پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   105990  | تاریخ خبر : 1398/05/05  | ساعت : 18:36

عليرضا جباريان فام؛ رئيس اتحاديه کفاشان تبريز تاکید کرد:

تبدیل صنعت کفش تبریز به صنعتی قابل احترام بین مردم و مسئولان


نصر: انتخابات اتحادیه کفاشان تبريز دوشنبه این هفته در حالي برگزار مي شود که اتحاديه فعلي با تلاش های  "عليرضا جباريان فام" رئیس اتحادیه توانسته صنعت کفش تبريز را در سطح ملي مطرح و جايگاه اين صنعت را ارتقا و صنعت کفش تبريز را به يک صنعت مهم تبديل نمايد،

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به منظور پاسخگويي به برخي سوالات و همچنین بيان عملکرد چهارساله اتحاديه،  با وی گفتگوي اختصاصي ترتيب داده ايم که در زير ماحصل آن تقديم مي گردد:

***

به عنوان اولين سوال بفرماييد، جنابعالی چهار سال پيش با چه هدف و نيتي وارد عرصه انتخابات اتحاديه کفاشان شديد؟
در ابتدا جا دارد تشکر ويژه اي داشته باشم از مديرمسئول پایگاه خبری نصرنیوز  که در جهت اطلاع رساني و انعکاس مسايل مربوط به صنعت و تجارت و اصناف تلاش مي کنند، اما در خصوص سوال شما بايد عرض کنم بنده يک دوره عضو هيئت مديره اتحاديه بودم و اين امر موجب شده بود تا با عملکرد و فعاليت هاي اتحاديه کاملا آشنا باشم، مشکلاتي در صنف بود که احساس مي کنم اتحاديه در حل آنها نقشي ايفا نکرده و عملا هيچ اراده اي هم براي حل آنها نبود.
4 سال پيش بنده وارد عرصه انتخابات شدم، احساسم اين بود که رئيس اتحاديه مي توانست در حل مشکلات بهتر عمل کند. اما بنده کاملا ايمان داشتم که مي توانم در کسوت رياست اتحاديه يکسري از مشکلات را حل و فصل نمايم و مي توان صنعت کفش تبريز را به جايگاه واقعي اش رساند.
يکي از مواردي که در آن مقطع به عنوان يکي از مشکلات بزرگ صنعت کفش و توليدکنندگان تلاشگر محسوب مي شد، ورود کفش چيني بود که همه انتظار داشتند اتحاديه با اين پديده شوم برخورد جدي کند و البته اتحاديه مي توانست با اختياراتي که داشت به نحو مناسب مساله را حل و فصل نمايد که متاسفانه اقدامي نگرديد و در آن مقطع بسياري از توليدکنندگان زحمتکش دچار مشکل شده و بسياري از واحدهاي توليدي هم تعطيل و نيمه تعطيل و ورشکسته شدند که اين حادثه تلخ را هرگز فراموش نخواهيم کرد.
با کمک خداوند متعال و با همت اعضاي محترم صنف با بالاترين راي به عنوان رئيس اتحاديه انتخاب شدم و به عهدي با اعضاي محترم صنف بسته بودم پاينده بوده و در چهارسال شبانه روزي وقتم را صرف اتحاديه و صنف کرده ام که البته هرگز در اين رابطه گله مند نبوده و نيستم و خوشحالم که در اين چهار سال از تمام انرژي و امکانات و ارتباطات براي رفع مشکلات صنف و توسعه اين صنعت بهره برده ام.
يکي از مشکلات بزرگ که بنده را هميشه اذيت مي کرد، نگاه نامناسب به صنعت کفش و فعالان آن بود که تلاش کرديم اين نگرش را به سمت مثبت گرايي سوق دهيم  و الحمدالله صنعت کفش تبريز نسبت به چهار سال قبل به جايگاه والايي رسيده و به يک صنعت قابل احترام در بين مردم و مسئولان کشوري و استاني تبديل شده است، به طوري که تمامي مسئولان وقتي از يک صنعت مورد احترام مي خواهند ياد ببرند، حتما از صنعت کفش ياد مي کنند.

