پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   32002  | تاریخ خبر : 1394/02/10  | ساعت : 15:32

خبر/

انتقاد عضو شورای شهرتبریز از امتیاز طلبی نمایندگان مجلس


نصرنیوز: عضو شورای شهر تبریز با اشاره به مصوبه مجلس در خصوص «استمرار صلاحیت» نمایندگان فعلی برای شرکت در انتخابات مجلس دهم، گفت: این مصوبه شائبه امتیاز طلبی نمایندگان  ومصادره کردن قانون به نفع خودشان را در اذهان عمومی ایجاد کرد ه است

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

و همانگونه که پیش بینی می شد از سوی شورای محترم نگهبان این مصوبه رد شد .

به گزارش نصرنیوز ، حبیب شیری آذر در گفت و گویی افزود: این گونه مصوبات سبب تبعیض و بی عدالتی در عرصه رقابت‌های سیاسی میان کاندیداها می شود  و نمایندگان محترم مجلس بهتر بود در این سال آخر مجلس بیشتر به فکر مشکلات مردم بودند تا وضع قوانینی که شائبه امتیاز خواهی نمایندگان در آنها وجود دارد.

وی با تاکید بر این نکته که ورود نمایندگان به قوانین انتخاباتی آن هم در ماه های آخر عمر نمایندگی ذهن هر شهروندی را نسبت به مجلس ظنین می کند ، افزود:  ورود مکرر نمایندگان به قوانین انتخاباتی آن هم در سال پایانی فعالیت و در آستانه برگزاری انتخابات این شائبه را در اذهان ایجاد می نماید که نمایندگان بیشتر در پی حفظ منافع شخصی خودشان هستند .

شیری آذر با بیان اینکه از نظرما در تشخیص صلاحیت افراد  باید ملاک  براصل برائت باشد افزود: اما این مصوبه نمایندگان  قطعا با اظهارات خود آقایان که بارها می گفتند ملاک "میزان حال فعلی افراد است نه گذشته آنها" درتناقض است.

وی با بیان اینکه  براساس این طرح برای نامزدهایی که نماینده بوده اند، اصل بر دارا بودن صلاحیت قرار داده می شود مگر آن که خلافش ثابت شود اما درباره دیگران اصل بر عدم صلاحیت است و آنها نیازمند احراز صلاحیت هستند ، خاطرنشان ساخت: این امر به خودی خود تبعیض آشکار میان کاندیداها و مغایر با چند اصل قانون اساسی از جمله اصل های 19 و 20 قانون اساسی می باشد که خوشبختانه شورای محترم نگهبان هم به درستی بر این نکته دست گذاشت واین مصوبه را رد کرد.

عضو شورای شهر تبریز همچنین در ادامه با اشاره به مصوبه دیگر مجلس در خصوص کلیات طرح استانی شدن انتخابات  گفت: این طرح هم ذهن را به سمتی می برد که نمایندگان  محترم به واسطه این طرح درصدد ابقای خود هستند. چرا که در صورت اجرایی شدن این طرح در اکثر موارد افرادی رأی می آورند که از شهرت بیشتری برخوردار باشند.

وی تاکید کرد طبق اصل نوزده قانون اساسی همه مردم  وشهروندان ایرانی از حقوق برابر ومساوی برخوردارند اما گویا طراحان این طرح  ها و رای دهندگان به آن معتقدند از حقوق سیاسی، اجتماعی بیشتری نسبت به دیگر کاندیداها برخوردارند.

این نماینده مردم تبریز در پارلمان محلی افزود:  خانه ملت نباید مصوباتی داشته باشد که نمایندگان و مجلس شورای اسلامی را در معرض اتهام قرار دهد.

شیری آذر همچنین در خصوص مصوبه دیگر مجلس که بر اساس آن از این پس، اگرنمایندگان شورای شهر بخواهند برای نمایندگی در مجلس کاندیدا شوند، باید سه ماه پیش از انتخابات، از سمت خود در شورای شهر استعفا دهند، با بیان اینکه استدلال نمایندگان این است که در انتخابات باید فرصت‌های برابر در اختیار نمایندگان و کاندیدا‌ها قرار گیرد و با توجه به اختیارات و امکاناتی هم که در شورا‌ها هست، می‌توانستند این افراد را در انتخابات کمک کند ، افزود: این در حالی است که طبق قانون وقتی کسی از یک عرصه به عرصه دیگری می‌رود که منافاتی با آن ندارد‌ نیازی به استعفا نیست .

وی این مصوبه مجلس را نیز ترس نمایندگان از عدم رای آوری عنوان کرد وگفت: طبق استلال نمایندگان ، نمایندگان شورای شهر در صورت کاندیداتوری برای مجلس از امکانات دولت وشهرداری به نفع خود استفاده خواهند نمود این در حالی است که نمایندگان با توجه به جایگاه ملی مجلس امکانات بیشتری در اختیار دارند و اگر قرار بر سواستفاده از امکانات عمومی باشد نمایندگان محترم بیشتر از اعضای شورای شهر در مظان اتهام قرار دارند .

این عضو شورای شهر تبریز در پایان تصریح کرد: قانون باید برای همه یکسان باشد اعضای شورای شهر هم مثل نمایندگان منتخب مردم به شمار می روند واگر قرار بر این باشد اعضای شورای شهر استعفا دهند باید سازوکاری هم اندیشیده شود نمایندگان مجلس هم در چندماه آخر مانده به انتخابات  از امکانات مساوی وبرابر با سایر کاندیداها برخوردار شوند .

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است