پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   107180  | تاریخ خبر : 1398/05/31  | ساعت : 15:18

یادداشت نصر /

ثروتی که در شعله ‌عوامل انسانی می‌ سوزد/ شاخ شمشادان ارسباران سوخت


نصر: علاوه بر قطعی درختان توسط افراد سودجو که خود داغی بود بر سینه سوزان جنگل های ارسباران، ساعت هاست با آتش سوزی این موجود سبز قامتان همراه شده و داغی دو چندان را بر دل جنگلهای ارسباران انداخته است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

کسانی که طبعیت را مکانی برای تفریح و خوردن چای و کباب می دانند، بعضا خود عامل به آتش کشیدن این موجودات زنده هستند.

تابستان و گرمای هوا که از راه می رسد، آنچه که دوستداران محیط زیست را نگران می کند، وقوع آتش سوزی هایی است که بنابر آمارها بیش از 95 درصد آن ها عامل انسانی است. نشستن زیر سایه سار درختان و گذراندن لحظاتی در کنار خانواده در ایام تابستان برای ما انسان ها چیز غریبی نیست، اما لحظه ای بی دقتی و یا سهل انگاری می تواند فاجعه ای به بار آورد که سال ها زمان می برد که به حالت اولیه برگردد.

جنگل‌های ارسباران نیز با 164 هزار هکتار وسعت در شمالی ترین نقطه استان ‌های آذربایجان‌ شرقی و اردبیل، یکی از ارزشمندترین جنگل‌ های جهان بشمار می ‌آید.

بر این اساس، جنگل ‌های ارسباران، صرف نظر از جاذبه ‌های شکارگاهی، اقتصادی، اجتماعی‌ و فرهنگی به دلیل وجود گونه ‌های گیاهی و جانوری کمیاب، چشم‌ اندازهای بکر و وسیع، گنجینه منحصر به فردی از منابع محیط زیستی را در جغرافیای شمال‌ غربی کشور ایجاد کرده است.

نکته قابل تامل دیگر در این خصوص اینکه، اهمیت منطقه ارسباران تنها به دلیل ویژگی ‌های خاص اکولوژیکی و توان‌ های زیست محیطی آن نبوده، بلکه میراث تاریخی و فرهنگی این منطقه نیز از زمان ‌های گذشته مورد توجه دوستداران این منطقه و جهان بوده، به طوری که هر ساله هزاران گردشگر و محقق را به این منطقه جذب می‌کند.

جنگل ‌های ارسباران از سوی یونسکو به عنوان منطقه ‌ای حفاظتی و ذخیره گاه بیوسفر (ژنتیکی) در کره زمین انتخاب شده، ولی با این وجود هر ساله به دلایل مختلف از جمله بی‌ توجهی مردم و مسؤولان، نبود امکانات و تجهیزات لازم روز به روز از وسعت این جنگل‌ ها کم می شود.

افزون بر آنچه گفته شد، جنگل‌ های ارسباران، از جمله یکی از مهمترین جاذبه‌ های گردشگری این منطقه است؛ نه می شود جلوی گرم شدن هوا را گرفت و نه جلو وزش باد را، ولی می توان آموزش داد برنامه ریزی کرد، از نهادهای علمی و دانشگاهی برای پیشگیری و راهکارهای علمی کمک گرفت، به سراغ تجربه های موفق بین المللی رفت. حداقل در کمترین شرایط موجود می توانیم حساسیت و توجه ملی نسبت به جنگل های چند صد ساله ارسباران و گونه های ارزشمند آن را برانگیخت.

اگر این توجه و حساسیت وجود داشت برای عزیمت یک بالگرد آبپاش به یک منطقه این همه داستان نداشتیم، پیارسال در خوزستان پارسال در مازندران و امسال در اردبیل و یا هر نقطه از کشور.

یا چرخبال نیست یا ایراد دارد یا دستور پرواز ندارد. پس یا منابع طبیعی ارزش ندارد و یا توجه و حساسیتی برای آن نیست والا این مشکل این همه سال حل می شد با توجه به اینکه اکثر کانون های آتش سوزی در مناطق شمالی ایران و در ارتفاعات و مناطق صعب العبور با بافت سنگی و صخره وجود دارد، استقرار حداقل یک بالگرد تمام وقت در مناطق جنگلی ایران ضروری است.

اگر ارزش زیست محیطی منابع طبیعی برای ما قابل درک نیست، قیمت های مادی نابودی اکوسیستم، زیستگاه، جنگل، اکسیژن، صدمه به خواص فیزیکی و شیمیایی خاک، پوشش زنده، ارزش سیاحتی و منظر، ارزش تجارتی درختان، علوفه و بوته ها، به خطر افتادن جان و سکونتگاه و تاسیسات انسان ها، از بین رفتن گردشگری طبیعی، مخاطرات محیط زیست و زیست محیطی، افزایش آلودگی به خطر افتادن منابع آب شیرین و همه اینها را با ریال محاسبه کنیم تا عمق فاجعه را متوجه شویم.

در سالیان اخیر تخریب بی رویه منابع طبیعی عجیب بوده است. در ۵۰ سال اخیر نیمی از جنگل های شمال ایران از دست رفت. عوامل طبیعی، غیرطبیعی، انسانی (عمدی یا غیرعمدی) معضل دام، سودجویی افراد، قاچاق، طغیان آفات و امراض، بهره برداری خارج از عرف و بیشتر از توان، تغییر کاربری، تجاوز بر عرصه های طبیعی، عدم رعایت و توجه به حقوق عرفی جنگل نشینان و اکنون نیز آنچه باقی مانده در آتش حریق می سوزد.

ذخیره گاه ژنتیکی جنگل هایی که جدای از اینکه ثروت خدادادی است یک امانت الهی است را محافظت می کند.

حال که اهمیت جنگل ها بر کسی پوشیده نیست، آنچه که مهم است فرهنگ حراست و حفاظت از این میراث ماندگار است. حال که در فصل تابستان قرار داریم و قرار است با خانواده و یا دوستان به دامن طبیعت برویم و لحظاتی خوش را سپری کنیم نباید یادمان برود که سپری کردن این لحظه های خوش در طبیعت هم سهم آیندگان است که باید با حراست از این میراث سبزقامت، طبعیتی ماندگار را به آیندگان هدیه کنیم چرا که ایران خشک تر می‌ شود، ‌تالاب‌ ها یک به یک خشکیده،‌ سفره های آب زیرزمینی فروکش و دشت ها بیابان می ‌شود.

 

سحر مغفرت

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

طبق قانون حفاطت بهسازی سازمان محیط زیست مسئول پیشگیری از هر گونه اقدام تخریبی در محیط زیست منطقه می باشد.ضعف و انحطاط در مدیریت اداره کل محیط زیست استان در بروز اینگونه حوادث بسیار محرز است.
11:01:28 1398/06/01
کارشناس
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است