 

در خصوص اهم اقدامات و عملکرد خودتان در اين چهار سال توضيح دهيد که چه توفيقاتي به دست آمده است؟
 در اين چهار سال اقدامات بسيار خوبي صورت گرفته که برخي از آنها نه تنها صنعت کفش تبريز را مطرح کرده بلکه موجب شده تا نام تبريز و اصناف آن در سطح ملي و جهاني مطرح شود. يکي از اقدامات خوب بنده در دوران رياست خود در اتحاديه کمپين استفاده از کالاي ايراني بود. چهار سال پيش بحث قاچاق کالا به صورت شديد به عنوان يک معضل صنعت و اقتصاد تبديل شده بود که اين مساله در صنعت کفش هم بود و عده اي اعتقاد بودند که با برخورد قهري بايد افرادي که اقدام به قاچاق نموده اند، جريمه گردد که بنده کاملا با اين اقدام مخالفت کرده و معتقد بودم برخورد قهري جواب عکس خواهد داد و اين امر را به صورت کامل به مسئولان استان تشريح نمودم.
کمپين خريد کالاي ايراني به عنوان يک طرح ملي براي مقابله با قاچاق کالا بود که بنده آن راه اندازي و به همت فروشندگان کفش تبريز به خصوص بازار کفاشان و حرمخانه و تک فروشان سطح  شهر تبريز در مرحله اول 400 فروشگاه و در مرحله بعدي 800 فروشگاه به آن پيوسته و همگي تصميم گرفتند که کفش خارجي نفروشند و بعد از بازرسي از فروشگاهها هر فروشگاهي که کفش خارجي نداشت، تابلو « من با افتخار فقط کالاي ايراني مي فروشم » نصب کردند.
اين اقدام اتحاديه با استقبال بسيار خوب از سوي صنف و سپس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و بعد اتاق اصناف تبريز مواجه شده و مورد تقدير قرار گرفت و در حقيقت اين اقدام با همفکري و مساعدت جناب آقاي مهندس نجاتي رياست محترم سازمان صنعت و معدن و تجارت و  مهندس عطاپور معاونت محترم بازرسي ايشان و حاج آقا هاشمي رياست محترم اتاق اصناف تبريز صورت گرفت.
به دنبال برگزاري کمپين و انعکاس خوب آن در رسانه ها، در سطح کشور و جهان مطرح شد و نتايج خوبي براي صنف به دست آمد و مورد تجليل مقام معظم رهبري، رئيس جمهوري، هيئت دولت،  وزير محترم صنعت، نمايندگان محترم مجلس، مسئولان استاني و کشوري و لشکري قرار گرفت و انصافا در اجراي کمپين همه حمايت کردند و به عنوان يک حرکت خودجوش از کفاشان تبريز در تاريخ ايران ماندگار شد.
يکي ديگر از اقدامات در چهار سال، ايجاد تغيير در ساختار اتحاديه بود. در گذشته پلمپ فروشگاهها و کارگاهها مدنظر اتحاديه بود و بر همين اساس ميزان پلمپ بيشتر بود تا  همه را به سمت دريافت پروانه سوق دهند که در اين دوره با کمک برخي دوستان و حذف برخي بروکراسي هاي دست و پا گير، واحدهاي فاقد پروانه را به سمت پروانه دار کردن سوق داده و از پلمپ جدا خودداري کرديم و الحمدالله نتيجه داد و بر تعداد اعضاي اتحاديه نيز اضافه گرديد و آمار اعضاي پروانه دار نسبت به چهار سال پيش بسيار بالا رفت.
احداث اولين موزه کفش ايران که در جهان هفتمين موزه مي باشد در اين چهار سال با حمايت شهرداري محترم تبريز عملياتي شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت و در محل زيرزمين عمارت شهرداري تبريز پذيراي بازيدکنندگان داخلي و خارجي است. همچنين اولين بار استاد طراحي را از کشور ايتاليا به تبريز دعوت و آموزش طراحي در سطح عالي براي بيش از 60 تن از فعالان کفش برگزار کرديم. در کيفيت کفش تبريز کسي نمي تواند ايرادي بگيرد ولي در مدل سازي کفش در تبريز مشکل داشتيم که با حضور استاد برجسته ايتاليايي گام هاي اساسي در ارتقاي مدل سازي برداشته شد و نمود آن را مي توان در ويترين فروشگاههاي سطح شهر تبريز به عينه ديد و انصافا دوره بسيار تاثيرگذار بود و امسال نيز دومين دوره در تبريز برگزار خواهد شد.
