیقا در همین زمان است که شخصی در‌حالی‌که قبضی در دست دارد، خودش را به کنار خودروی شما می‌رساند و می‌پرسد: «چند‌ساعت ماشین‌تان را این‌جا پارک می‌کنید»؟ و قبضی از طرف آقای پارکبان برای شما صادر می‌شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر ،اما این پارکبان‌ها همیشه سئوالاتی بی‌شمار برای شهروندان به‌وجود می‌آوردند؛ اصلا از کجا می‌آیند؟ چرا می‌پرسند "چند‌دقیقه پارک می‌کنی"؟ چرا قبض صادر می‌کنند؟

پارک بان کیست؟

 پارک‌بان در بسیاری از کشورها به شخصی اطلاق می‌شود که مسئولیت دارد به نحوه پارک کردن ماشین‌ها نظارت داشته باشد. پارکبانها  همچنین وظیفه نظارت و اجرای قوانین پارک خودروها را بر عهده دارند. آنها لباس‌های مخصوصی می‌پوشند و هر کدام محدوده‌ای از شهر را تحت کنترل و بازرسی دارند.

در کشور ما کنترل و نظارت قانونی پارک خودروها با نیروی انتظامی است. اما در تعریف پارکبان در ایران ، به شخصی گفته می‌شود که از خودروهای پارک شده نگهبانی و مراقبت می‌کند و به ازاء این کار با صدور قبض مبلغی پول دریافت می‌کند.

این در حالیست که وجود پارکبان در خیابانهای شهر با مشکلاتی هم روبرو بوده است که در همین راستا، در  نشست اخیر شورای ترافیک شهر تبریز شاهد بحث و تبادل نظر پیرامون این مسئله بودیم.

احتشام حاجی پور معتقد است ، فضای نابه‌هنجاری در پارکبانی استان حاکم است،‌ دریافت پول اضافی، برخورد نامناسب با مردم وغیره بارها گزارش شده است.

وی با بیان اینکه پارکبان‌ها در سطح شهر تبریز موجب آزار و اذیت مردم می‌شوند، اظهار داشت: پارکبان‌ها در نقاط مختلف مرکزی شهر تبریز مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کنند و در زمینه‌های مختلف تخلفاتی مرتکب می‌شوند.

وی خواستار دیجیتالی کردن تمام پارکبان‌ها در سطح شهر تبریز شد و گفت: پارکبان‌های انسانی نیز آموزش‌های لازم را دریافت کنند و با مردم رفتار مناسبی داشته باشند ولی متاسفانه فضای حاکم بر پارکبان‌ها عزت نفس انسانی را زیرسئوال برده است.

او همچنین ادامه داد: از دیدگاه شورای اسلامی شهر تبریز و شهرداری این کلانشهر باید حقوق مردم در نظر گرفته شود و نیم ساعت اول پارک به صورت رایگان در نظر گرفته شود.

در این راستا، محمد صادق پورمهدی، معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی، اهتمام شهرداری تبریز را برای مکانیزه کردن کنترل تمام جای پارک های حاشیه خیابان های شهر از طریق نصب پارکومتر ضروری دانست و گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی هم باید همکاری بیشتری با شهرداری داشته و در خصوص تخلفات پارک خودرو اعمال قانون کند.

وی بر ضرورت آموزش پارکبان ها به منظور برخورد مناسب و ارتقای فرهنگ رفتاری تاکید کرد و گفت: گاهی مواقع رویکردهای تشویقی بیشتر از برخوردهای تنبیهی در رعایت قانون موثراست.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز هم دراین نشست با بیان این که رایگان شدن هزینه توقف کمتر از نیم ساعت زمینه تخلف و تقلب از دستگاه های پارکومتر را فراهم می کند، گفت: در حال حاضر هم تنها 30 درصد هزینه پارک خودرو از طریق دستگاه های الکترونیک پرداخت می شود.

وحیدی کیا با اعلام این که پنج هزار جای پارک خودرو در شهر تبریز توسط سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری مدیریت می شود، گفت: دوهزار و 400 جای پارک به صورت مکانیزه کنترل می شود.

اسدی معاون فرماندار تبریز هم خاطرنشان کرد: هدف قانون گذار از رایگان بودن توقف کمتر از نیم ساعت خودروها درکنار خیابان ها، فرهنگ سازی برای کم شدن زمان توقف خودروهاست.

ناصر میکائیلی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه گفت: بر اساس قانون راهنمایی و رانندگی باید نیم ساعت اول پارک در محل‌های مشخص شده رایگان باشد اما سیستم لازم در این زمینه امکان اعمال ندارد.

وی بیان کرد: تبریز یکی از اولین شهرهای کشور است که پارکبانی و اخذ حق پارک صورت می‌گیرد و اقدامات صورت گرفته شایسته تقدیر است.

میکائیلی اظهار داشت: می‌توانیم در زمینه اعمال قانون و آموزش‌های لازم به نفرات معرفی شده از طرف شهرداری تبریز اقدام کنیم.

با این روادید امیدواریم به زودی با ایجاد زیر ساخت ها و انجام اقدامات مناسب از سوی دستگاه های مربوط در راستای مکانیزه کردن پرداخت هزینه جای پارک و آموزش پارکبانها در ضمینه های مختلف، شاهد این باشیم که افراد جامعه به راحتی بتوانند به کارهای خود در داخل شهر بپردازند.

.....................................

گزارش از افشین شریفی

.....................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

سلام مگه پارکبان در شهر غیرقانونی نیست؟ پارکبان اصلا نباید وجه دریافت کنه چه دستی و چه الکترونیکی!!فقط وظیفه ش نظارته اینطور نیست؟
08:19:02 1398/05/22
فرشته
  
بالاخره نفهمیدیم نیم ساعت اول رایگانه یا باید پول بدیم؟؟؟!!
12:35:08 1394/09/30
محمد
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است