يکي ديگر از اقدامات مهم در اين چهار سال ثبت ملي کفش دست دوز تمام چرمي تبريز بود. کفش دست دوز تبريز شناسنامه و هويت تبريز و معرف توانمندي هاي استادکاران اين شهر بوده و بر همين اساس ثبت ملي کفش دست دوز که بايد سالها پيش انجام مي شد ولي متاسفانه از اين امر مهم غفلت شده بود که در اين دوره بنده با تلاش دوستان و حمايت مسئولان استان توانستيم در سال 97 کفش دست دوز تبريز را ثبت ملي کنيم که ان شاءالله امسال همايش ويژه ثبت ملي کفش دست دوز تبريز برگزار خواهد شد.
در اين چهار سال روابط خوبي در سطح استان و کشور با تشکل هاي کفش و چرم برقرار کرده ايم و اتحاديه کفاشان تبريز عضو کارگروه ملي کفش شده و در سطح بالا جايگاه خود را در وزارتخانه صنعت معدن و تجارت پيدا کرده است و کليه مشکلات را از طريق رايزني و پيگيري هاي مکرر مرتفع کرده ايم.
بحث سخت و زيان آور بودن اين صنف يکي از مطالبات اعضاي محترم بود که توانستيم با پيگيري ها و نامه نگاري ها بسيار و برگزاري جلسات متعدد و متقاعد نمودن مسئولان محترم اداره کار و تامين اجتماعي استان صنف کفاشان را در زمره مشاغل سخت و زيان آور مطرح و تصويب کنيم که موجبات رضايت زحمتکشان اين صنف گرديد و اميدوارم توانسته باشيم در حل مشکلات استادکاران و کارگران تلاشگر گامي برداشته باشيم.
مشکل اخذ ماليات بر ارزش افزوده يکي از مشکلات عمده فروشان کفش بود که با کمک سازمان امور مالياتي و هيئت امناي بازار جلسات متعددي در تبريز و تهران در اين همين رابطه برگزار کرديم و نامه نگاري هاي بسيار شد و در نتيجه جواب داد و از بند« ب» به بند «ز» انتقال داده شد و بر اساس آن ماليات ارزش افزوه فقط از سود عمده فروشان اخذ گرديد که تلاش مي کنيم ارزش افزوده به کل حذف کنيم، براي اينکه اخذ ماليات ارزش افزوده به ضرر صنعت است و بنده معتقدم که: «ماليات ارزش افزوده بايد از مصرف کننده نهايي اخذ شود نه از توليدکننده و فروشنده و عمده فروش و بر همين اساس بنده شديدا با ماليات ارزش افزوده بر درآمد مخالف هستم.»
الحمدالله در اين چهار سال اتحاديه را به جايگاهي رسانده ايم که دانشگاههاي استان با ما تعامل بسيار بالايي دارند و بحث ارتباط دانشگاه با صنعت را در حوزه کفش نهادينه کرده ايم به طوري که بنده عضو شوراي نظارت بر شرکت هاي دانش بنيان دانشگاه آزاد اسلامي استان شده ام و با کار گروههاي دانشگاه سهند و دانشگاه علوم پزشکي فعاليتهاي مشترک خوبي در سطح بالا شروع کرده ايم.
امسال تلاش بسياري کرديم و به همت رياست محترم دانشگاه آزاد اسلامي استان جناب آقاي دکتر جوانپور رشته طراحي کفش را به صورت پودماني در دانشگاه آزاد داير نموده ايم که از دي ماه امسال شروع به ثبت نام خواهد کرد که يکي از آرزوهاي فعالان صنعت کفش بود.
دو همايش ملي چرم و کفش ايران را در 4 سال در سطح بسيار بالا با حضور مسئولان بلندپايه کشوري و استاني برگزار کرده ايم که در اين دو همايش نائب رئيس محترم مجلس و قائم مقام محترم وزير صنعت معدن و تجارت و ديگر مسئولان استاني حضور داشتند.
همچنين از برگزاري نمايشگاههاي کفش حمايت قاطع کرده ايم و برخي مشکلات هم که در برگزاري وجود داشت کمک کرده ايم و حل شده و الحمدالله امسال هم به صورت پرشور برگزار خواهد شد.
در سفر استاني رئيس جمهور و بازديد از بازار کفاشان  ايشان در جريان مطالبات صنعت کفش قرار گرفته و دستورات خوبي صادر فرموده و با تشکيل جلسات در استان و تهران براي بررسي و حل مشکلات صنعت کفش اقدامات و حمايت هاي خوبي صورت گرفت و در حال حاضر دولت به صنعت کفش تبريز نگاه ويژه اي داشته و وزير محترم صنعت و رياست محترم سازمان صنعت استان و همکاران ايشان به صنعت کفش نگاه خاص و ويژه اي دارند و اميدواريم با تداوم اين حمايت ها و همت فعالان اين صنعت شاهد رشد و توسعه بيشتر اين صنعت باشيم.

 

لطفا در خصوص ارتباط و تعامل با برخي دستگاهها و فعاليت هاي خيريه اي که در چهار سال صورت گرفته هم توضيح بفرمائيد؟
 در اين چهار سال اتحاديه همکاري خوب با هيئت امنا بازار و تيمچه هاي کفش داشته و در حل مشکلات آنها کمک کرده ايم، هر چند جزو وظايف اتحاديه نبود. در خصوص مسايل مربوط به ماليات و شهرداري و ... تا حد امکان کمک کرده ايم تا مشکل حل گردد و انتخابات هيئت امنا نيز حضور داشته ايم و با هيئت امنا نيز ارتباط نزديک داشته ايم و در بحث ضرايب مالياتي عمده فروشان و توليدکنندگان را کاهش داديم.
در دسته جات حسيني و امورات مذهبي در کنار آنها بوده ايم. به مددجويان زندان تبريز، در سيل و زلزله با ارسال کمک هاي نقدي و غيرنقدي و ارسال کفش کمک نموده ايم.
تعامل خوبي با مرکز نيکوکاري بازار تبريز،  بسيج اصناف و اتاق اصناف داشته ايم و  با سازمان صنعت معدن و تجارت استان، شهرداري تبريز، سازمان ميراث فرهنگي، کليه سازمانها و دستگاههاي دولتي ارتباط تنگاتنگ براي پيشبرد اهداف اتحاديه و صنف داشته ايم و الحمدالله ارتباطات خوبي با وزارت صمت و سازمان صمت و ... داشته ايم و با اين ارتباطات توانسته ايم جايگاه صنف را ارتقاي دهيم.

 

 در خصوص اقدامات اتحادیه و حضرتعالی در تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان در شرایط تحریم ها نیز توضیح دهید؟
در سال 97 بعد از تحريم هاي ضالمانه آمريکا و تحريم اقتصادي با مشکل کمبود مواد اوليه در تبريز مواجه شديم که سريعا با مقامات استاني رايزني و نامه نگاري شد که با دستور و حمايت رياست محترم سازمان صنعت معدن و تجارت و همکاران ايشان توانستيم سريعا با هماهنگي و رايزني با واردکنندگان مواد اوليه در تهران، مواد اوليه مورد نياز (مواد پلي يورتان) را به تبريز برسانيم و مانع تعطيلي واحدهاي توليدي بشويم.
اين اقدامي ماندگار  و بي نظير بود که با همت مسئولان مانع از توقف توليد و مانع توقف چرخ هاي کارخانجات شديم، موادي که وارد استان شده با نظارت اتحاديه توزيع شده بوده ولي اتحاديه به طور مستقيم در امر پخش دخالت نداشته و هيچ پولي هم نگرفته و فقط نقش نظارتي و پيگيري داشته است،  به هيچ عنوان ريالي به حساب بنده و اعضاي هيئت مديره و يا اتحاديه واريز نشده بلکه به حساب وارد کننده مواد در تهران واريز شده و کليه اسناد و مدارک آن هم موجود است.  اتحاديه فقط بر کار توزيع نظارت کرده تا مواد به دست همه توليدکنندگان برسد.
تمام تلاش بنده جلوگيري از تعطيلي واحدهاي توليدي بود که اين امر با حمايت  و تلاش  جناب آقاي مهندس نجاتي رياست محترم سازمان صنعت معدن و تجارت استان و جناب آقاي مهندس راستي قائم  مقام ايشان و همکاران ايشان و اتاق اصناف و مسئولان تلاشگر استان تحقق يافته است.


در چهار سال گذشته بيشترين ارتباطات رسانه اي و حضور اتحاديه در رسانه ها و بيان مسايل و مشکلات اين صنف را شاهد بوديم در اين خصوص هم بيشتر توضيح دهيد؟
جباريان: براي اينکه جايگاه صنعت کفش را ارتقاي دهيم و مشکلات صنعت کفش را بيان کنيم و از دولت کمک بگيريم و هم اطلاع رساني کنيم با رسانه ها ارتباط برقرار کرده و ارتباط صميمي با خبرنگاران و سردبيران رسانه هاي کشوري و استاني داشته ايم که البته اين امر به دليل داشتن فردي توانمند و با سابقه در عرصه رسانه و علوم ارتباطات به عنوان مشاور رسانه اي و مدير روابط عمومي اتحاديه به نام مهندس عين اله حسين زاده بود که با کمک ايشان ارتباطات خوبي با نشريات داخلي استان و خبرگزاري هاي استاني و کشوري و رسانه ملي برقرار کرديم.
الحمدالله با رسانه ملي و راديو ارتباط نزديک داشته ايم که نتيجه آن توليد و پخش انواع فيلم هاي کوتاه و مستند در رابطه با صنعت کفش بوده که ميزان حضور صنعت کفش و اتحاديه در 4 سال بي سابقه بوده است. در شبکه اجتماعي هم حضور فعالانه داشته ايم و حقيقت اين است که بسياري از مشکلات صنفي را به کمک رسانه ها حل کرده ايم و بنده و اتحاديه و صنف مديون رسانه ها هستيم.

 

و سخن پایانی تان؟
ايجاد هنرستان در دوره جديد عملياتي و تلاش در بحث فروش توليدات از برنامه هاي آتي است و همچنين در اين دوره  بر صادرات کفش تبريز تاکيد داريم و تلاش خواهيم کرد صادرات کفش را به همت توليدکنندگان شروع کنيم زيرا معتقدم مي توانيم در دنيا جايگاه خوبي در امر صادرات داشته باشيم. سال گذشته کنسرسيوم صادراتي کفش را در اتحاديه ايجاد کرده ايم و به تبع آن اولين بار پايوين جمهوري اسلامي ايران را در نمايشگاه مسکو برگزار و همچنين در نمايشگاه چين وکنيا شرکت کرديم.
بنده به همراه توليدکنندگان در تمامي نمايشگاههاي داخلي و خارجي مرتبط با صنعت چرم و کفش حضور داشته ام و ريالي از اتحاديه در اين رابطه برداشت نکرده و همه را با هزينه شخصي پرداخت کرده ام و حتي براي حضور در جلسات تهران و جلسات مرتبط با صنعت کفش در ساير شهرها هم شخصا هزينه کرده ام و تنها چند مورد از اتحاديه پرداخت شده است.
در پايان ضمن تقدير و تشکر از اعضاي محترم هيئت مديره و کليه کساني که در اين چهار سال بسته به توان خودشان تلاش کرده اند و بنده هم در توان خودم تلاش کرده ام،  اميدوارم هيئت مديره جديد اتحاديه بتوانندبا تعامل و وحدت و همفکري همديگر در حل مشکلات اين صنعت موفق باشند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است